کانون سردفتران و دفتریاران

سه شنبه, 08 بهمن 1398

خرید و فروش مسکن مهر با قولنامه ممنوع است

خرید و فروش مسکن مهر با قولنامه ممنوع است

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل در مورد خرید و فروش مسکن مهر گفت: هرگونه خرید و فروش مسکن مهر با قولنامه ممنوع است و اگر از طرف تعاونی‌ها و راه و شهرسازی درخواستی باشد ما برای صدور سند مالکیت آمادگی داریم.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران به نقل از خبر آنلاين؛ شهرام دهقانی در نشست با اصحاب رسانه به رغبت و علاقمندی مردم برای دریافت اسناد تک برگی اشاره کرد و گفت: در دو سال اخیر که صدور این اسناد آغاز شده صدور سند تک برگی با استقبال مردم روبه‌رو شده و فرصتی فراهم آمده تا بتوانیم به شکل کامل وضعیت اسناد مسکونی را سر و سامان بدهیم.

 

دهقانی گفت: در سال‌جاری بیش از 29 هزار سند تک برگی در استان صادر شده که البته رکود ساخت و سازها به فرآیند رکود صدور سند نیز منجر شده است.

 

وی افزود: صدور سند تک برگی که از امتیازات و برجستگی‌های خاصی برخوردار است، زمینه جمع‌آوری اطلاعات دقیق را در حوزه املاک فراهم آورده تا جلوی هرگونه معاملات غیررسمی گرفته شود.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل با بیان اینکه برای صاحبان مسکن مهر نیز امکان صدور سند تک برگی وجود دارد، تصریح کرد: تاکنون بیش از یک‌هزار و 200 واحد از این مساکن مهر سند مالکیت خود را دریافت کردند.

 

این مسئول بیان کرد: قطعاً تلاش ما بر این است تا با این مستندسازی مدارک بتوانیم جلوی هرگونه سوءاستفاده را در حوزه ثبت اسناد بگیریم.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل در ادامه گفت: هرگونه خرید و فروش املاک، اراضی و حتی خودرو باید در قالب سند مالکیت رسمی باشد و به هیچ وجه غیر از این معامله‌ای انجام نشود.

 

دهقانی اظهار کرد: همه هموطنانمان باید توجه کنند که تمام معاملات خود را به صورت رسمی و در قالب دفاتر اسناد رسمی انجام دهند تا کسی به خود جرأت ندهد با اسناد جعلی زمینه سوءاستفاده از برخی خرید و فروش‌ها را فراهم کند.

 

وی با بیان اینکه این فرآیند سبب می‌شود تا خرید و فروش املاک و زمین‌ها به صورت غیرقانونی به حداقل رسیده و جلوی آن گرفته شود، تصریح کرد: ما برای اینکه جلوی هرگونه سوءاستفاده را بگیریم، تلاش کردیم تا برای سنددار کردن اراضی ملی، دولتی و وقفی با همکاری تمام دستگاه‌ها اقدام کنیم تا این امر یک فرهنگ فراگیر و عمومی باشد.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل با یادآوری اینکه انجام معاملات رسمی زمینه سوءاستفاده‌ها و برخی اختلاف‌ نظرها را به حداقل می‌رساند، گفت: ما باید به سمتی حرکت کنیم تا معاملات قولنامه‌ای حتی معاملات وکالتی بلاعزل به حداقل رسیده و زمینه انضباط کاری در این حوزه فراهم آید.

 

دهقانی افزود: بیشتری شکایات در مراجع قضایی مربوط به خرید و فروش‌های خارج از ضوابط قانونی و اغلب در حوزه قولنامه‌ای است در حالی که ما با شیوه‌های جدید و در قالب سامانه کاداستر سعی و تلاشمان بر این است تا صدور اسناد مالکیت به ویژه سند تک برگی به صورت قانونی انجام شده و جلوی سوءاستفاده‌ها گرفته شود.

 

وی با بیان اینکه ما آمادگی داریم به استعلامات در حوزه قانونی بودن و یا نبودن املاک و اراضی پاسخ داده و جلوی خرید و فروش اراضی غیرقانونی گرفته شود، بیان کرد: ما بیش از 120 دفترخانه اسناد رسمی در استان داریم که فعالیت آنها برای تثبیت مالکیت و ثبت به موقع اسناد به صورت الکترونیکی است.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: تا 86 درصد از خدمات ثبتی انجام شده به صورت الکترونیکی است و تلاش دستگاه‌های متولی بر این است تا جلوی برخی از فعالیت‌های غیرقانونی گرفته شود.

 

این مسئول در مورد خرید و فروش مسکن مهر نیز ادامه داد: هرگونه خرید و فروش مسکن مهر با قولنامه ممنوع است و اگر از طرف تعاونی‌ها و راه و شهرسازی درخواستی باشد ما برای صدور سند مالکیت آمادگی داریم و اگر مشکلی وجود نداشته باشد به سرعت این کار انجام می‌شود.

 

دهقانی تبیین کرد: به هیچ وجه معاملات قولنامه‌ای در مسکن مهر وجاهت قانونی ندارد و مردم باید در این زمینه هوشیار بوده و اجازه تخلف را ندهند

تاریخ ارسال خبر: 
94/8/25