کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 13 تير 1399

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در گردهمایی سراسری سردفتران و دفتریاران: منصب سردفتری، یکی از منصب‌های دائماً نو شونده و پویاست

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در گردهمایی سراسری سردفتران و دفتریاران:  منصب سردفتری، یکی از منصب‌های دائماً نو شونده و پویاست

رئیس كانون سردفتران و دفتریاران در گردهمایی سراسری سردفتران و دفتریاران طی سخنرانی به تبیین جایگاه دفاتر اسناد رسمی پرداخت و ضمن تشكر از افرادی كه در گسترش سندرسمی نقشی داشتند، بر اجرای بند 66 سیاست‌های كلی برنامه ششم توسعه، ابلاغی مقام معظم رهبری تاكید كرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، محمدرضا دشتی اردكانی ضمن تبریك به مناسبت میلاد خجسته پیامبر(ص) و امام جعفرصادق (ع)، مراتب نشاط و خرسندی خود را از حضور در جمع مقامات و مسؤولان برجسته حقوقی و قضائی كشور و سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی اعلام كرد و گفت: به مناسبت ششم دی و به عنوان تیمن از آیه 282 سوره مباركه بقره (آیه شریفه مداینه) دویست و هشتاد و دومین روز سال را به حق و به جا روز «گرامیداشت سند رسمی و دفاتر اسناد رسمی» نام گذاری و گردهم آمده‌ایم.

 

وی با اشاره به اینكه هم اكنون در سراسر كشور به همین مناسبت، مراسم جشن و گرامیداشت این منصب و مقوله مهم در زندگی امروز در حال برگزاری است، افزود: در واقع بدین صورت، از سند رسمی و از نمایندگانِ حاكمیت در تنظیم سند رسمی(سردفتران و دفتریاران) و مدافعان حقوقِ مالكانه مردم تجلیل و تكریم می‌شود.

 

رئیس كانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد: امیدوارم روز به روز با شناخت اهمیت حیاتی این امر و خدمتگزاران این عرصه، مردم شریف ایران نیز در سایه این «حق شناسی» و با آگاهی روز افزون نسبت به مزایای ثبت رسمی، راه مطمئن و صحیح انجام معاملات را برگزینند و به اجرای دستور قرآن كریم مبنی بر راهنمایی به مؤمنان درخصوص چگونگی مشی زندگانی اقتصادی بدون سستی و كاستی در ثبت حقوق مالكانه از مشكلات گوناگون بعدی كه مضرات فراوانی نیز به دنبال دارد، جلوگیری كنند و بدون دغدغه به شئون و امور دیگر زندگی خود بپردازند.

 

منصب سردفتری مانند دانش پزشكی است

رئیس كانون سردفتران و دفتریاران با بیان اینكه برخلاف تصور اولیه و رایج، منصب سردفتری، یكی از منصب‌های دائماً نو شونده و پویاست، گفت: اگر بگوییم منصب سردفتری همچون دانش پزشكی است، بیراهه نرفته‌ایم. سیر آن را طی همین 30-40 سال اخیر كه در نظر بگیریم متوجه این ویژگی می‌شویم.

 

دشتی اردكانی با بیان اینكه فنون و تكنولوژی جدید بر سندرسمی تأثیر گذاشته افزود: تحولات زندگی موجب رویش جوانه‌ها و شاخه‌های مختلف حقوقی جدید در آن شده است و دیدگاههای مختلف و مدعیان درمان در آن فراوان گشته‌اند.

به گفته وی، گواهی امضای الكترونیك، تجارت الكترونیك، مالكیت زمانی، مالكیت معنوی، ثبت الكترونیك اسناد، فناوری اطلاعات جدید و طرح كاداستر و آمایش سرزمینی، زمین‌خواری، كوه خواری، دریاخواری، قانون پیش فروش ساختمان، پیوستن به اتحادیه جهانی سردفتران، تا چند سال پیش وجود نداشتند.

 

دشتی اردكانی افزود:‌حركت‌های موازی و سوء برداشتِ عامدانه از نصوصِ قانونی، به دلایلِ روشنِ منفعت طلبانه به وجود آمده و همه اینها، امروزه ضروری می‌نماید كه محكمتر از گذشته و آگاه تر از قبل گام برداریم.

 

رئیس كانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به اینكه یكی از راههای حفظِ پویایی، گسترش دامنه ارتباطات با مجامع علمی و اجرایی مرتبط است افزود: حضور در مراكز اصلی تصمیم‌ گیری و قانون گذاری (در سطوح مختلف آن)، استفاده از ظرفیتهای وسایل ارتباط جمعی به منظور ارائه هشدارهای حقوقی، نكات آموزشی، روشنگری‌های حقوقی و صنفی نزد آحاد جامعه و حتی همكاران سردفتر و دفتریار در سراسر كشور از دیگر راه‌های حفظ پویایی است.

 

دشتی اردكانی، با بیان اینكه طی سالیان گذشته، در حد توان و گاه بیش از حد توان به این اهداف، جامه عمل پوشانده‌ایم، افزود: از توان عظیم مطبوعات، رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی بهره گرفتیم و در جلسات متعدد با شخصیتهای مهم و تأثیرگذار به ویژه  حقوقی، قضائی و تقنینی مرتبط به گفتگو نشستیم و به تبیین و توضیح خواسته‌ها، دردها و نیازها و حتی تواناییها پرداختیم.

 

رئیس كانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد:‌ در قوای سه گانه، در كمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی به ویژه كمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شركت كردیم و با تمام دانسته‌های حقوقی و اجرایی خود حاضر شدیم؛ تأثیر گذاشتیم، قانع كردیم، روشنگری كردیم و جلوی مضرات و مخاطراتِ برخی دیدگاههای نادرست كه ضررِ اجرایشان به آحاد جامعه و در نهایت، نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌رسید را گرفتیم، ولی باید جلوتر از اینها رفت.

 

پیشگیری بهتر از درمان است

رئیس كانون سردفتران ودفتریاران با بیان اینكه پیشگیری بهتر از درمان است افزود:‌ حقوقدان باید در سرچشمه‌ها حاضر باشد، تا ذره‌ای هدر رفت سرمایه و ضایع شدن حقوق پیش نیاید.

 

وی ادامه داد: موضوع توسعه ثبت سند رسمی در كشور مهمترین و بزرگترین گام برای پیشگیری از بسیاری مشكلات و كاستن از بار محاكم دادگستری است چرا كه با امنیت ملی كشور سر و كار دارد. در حفظ تمامیت ارضی كشور نقش مؤثر ایفا می‌كند و این، یعنی فراغِ‌بال برای رسیدگی به دیگر امور و منفعلانه عمل نكردن و فرصت یافتن برای اندیشیدن و طرحی نو در افكندن یا همان پویایی.

 

دشتی اردكانی با بیان اینكه امروز حرفه سردفتری باید در مسیری گام بردارد كه یارِ شاطر نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد نه بارِ خاطر آن، گفت: این حرفه، شاخص و نشانگرِ حركت و كیفیتِ حركتِ دستگاه‌های مختلف علمی و اجرایی در كشور است. چون محلِ در آمیخته شدنِ علوم و فنون، و حاصلِ پیوندِ تكنولوژی، حقوق، اقتصاد، آمار و غیره است. بنابراین، ترازوی نشانگری را می‌ماند كه حاصل یك مدیریت و تلاش جمعی را به منصه ظهور می‌رساند و شاخص پیشرفت به حساب می‌آید.

 

رئیس كانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد: این ادعا نیست، زمانی كه در برابر هیأت اعزامی سردفتران روسیه با آمار و ارقام تحلیلی و حقوقی به مقایسه وضعیت سردفتری در ایران و روسیه در سطح جهان می‌پرداختیم و حیرت را در چهره میهمانان می‌دیدیم، به این مهم پی بردم!

 

به گفته دشتی اردكانی، در نظام اسلامی، حدی برای پیشرفت و خدمت متصور نیست! فرصت را باید غنیمت شمرد و گوی سبقت را باید ربود! وگرنه یوم الحسرهِ ما شام نخواهد داشت.

 

وی به نكات دیگر نیز اشاره كرد و افزود: نكته پر اهمیت دیگر این كه كلان‌نگری و انسجام درونی خود را نیز باید تقویت كنیم، معنای برخورداری از معاضدت و تعاونِ با یكدیگر را با جدایی و انشقاق در نیامیزیم، چرا كه اگر راهی جز این برویم همه زمین می‌خوریم و سرنوشتی نامطلوب را برای كل حرفه رقم می‌زنیم. آنچه مطلوب است، بهره‌مندی از توان بالقوه، ولی مغفول مانده در سراسر كشور است كه استفاده از آن نَعَمات بی‌شماری را به كل جامعه سردفتری كشور و در واقع جامعه می‌رساند.

 

به گفته رئیس كانون سردفتران و دفتریاران، در این میان، تحولات جامعه و تأثیر تغییر سبك زندگی و حركت اقتصاد و پیشرفتهای چشمگیر و روزافزون علمی انسان و نوبه نو شدن دائمی دیدگاههای علوم انسانی را هرگز نمی‌توان نادیده گرفت؛ تفكر عمیق و همه جانبه‌نگر لازم است و این را در كلام و رهنمودهای مقام معظم رهبری به خوبی سراغ داریم.

 

برنامه ششم توسعه

رئیس كانون سردفتران و دفتریاران در ادامه سخنرانی خود به سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم هم اشاره كرد و گفت: بند 66 سیاستهای كلی برنامه ششم توسعه، مرتبط با امور حقوقی و قضائی مؤیدِ همین معناست.  «حمایت قضائی مؤثر در تضمین حقوق مالكیت و استحكام قراردادها به منظور توسعه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری خارجی». روشن‌تر و جامع‌تر از این نمی‌توان بیانی داشت. و نیز آنجا كه می‌فرماید «توسعه ثبتِ رسمی اسناد و املاك و مالكیتهای معنوی و ثبتِ رسمی مالكیتهای دولت و مردم بر املاك و اراضی كشور در نظام كاداستر و گسترش فناوری‌های نوین در ارائه خدمات ثبتی».

 

وی ادامه داد: همه شئون زندگی بر هم تأثیرگذار است. دانش حقوق هم، ‌باید همزمان با هر تحولِ جدیدی همگام باشد. عقب ماندن از تحولات، ناكارآمدی و مرگ و نیستی حقیقی این شاخه از علم را به دنبال دارد.

 

به گفته وی، هنگامی كه بحث مالكیت زمانی در مناطق سیاحتی و زیارتی دنیا ظهور و بروز كرد، در كشور ما هم (كه ناگزیر از ارتباط، تعامل و همگامی با تحولات جهانی است)، موضوع مالكیت زمانی در مناطق گردشگری و زیارتی سربرآورد در حالی كه ساز و كارهای حقوقی، علمی و اجرایی یا رسیدگی به مشكلاتِ حقوقی پیش آمده، چندان غنی و آماده و دارای زیرساخت محكم نبود.

 

دشتی اردكانی تاكید كرد: بنابراین ضروری است مطالعات جامعه شناختی، تحولات اقتصادی مرتبط، دانش آمار و به طور كلی آنچه در پیرامون حرفه ما می‌گذرد در سطح جامعه جهانی و به ویژه كشور خود را از نظر دور نداریم تا پویایی و سرزندگی حرفه سردفتری و حقوق ثبت را تضمین كنیم.

 

وی بابیان اینكه باید در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی حركتی ممتاز و رو به جلو داشته باشیم، افزود: آنچه در دانشكده‌های سردفتری دنیا، مقالات، كتابها، سخنرانی‌ها و مجامع صنفی می‌گذرد، هرگز نباید از دید پژوهشگران و مسؤولان نهاد سردفتری دور بماند و باید با بومی‌سازی آنها در ایران و حتی پایه‌گذاری نهادهای مشابه (درصورت لزوم) همچون دانشكده سردفتری و ترجمه و تألیف كتب و تربیت استاد، پایه‌های محكم و استواری را برای این بنا بنیان‌گذاری كنیم تا در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی حركتی ممتاز و رو به جلو داشته باشیم.

 

دشتی اردكانی ادامه داد:‌ خوشبختانه امكانات و زمینه‌های خاص و لازم برای این حركت عظیم اعم از نیروی انسانی مستعد و دلسوز و محقق و نیز انگیزه كافی برای پیگیری و تداوم بخشی به این حركت در اختیار داریم و قدر این نعمت را هم باید بدانیم كه خداوند در اختیار ما قرار داده است.

 

به گفته رئیس كانون سردفتران و دفتریاران باید به این امكانات و نعمات جهت داد و شوق بیشتر ایجاد كرد تا زمینه رشد و بالندگی آن فراهم شود، چرا كه این توان عظیم و پتانسیل ممتاز از گذشته (در طول تاریخ و به ویژه طی این صد ساله اخیر) وجود داشته و تلاشهای فراوانی صورت گرفته، لیكن امروز جامعه سرعت و پویایی و كیفیت دیگری را می‌طلبد كه ان شاء ا... انجام خواهد شد.

 

داشتن وسعت فكری برای سران دفاتر

رئیس كانون سردفتران و دفتریاران معتقد است: همكاران ما، فراتر از محیط دفتر و محل كار خود بیندیشند و وسعت فكری و زیركی داشته باشند كه می‌فرمایند: المؤمنُ كَیس.

 

دشتی اردكانی ادامه داد: همكاران باید آنچه در قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی می‌گذرد، وقایعی كه در حوزه مالیاتی و اقتصادی كشور روی می‌دهد، آنچه فراتر از این مرزها در حوزه مرتبط با حرفه ما می‌گذرد، مزایا و محاسن آن را دریابند، مطالعه و جستجو نمایند.

 

به گفته وی، سران دفاتر، رقبای جعلی و حركتهای موازی و مخاطره آمیز برای شغل خود را كه در واقع وسعتی بیش از شغل ما و در حقیقت آحاد جامعه و امنیت حقوقی و مالكیتی مردم شریف ما را به مخاطره می‌اندازد و نیز چگونگی استفاده از علوم و فنون جدید بمنظور آسیب زدایی از شغل و امنیت روانی و شغلی همكاران و نیز امنیت مردم در حوزه حقوقِ مالكیت‌ِشان و جلوگیری از جعل و یا چگونگی تسهیل انجام امور ثبتی ... در این گونه امور تفكر  و طرح و تدبیر و چاره اندیشی كنند.

 

به اعتقاد رئیس كانون سردفتران و دفتریاران چگونگی بهداشت حقوقی در این حوزه، وظایف آموزشی محدود یا فراگیرمان و نیز یافتن افق های جدید درآمدی همچنین چگونگی برون رفت از حالت انفعالی در برخورد با مسائل یا تأسیس اتاق فكر در حوزه های محدود و چارچوب مدون و مصرح قانونی در مورد وظایف كانون سردفتران و حوزه‌های غیرمحدود در خصوص مسائل مرتبط از ویژگی‌هایی است كه سران دفاتر باید به آنها توجه كنند.

 

دشتی اردكانی به موارد دیگر هم اشاره كرد و افزود: یكی دیگر از مهمترین نیازهای ما، شناخت دقیق توانایی های همكاران در گوشه و كنار كشور است. تواناییهای علمی و تجربی فراوانی در این كشور یافت می شود كه تاكنون بطور منسجم به آن پرداخته نشده است، كه درصورت به كارگیری و استفاده از این پتانسیل عظیم، حركتی ماندگار و پركیفیت و متوازن درهمه شئون شغلی و صنفی دفاتر اسناد رسمی و كانون سردفتران و دفتریاران بوجود خواهد آمد.

 

تاسیس موزه سردفتری

رئیس كانون سردفتران و دفتریاران در ادامه سخنرانی خود تاكید كرد: در جمع آوری نمونه اسناد قدیمی نیز كه اكثراً توسط علمای دین و ادبای سلیم‌النفس نوشته شده است و حاوی نكات آموزشی و دقایق سند نویسی است نباید كوتاهی شود.

 

دشتی اردكانی با اشاره به تاسیس موزه سردفتری گفت:‌ به فضل پروردگار و یاری همكاران سراسر كشور موزه سردفتری ایران را تأسیس خواهیم كرد و برای این منظور، مشاوره‌هایی با چند تن از متخصصان  داشته‌ایم كه در آینده‌ای نه چندان دور اجرائی خواهد شد.

 

وی مطالعه و كسب علم و دانش در این حوزه را یكی از دغدغه‌های ذهنی خود برشمرد و افزود:‌ همكاران باید در گستره علم حقوق و مطالبِ مرتبط با حقوق سردفتری و ثبت اسناد بیش از پیش كوشا باشند زیرا یكی از نیازهای اساسی ما كه از رهگذرِ همت و مطالعه تأمین خواهد شد، « تدوین تاریخِ حقوق ثبت و دفاتر اسناد رسمی در ایران» به صورت مستند و علمی است و در همین جا از همه اهل قلم و حقوقدانان دعوت می‌كنم تلاشهای قبلی صورت گرفته در این زمینه را تكمیل نمایند و متنی مُتقَن برای آیندگان به یادگار گذارند.

 

به گفته وی، كتابخانه كانون یكی از امكانات خوب در این زمینه است و لازم است در همین جا از علاقه مندان و اهل مطالعه كه در میان صنف ما نیز كم نیستند، دعوت نمایم با اهدای كتابخانه خود به كانون و یا دست كم 2 جلد كتاب، مجموعه ای بی نظیر برای حقوقدانان فراهم آورند كه بی تردید بركات خوبی به همراه خواهد داشت.

 

دشتی اردكانی گفت: یكی دیگر از موارد مهم كه همواره به آن اشاره داشته ام این است كه همكاران و خدمتگزارانِ خود را در هیأت مدیره كانون هرگز از نعمتِ دیدگاه‌ها، نقدها و راهنمایی های خود محروم نفرمایند چرا كه نعمتِ نقد، با عملكرد هركس همراه باشد – البته نقد منصفانه و آگاهانه – درخشنده ترین عملكردها را از خود به یادگار خواهد گذاشت.

 

رئیس كانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به گزارش عملكرد هیات مدیره و واحدهای اداری كانون گفت: این گزارش‌ها چند سالی است كه هر شش ماه یكبار منتشر میشود. اینجانب و همكارانم در هیأت مدیره كانون، همواره آماده شنیدن طرحها، نقدها، نظریات و راهنمایی های همكارانم بوده و هستیم لیكن پیگیری حل مشكلات در هیأت مدیره كانون بسیار بیشتر از دریافت نقد و نظرهای به ویژه منصفانه و راهگشا بوده است.

 

وی افزود: همواره در صدد بوده ام در صدر برنامه های كاری و اجرایی خود، حفظ و تعمیق جایگاه قرآنی دفاتر اسناد رسمی را پیش چشم داشته باشم؛ بسیاری از مسائل در تفسیر و توضیح آیه شریفه مداینه نهفته است كه درمان خیل عظیمی از مصائب و مشكلات مردم و همكاران در حوزه حقوق ثبت و دفاتر اسناد رسمی را در پی دارد: ((عدالت در كتابت)) كه بدون ((علم)) و بدون ((تقوی)) مرضّی درگاه حضرت حق قرار نمی‌گیرد و حقش ادا نمی‌شود.

 

دشتی در این خصوص ادامه داد: اخلاق مداری، تكریم ارباب رجوع، اعتماد آفرینی، آرامش بخشی و ایجاد حس امنیت حقوق مالكانه در نزد اصحاب معامله و از سوی دیگر حفظ حقوق دولتی كه دولت كریمه و نظام مقدس اسلامی هم هست؛ همه و همه از مواردی است كه حس خدمت و سهیم بودن در زمینه سازی سعادت دنیا و آخرت آحاد جامعه را به ما می‌بخشد.

 

وی در پایان افزود:‌ از زحماتِ همه دلسوزان و عزیزانی كه برای حفظ و اعتلای جایگاهِ این حرفه، اعم از همكاران بازنشسته و شاغل، همكارانِ ارجمندم در هیأت مدیره كانون و نیز مسؤولان محترمِ پیشینِ آن، به ویژه ریاست محترم و فرهیخته سازمان ثبت جناب آقای دكتر احمد تویسركانی كه با خلوص نیت، مدیریت و پشتكارِ ستودنی خود، تحولاتِ بسیار مثبتی در دفاتر اسناد رسمی و شاخه‌های مختلف ثبتی ایجاد كرده‌اند، به ویژه در حوزه ثبت الكترونیك اسناد كه از نقاط عطف تاریخ ثبت اسناد در ایران به شمار می‌آید، تشكر و قدردانی و آرزوی توفیق روزافزون می‌نمایم.

 

 

انتهای پیام

تاریخ ارسال خبر: 
94/10/07