کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 17 خرداد 1399

جشن میلاد باشکوه مولی الموحدین حضرت علی (ع) در کانون سردفتران برگزار شد

جشن میلاد باشکوه مولی الموحدین حضرت علی ابن ابیطالب (ع) در کانون سردفتران و دفتریاران برگزار شد.
 
به گزارش خبرنگار کانون سردفتران و دفتریاران، محمدرضا دشتی اردکانی رییس هیات مدیره این کانون با تبریک این میلاد خجسته، نام مقدس مولای متقیان " قرآن ناطق " را با عدالت درآمیخته دانست و گفت: این آمیختگی به گونه ای است که علی، عدالت را تداعی می کند و عدالت علی را. عدالت همواره آمیزه زندگی علی (ع) بود و در فرجام نیز در راه اجرای عدالت و گسترش قسط، شهد شهادت نوشید.
 
وی با اشاره به آیه شریفه " کاتب بالعدل " که فرمان الهی خداوند متعال خطاب به سردفتران به عنوان کسانی که وظیفه تنظیم اسناد را بر عهده دارند است، افزود: وظیفه شرعی و قانونی همه ماست که مراقب باشیم آنچنان جایگاهی که مصداق خطاب قرار گرفتن قرآن کریم است از آنچه مرضی خداوند تبارک و تعالی است خدای ناکرده تنزل نیابد.
 
دشتی اردکانی با تاکید بر اینکه البته باید ریشه اصلی طرح های علمی و عملی مسئله عدالت در جامعه را در درجه اول در قرآن مجید جستجو کرد، افزود: باید بذر اندیشه عدل در دل ها کاشت و آبیاری کرد و دغدغه آن را چه از نظر فکری و فلسفی و چه از نظر عملی و اجتماعی در در روح ها ایجاد کرد. دقت در آموزه های قرآنی نشان می دهد عدل و قسط دو اصل کلی و فرمان عام الهی برای همه انسان ها در همه زمان ها و مکان هاست و بر لزوم عدالت در تمام شئون زندگی فردی، اجتماعی، اقتصادی، قضایی و سیاسی تاکید شده است و در این راه هیچ استثنایی را بر نمی تابد.
 
وی تنها حد عدالت را خود عدالت دانست و افزود: حتی نسبت به دشمنان نیز رعایت عدالت تاکید شده است: "و لا یجر منکم شنان قوم علی الا تعدلوا اعدلوا هو اقرب للتقوی" ( سوره مائده، آیه 8).
 
رییس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران در ادامه اظهار داشت: تامل در سیره و روش حضرت علی(ع) در پنج سال حکومتش به روشنی نشان می دهد که آن حضرت چون مولایش رسول خدا در اجرای قانون و پاسداری از حکومت اسلام دقتی بسیار داشته و با تمام توان کارگزاران را به اجرای عدالت و قانونگرایی فرا می خوانده است. از جمله فراخوانی های امام برای اجرای عدالت می توان به نامه وی خطاب به مالک اشتر اشاره کرد که امام علی (ع) در نامه به مالک درباراه لزوم رعایت عدالت فرمودند:" با خدا و مردم و با خویشان نزدیک و افرادی از رعیت خود که آنان را دوست داری انصاف را رعایت کن که اگر چنین نکنی، ستم روا داشته ای و کسی که به بندگان خدا ستم روا دارد خدا به جای بندگانش دشمن او خواهد بود ... دوست داشتنی ترین چیزها در نزد تو در حق میانه ترین و در عدل فراگیرترین و در جلب خشنودی مردم گسترده ترین باشد".
 
وی با اشاره به شرح ذکر شده توسط علامه حسن زاده آملی در این رابطه گفت: وی در شرح این قسمت نوشته است: حضرت علی (ع) مالک را به انصاف با خدا و خلق او چه نسبت به خودش و چه نسبت به اعضای خانواده و چه نسبت به رعیت توصیه کرده است. زیرا رعایت نکردن انصاف موجب ظلم است و شخص ظالم دشمن خداست و این دشمنی نوعی جنگیدن با اوست و ستم موجب زوال حکومت خواهد شد. امام علی (ع) هم در این باره می فرمایند: " رنج و زحمات هریک از آنان را شناسایی کن و هرگز تلاش و رنج کسی را به حساب دیگری مگذار". و در حقیقت امام مالک را نهی کرده است از اینکه زحمت و تلاش کسی را به حساب دیگری بگذارد، بلکه باید موقعیت افراد را با توجه به رنج و زحمتی که کشیده اند بشناسد.
 
رییس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران در پایان با گرامیداشت ماه عزیز رجب، توفیق عبادت و بهره مندی از غفران الهی را برای همه از درگاه خداوند منان خواستار شد.

انتهای پیام