کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 22 تير 1399

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خواستار روزآمد سازی و ایجاد تحولات اساسی در نظام سردفتری کشور شد

حسینعلی امیری معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به سابقه قدمت سردفتری کشور، خواستار نوآوری، روزآمد سازی و ایجاد تغییرات متناسب با شرایط کنونی در این عرصه شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امیری که در دیدار سردفتران منتخب اعزامی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترای دانشگاههای معتبر اروپایی در قالب تفاهم نامه سازمان ثبت اسناد و کانون سردفتران و دفتریاران با این دانشگاه سخن می گفت، با اشاره به لزوم تغییر نگاه به عرصه سردفتری کشور از یک نگاه صنفی و اقتصادی صرف به نگاهی حقوقی و علمی گفت: ارتباط علمی سردفتران با مراکز معتبر علمی و دانشگاهی می تواند روزنه ای باشد تا نظام سردفتری کشور که از سال 1310 تا کنون تغییرات ساختاری نداشته و به شدت نوآوری در آن احساس می شود، خود را با تحولات چشمگیر ملی و بین المللی همراه و همگام کند.
وی با اشاره به شتاب تحولات ملی و بین المللی افزود: اگر این عرصه مهم حقوقی کشور نیز مانند سایر عرصه ها خود را با این حجم تغییرات و تحولات همراه و همگام نکرده و در قوانین، روشها و سیستم های خود بازنگری نکند به عقب رانده شده و در نهایت حذف می شود.
معاون قوه قضائیه افزود: در حال حاضر سیستم سردفتری کاملا سنتی است و بسیاری از تغییر در این سیستم هراس دارند ولی باید توجه کنیم که این سیستم دیگر پاسخگو نبوده و در مقابل نیازهای بوجود آمده و انتظارات بخش های مختلف از قبیل طرح تحول اقتصادی در صورت عدم روزآمدی با آسیب های جدی مواجه خواهد شد.
حسینعلی امیری با اشاره به اهمیت آموزش در توسعه همه جانبه تاکید کرد: آموزش نوعی سرمایه گذاری بلند مدت است و مدیریت هر بخش نباید صرفا به دوره مدیریتی خود فکر کند بلکه وظیفه دارد با نگاهی به آینده در همه بخش های مدیریتی خود از تبادل دانش روزآمد و برنامه های آموزشی حمایت کند.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اینکه تمدنها و جوامع ماندگار در بستر زمان ایجاد شده اند اظهار داشت: اکنون باید با در نظر گرفتن حوزه های جدید حقوقی و میان رشته ای بتوانیم به شناخت قابل قبولی از چالش های آینده نظام حقوقی و راهکارهای پیشگیری از آنها دست پیدا کنیم.
وی خطاب به سردفتران اعزامی جهت ادامه تحصیل افزود: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با جدیت از به روز شدن عرصه های مختلف ثبتی و سردفتری و بهره گیری از دانش روز و تجارب کشورهای پیشتاز در این بخش حمایت می کند و از شما نیز انتظار می ورد تا با مدنظر قرار دادن مسائل اساسی این بخش به تحصیل علم و ارائه نظریه ها و طرح های جدید برای مشکلات فراروی نظام سردفتری کشور بپردازید.
محمدرضا دشتی رئیس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از مراحل مختلف گزینش علمی و اعزام سردفتران متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور، به نهضت علمی بوجود آمده در این سازمان پرسابقه بویژه در زمان مدیریت حسینعلی امیری اشاره کرد و افزود: کانون سردفتران و دفتریاران نیز همگام با برنامه های مدون و راهبردی این سازمان، نظارت های بیشتری را جهت به روز کردن بخش های مختلف سردفتری کشور اعمال می کند.
گفتنی است با موافقت آیت اله هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه، تسهیلات لازم برای ادامه تحصیل سردفتران در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در دانشگاههای داخل و خارج از کشور فراهم شده و بر همین اساس تفاهم نامه همکاری بین سازمان ثبت و کانون سردفتران با دانشگاه گرانوبل فرانسه منعقد و افراد مذکور در راستای اجرای تفاهم نامه به فرانسه اعزام می گردند.

 

انتهای پیام