کانون سردفتران و دفتریاران

دوشنبه, 20 مرداد 1399

رییس کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی: ضرر هجمه‌های رسانه‌ای علیه اسناد رسمی خودرو،متوجه خریداران خودرو است

رییس کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی: ضرر هجمه‌های رسانه‌ای علیه اسناد رسمی خودرو،متوجه خریداران خودرو است

رييس كانون سردفتران و دفترياران استان آذربايجان شرقي ضرر تبليغات رسانه‌ای نادرست علیه اسناد مالكيت رسمی خودرو را تنها متوجه خریداران خودرو دانست.

 

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران، محمدرضا اديب، در پاسخ به اينكه مردم در آذربايجان شرقي با وجود تبليغات پليس مبني بر عدم مراجعه طرفين معامله پس از نقل و انتقال خودرو و تعويض پلاك به دفاتر اسنادرسمي، چقدر تحت تاثير اين تبليغات قرار گرفته‌اند و چه ميزان به برگ سبز خودرو اكتفا مي‌كنند،‌ گفت: اين تبليغات در آذربايجان شرقي نسبت به برخی استان‌های دیگر تاثير کمتری داشته است. مردم عموما به این موضوع آگاهی دارند که آنچه مي‌تواند تضمینی برای حفظ حقوق آنها باشد سند تنظیمی دفاتر اسناد رسمی است.

 

وي افزود: لازم مي‌بينم به خريداران خودرو هشدار دهم باتوجه به اینکه بود و نبود سند رسمی برای فروشندگان خودرو اهمیتی ندارد زیرا فروشنده فقط پول خود را می‌گیرد اما این خریدار است که بعدا با مشکل نداشتن سند مالکیت خودرو بنام خود مواجه خواهد شد و چه بسا مجبور شود مالیات و حق الثبت چند معامله پی در پی قبل از خود را هم که بايد توسط فروشندگان واریز می‌شد پرداخت كند. اما فروشنده که فقط دنبال پول خودروي خود است عدم تنظیم سند را به‌نفع خود می‌بیند چون از دسترس خریدار خارج می‌شود و بعدا خریدار یا خریداران بعدی مجبور می‌شوند مبلغی را که در اصل به‌عهده فروشنده بود پرداخت كنند.

 

عضو شورايعالي كانونها و جوامع سردفتري كشور در ادامه با تقدیر از مسئولان قضایی استان آذربايجان شرقي اظهار داشت: احساس مسئولیت مسئولان قضایی اين استان و اقدامات آنها در این رابطه بسیار قابل تقدیر است و دستوراتی بر اصلاح تابلوهای مراکز تعویض پلاک و صدور بخشنامه بر لزوم تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی و عدم اکتفای مراجع قضایی به برگ سبز ماهها قبل از بخشنامه ریاست محترم قوه قضائیه، از جمله اقدامات دادگستری استان بوده است.

 

رييس كانون سردفتران و دفترياران آذربايجان شرقي با ابراز تاسف از اينكه برخي از مردم با تبليغات نادرست صداو سيما در مورد نقل و انتقال خورد سردرگم مي شوند،‌گفت: اين كار نادرست باعث ايجاد شبهه براي مردم و سوء استفاده فروشندگان مي‌شود و در آينده تبعات بسياری برای مردم و پرونده‌های دعاوی برای مراجع قضایی می‌شود.

 

وی خطاب به نیروی انتظامی اظهار داشت: اگر مراعات حال مردم دغدغه شماست در جهت برچیده شدن سیستم تعویض پلا ک اقدام کنید. بجای تبلیغ علیه سند رسمی که توسعه آن بند 67 سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری است، به مردم توضیح دهند در این مدتی که مراکز تعویض پلاک برپا بوده است در قبال هزینه‌هایی که از مردم برای تعویض پلاک اخذ شده و صف‌های طولانی و معطلی که برای مردم ايجاد شده، چه دستاوردی داشته است و کارنامه عملکرد خود را در این مورد ارائه دهند.

 

تاریخ ارسال خبر: 
96/06/20