کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 24 مرداد 1399

رئیس قوه قضاییه: غربی‌ها تلاش دارند نحوه حیات و سبک زندگی خود را به دیگران تحمیل کنند

 رئیس قوه قضاییه: غربی‌ها تلاش دارند نحوه حیات و سبک زندگی خود را به دیگران تحمیل کنند

 آيت الله صادق آملي لاريجاني توجه به کرامت انسانی و حقوق بشر را در جمهوری اسلامی ایران متفاوت از نوع نگاه و برداشت غربی‌ها از این مفاهیم دانست و زندگی قرآنی را مبنای نگاه و نحوه زندگی فردی، اجتماعی و سیاسی در جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد.

 

 به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جمع رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور با تأکید بر توجه اسلام به کرامت انسانی و رعایت حقوق بشر به انتقاد از قصد و اراده غربی‌ها در خصوص تحمیل سبک زندگی غربی به جهان پرداخت و گفت: نوع نگاه غرب بر اساس مدرنیته و تجدد است که جدای از مظاهر مادی آن دارای مبانی نظری و فلسفی است که باید آن را شناخت و دانست که چند مؤلفه بسیار مهم داراست که فردگرایی لیبرالی، نسبی‌گرایی در باب اهداف و مادی‌گرایی از جمله آنهاست.

 

رئیس قوه قضاییه تمام تلاش غرب را در رسیدن به تولید و تکاپوی مادی و رشد و توسعه مادی مبتنی بر نگرش‌های انسان‌گرایانه توصیف کرد و افزود: مطابق منطق غربی‌ خود انسان می‌تواند اهداف و غایاتش را تعیین کند و اهداف و غایاتی وجود ندارد که انسان بخواهد به آن برسد.

 

آیت الله لاریجانی عقلانیت ابزاری را مبنایی در زندگی غربی دانست و افزود: غربی‌ها تلاش دارند نحوه حیات و سبک زندگی خود را به دیگر کشورها تحمیل کنند و راه آن هم از طریق ابزارهایی مانند رسانه ها،بازی‌های یارانه‌ای، فیلم‌ها و سایر مظاهر مادی است.

 

رئیس قوه قضاییه نقطه مقابل این نحوه زندگی را حیات طیبه قرآنی اعلام کرد و گفت: مطابق زندگی و حیات طیبه قرآنی ریشه و اساس هستی توجه به حق تعالی به عنوان اصلی‌ترین وجه زندگی است.

 

رئیس دستگاه قضا نگاه توحیدی را مبنای زندگی اسلامی و حیات قرآنی برشمرد و تأکید کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز مبتنی بر نگاه توحیدی و قرآنی است و در این راه تنظیم سیاست خارجی نیز بر اساس نگاه و حیات طیبه قرآنی است و بر همین اساس است که هر کجا ما ندای یاللمسلمین بشنویم به او پاسخ می‌دهیم.

 

آیت الله لاریجانی به هجمه‌های حقوق بشری غرب علیه ایران اشاره کرد و گفت: غربی‌ها در حالی که به حمایت از تروریسم پرداخته‌اند و داعش و گروههای تکفیری را سر و شکل داده‌اند اما به حقوق بشر به عنوان ابزار سیاسی و فشار سیاسی علیه ایران نگاه می‌کنند و حتی بر مبنای نحو حیات غربی خود موضوعی مانند قصاص را که حق طبیعی اولیا دم است و با اعدام فرق دارد زیر سؤال می‌برند.

 

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه غربی‌ها دلشان برای حقوق بشر نمی‌سوزد تأکید کرد: ما معتقدیم در چارچوب ایمانی و قرآنی خود به حقوق بشر باید نگاه کنیم و دلیل ندارد که نحوه حیات ما تسلیم نحوه حیات غربی‌ها شود و حقوق بشری که ایران به آن معتقد است بر اساس مفاهیم قرآنی است.

 

آیت الله لاریجانی عزتمند زندگی کردن را پیام اصلی حیات طیبه قرآنی توصیف کرد و گفت: در چارچوب همین نگاه، روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته و باید دنبال شود که البته منافاتی با عقلانیت ندارد.

تاریخ ارسال خبر: 
94/8/12