کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 24 مرداد 1399

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد؛ ارائه86 درصدی خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت الکترونیکی

 رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد؛ ارائه86 درصدی خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت الکترونیکی

34 میلیون و 778 هزار و 860 خدمت با رشد 10 درصدی به نسبت مدت مشابه سال گذشته از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارائه شده که 86 درصد این خدمات به صورت الکترونیکی بوده است.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون به نقل از سايت سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، دکتر تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست خود با خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: در هفت ماهه سال جاری یک میلیون و 741 هزار و 564 سند مالکیت با رشد هشت درصدی از سوی این سازمان و 7 میلیون و 531 هزار و 182 فقره انواع سند رسمی با رشد 15 درصدی در دفاتر اسناد رسمی به نسبت مدت مشابه سال قبل صادر شده است.

 

وی ضمن اشاره به مزایای استفاده از خدمات الکترونیک در این سازمان گفت: خوشبختانه این سازمان در اصلاح فرآیند خدمت رسانی و تحول اداری در سالیان اخیر پیشتاز بوده و استفاده از روش های مدرن و سیستمی بجای شیوه های سنتی  و ارائه خدمات به نحو الکترونیکی باعث کاهش دهها میلیون مراجعه متقاضیان و حذف میلیونها مکاتبه کاغذی در سازمان گردیده که خود منجر به کاهش فساد و تخلفات اداری و شفاف سازی در ارائه خدمات و افزایش بهره وری در سازمان ثبت شده است.

 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر ارائه خدمات بهینه به مردم و تکریم ارباب رجوع از طریق شفاف سازی و تسهیل فرآیندهای ثبتی  در این سازمان به عنوان دستگاه حاکمیتی،  سازمان ثبت را اولین سازمان در سطح کشور دانست که آمادگی خود را برای اجرای نظام حسابداری تعهدی اعلام کرده و تمام تلاش خود را علیرغم مشکلات اعتباری برای افزایش شاخص کارآمدی و بهره وری به کار بسته است.

 

وی با اشاره به عملکرد سازمان ثبت در حوزه های مختلف گفت: در هفت ماهه ابتدایی امسال 34 میلیون و  778هزار و 860 خدمت به مردم ارائه گردیده است که 30 میلیون و 666 هزارو 23 خدمت به صورت الکترونیک بوده است و این میزان 86 درصد خدمات ارائه شده سازمان را دربر می گیرد.

 

دکتر تویسرکانی با اشاره به رشد 18 درصدی صدور اسناد مالکیت در این سازمان خاطرنشان کرد: در همین بازه زمانی یک میلیون و  741 هزار و 564 سند مالکیت صادر شده است .

 

وی اذعان کرد: 35 هزار و 971 سند مسکن مهر، پنج هزار و 10 سند اسناد اراضی ملی، چهار هزار و 648 سند اراضی کشاورزی  و 304 سند اراضی موات دولتی در هفت ماهه ابتدایی امسال صادر گردیده است.

 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در این مدت در دفاتر اسناد رسمی نیز هفت میلیون و 531 هزار و 182 سند تنظیم شده که  239 هزار و 508 سند مربوط به اسناد رسمی و بیع بوده است و می توان گفت بطور متوسط 152 سند در هر دفترخانه تنظیم شده است که بیشترین آن مربوط به استان هرمزگان و کمترین آن متعلق به استان گیلان بوده است.

 

وی با اعلام اینکه 96 درصد از اسناد رهنی مربوط به اشخاص حقوقی بوده است اظهار داشت: در بیشتر از 16 درصد از اسناد تنظیمی نیز یک طرف از سند، شخصیت حقوقی بوده است.

 

معاون قوه قضاییه افزود: بیشترین خرید و فروش متعلق به استان تهران می باشد و 22 هزار و 773 سند نیز برای اتباع خارجی به ثبت رسیده که بیشترین آن سند تعهد نامه و وکالت بوده است.

 

وی افزود: در هفت ماهه امسال 438 هزار و 205 ازدواج در کشور به ثبت رسیده که ازکاهش سه درصدی ازدواج نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد و بیشترین میزان ازدواج در بین آقایان در گروه سنی 25 تا 29 سال و در بین خانم ها متعلق  به گروه سنی 20 تا 24 سال می باشد.

 

وی با اشاره به وقوع تعداد 91 هزار و 70 مورد طلاق و افزایش یک درصدی طلاق در کشور طی هفت ماه اخیر نسبت مدت مشابه سال گذشته، عدم تفاهم، دخالت خانواده ها، ترک زندگی توسط یکی از زوجین، اعتیاد و فقر را مهم ترین علل طلاق در کشور عنوان کرد و افزود: 28 درصد طلاق های حادث شده  در پنج سال اول زندگی بوده است.

 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: در کشور از هر پنج ازدواج یک مورد به طلاق منجر می شود و در هفت ماهه امسال شاهد رشد طلاق در 71 درصد استانهای کشور بوده ایم که بیشترین طلاق متعلق به استان کهکیلویه و بویراحمد و قزوین بوده است و در استانهای قم و اردبیل شاهد کاهش چشمگیر طلاق بوده ایم.

 

معاون رئیس قوه قضائیه در ادامه اظهار داشت: در هفت ماهه سال 1394 در بخش اسناد مالکیت دولتی در مجموع 43 هزار و 92 سند دولتی صادر شده که از این تعداد 22 هزار و 806 سند برای وزارتخانه و موسسات دولتی، 8 هزار و 634 سند برای موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، 2 هزار و 954 سند برای شرکت های دولتی و تعداد یک هزار و 297 سند نیز بر اساس مستندات صادر شده است.

 

دکتر تویسرکانی ادامه داد: در این مدت از طریق سامانه ممنوع الخروجی و رفع ممنوع الخروجی تعداد 7 هزار و 817 نفر ممنوع الخروج و از 3 هزار و 439 نفر رفع ممنوعیت گردیده است.

 

وی افزود: در هفت ماهه امسال همچنین تعداد 26 هزار پرونده اجرایی مختومه و از طریق دوایر اجرای سراسر کشور مبلغ 21 هزار و 713 میلیارد ریال از مطالبات بانکها وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 درصد رشد داشته است.

 

ثبت 31 هزار و 483 شرکت تجاری و تعاونی، 4 هزار و 331 موسسه غیرتجاری، یک هزار و 691 اختراع، 8 هزار و 759 علامت تجاری و 2 هزار و 372 طرح صنعتی در هفت ماهه سال جاری از دیگر آماری بود که رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آنها اشاره کرد.

 

تاریخ ارسال خبر: 
94/8/23