کانون سردفتران و دفتریاران

پنجشنبه, 31 خرداد 1397

 

آدرس كانال ما در پيام رسان ها
تلگرام @notary_ir

اينستاگرام notary.ir

سروشnotary_ir

گپ notary_ir

آي گپ notary_ir

آپارات notary_ir

دشتی اردکانی در گردهمایی سردفتران قم: 95 درصد از خدمات دفاتر اسناد رسمی به صورت الکترونیکی انجام می شود

دشتی اردکانی در گردهمایی سردفتران قم: 95 درصد از خدمات دفاتر اسناد رسمی به صورت الکترونیکی انجام می شود

رييس كانون سردفتران و دفترياران با ذکر این نکته که از سال 1392 ثبت اسناد در دفاتر اسناد رسمی به صورت آن لاین انجام می شود خاطر نشان کرد: تقریبا 95 درصد از خدمات دفاتر اسناد رسمی به صورت الکترونیکی انجام می شود.

 

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران، دشتی اردکانی در سخنانی از حضور دکتر لاریجانی نماینده مردم شریف قم و ریيس مجلس شورای اسلامی در همایش تکریم جایگاه نهاد سردفتری اسناد رسمی تشکر و قدردانی كرد.

 

وی با بیان اینکه از سال 1392 تا کنون در شش اجلاس بین المللی در کشورهای سوئیس، ایتالیا، مراکش و الجزایر شرکت كرده ایم،گفت: کشور ما در الکترونیکی کردن مسائل ثبتی حتی از کشورهای اروپایی نیز جلوتر است. سال گذشته حدود شانزده و نیم میلیون سند به صورت الکترونیکی در دفاتر اسناد رسمی به ثبت رسیده که باعث حذف حدود پنجاه میلیون سفر درون شهری شده است.

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با تاکید بر این نکته که از زمانی که دکتر تویسرکانی به عنوان ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منصوب شده اند انقلابی در ثبت ایجاد شده است ایشان را انسانی پرتلاش، زحمت کش، خادم و پیگیر دانستند.

 

وي افزود: علاوه بر مسائل مربوط به دفاتر اسناد رسمی در امور دیگر سازمان ثبت همچون ثبت شرکتها و علائم تجاری نیز شاهد خدمات الکترونیکی هستیم به نحوی که مثلا در ثبت شرکتها و ثبت علائم تجاری دیگر نیازی به حضور متقاضیان از نقاط دوردست کشور به تهران نبوده و سفرهای غیر ضرور در این خصوص از بین رفته است.

 

دشتی اردکانی با بیان این مطلب که در کل دنیا تنها سه کشور فرانسه، روسیه و ایران هستند که دارای بیش از 7500 دفتر اسناد رسمی هستند،گفت: در سفر اخیر هیاتی از روسیه به ایران مسولان روسی در جریان بازدید از مراحل ثبت الکترونیکی اسناد رسمی از پیشرفتهای دفاتر اسناد رسمی ایران در این خصوص ابراز شگفتی و حیرت كردند.

 

وي اضافه کرد: در شش ماه گذشته حدود هفت و نیم میلیون سند رسمی به صورت الکترونیکی در دفاتر اسناد رسمی به ثبت رسیده و در حال حاضر تمامی دفاتر اسناد رسمی به سیستم های اسکنر اثر انگشت مجهز شده اند و بزودی با اجرائی شدن کامل آن در تهران یکی از مراحل ثبت آنی به طور کامل اجرایی خواهد شد و سازمان ثبت اسناد واملاک کشور در نظر دارد در آخرین مرحله دفاتر سردفتر را نیز جمع آوری كند.

 

عضو دادگاه تجدید نظر انتظامی سردفتران و دفتریاران با اعلام اینکه هم اکنون در استان قم 104 دفتر اسناد رسمی و 64 دفتر ازدواج و طلاق مشغول به فعالیت هستند ابراز داشت: دفاتر اسناد رسمی استان قم یکی از کم تخلف ترین دفاتر سطح کشور هستند.

 

همچنین در بخشی از این مراسم دکتر محمدجواد ارسطا از اساتید فرهیخته پردیس فارابی دانشگاه تهران به بیان حجیت و مشروعیت سند رسمی به عنوان یکی از ادله اثبات دعوی و بررسی آراء فقهی در این زمینه پرداخت که مورد توجه شرکت کنندگان در این همایش قرار گرفت.

 

در پایان این مراسم مدیرکل سابق ثبت اسناد و املاک استان قم و پنج نفر از سردفتران و دفتریاران بازنشسته هدایای خود را از دست ریيس مجلس شورای اسلامی دریافت كردند.

تاریخ ارسال خبر: 
94/10/13