کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 09 اسفند 1398

ادامه تحصیل سردفتران اسناد رسمی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در فرانسه

ادامه تحصیل سردفتران اسناد رسمی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور فرانسه فراهم شد.
به گزارش خبرنگار کانون سردفتران و دفتریاران، پیرو مذاکرات انجام شده کانون سردفتران و دفتریاران با روسای دانشگاه های لیون و گرونوبل فرانسه، امکان ادامه تحصیل سردفتران اسناد رسمی در مقاطع کارشناسی ارشد(master2) و دکتری(PH.D) در 5 رشته فراهم شد.
این رشته ها شامل: حقوق سردفتری، حقوق تجاری با گرایش مالکیت فکری و تکنولوژی های جدید، مبانی حقوق خصوصی، حقوق جزا و جرم شناسی و مدیریت فناوری اطلاعات(IT) است.
گفتنی است رشته حقوق سردفتری از شاخه های حقوق خصوصی است که در مقطع کارشناسی ارشد(master2P) تدریس می شود، رشته حقوق تجاری با گرایش مالکیت فکری و تکنولوژی های جدید از رشته های جدید زیر مجموعه حقوق خصوصی است، رشته مبانی حقوق خصوصی به بحث و بررسی در خصوص مبانی و تاسیسات حقوق خصوصی به شکل پایه ای می پردازد، رشته حقوق جزا و جرم شناسی از جمله رشته هایی است که در دانشگاه های فوق قدمت داشته و جزء رشته های پیشرفته محسوب می شود، رشته مدیریت فناوری اطلاعات(IT) با گرایش مدیریت سازمان در مقطع کارشناسی ارشد (master2) تدریس می شود و سردفتران دارای مدرک کارشناسی صرفنظر از رشته تحصیلی مقطع کارشناسی می توانند برای مقطع فوق لیسانس رشته فوق ثبت نام کنند. اهمیت این رشته با توجه به نیاز روز افزون دفاتر اسناد رسمی، کانون سردفتران و دفتر یاران و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به متخصصینی که علاوه بر داشتن تحصیلات حقوقی و سوابق حرفه ای، اشراف به مدیریت فناوری اطلاعات نیز داشته باشند، مبرهن است.
لازم به ذکر است که(master2) معادل فوق لیسانس ایران ارزیابی می شود، لذا دارندگان مدرک کارشناسی ارشد می توانند مستقیما درخواست ثبت نام خود در دوره دکترا (PH.D) را ارائه کنند که با توجه به سوابق تحصیلی، پژوهشی و شغلی متقاضی و در صورت جلب نظر موافق کمیسیون مستقر در گروه و دانشکده مربوطه، امکان ادامه تحصیل میسور است.
سردفتران داوطلب ادامه تحصیل در فرانسه باید هزینه تحصیل خود را شخصا متقبل شوند. هزینه تحصیل و زندگی در کشور فرانسه (به طور متوسط برای دو تا سه نفر) در ماه مبلغ 1200 یورو برآورد می شود. هزینه فراگیری مقدماتی زبان فرانسه در دانشگاه های آن کشور نیز ماهانه 600 یورو است، لذا تسلط هر چه بیشتر سردفتر متقاضی ادامه تحصیل به زبان فرانسه در جهت کاهش هزینه فراگیری زبان فرانسه موثر خواهد بود. همچنین طول دوره کارشناسی ارشد (master2) در فرانسه حداقل یکسال است.
با توجه به سفر قریب الوقوع هیات فرانسوی به ایران، سردفتران و دفتریاران علاقه مند به ادامه تحصیل در کشور فرانسه باید فرم مربوطه را تکمیل و به همراه ضمائم درخواستی را حداکثر تا تاریخ 4/11/86 به دفتر آموزش کانون سردفتران و دفتریاران ارسال کنند. درخواست های ارسالی پس از تاریخ مزبور در گزینش دوره های بعدی بررسی خواهند شد.
ضمنا آقای امینی در دفتر آموزش کانون سردفتران و دفتریاران با شماره 88728755-021 پاسخگوی سوالات همکاران در این زمینه خواهد بود.