کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 17 خرداد 1399

اعضای هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران از خبرگزاری فارس بازدید کردند

اعضای هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران از خبرگزاری فارس بازدید کرده و با روند کاری بخش های این مجموعه خبری آشنا شدند.
 
به گزارش خبرنگار کانون سردفتران و دفتریاران، این دیدار که با حضور مقدم فر مدیر عامل خبرگزاری فارس، میرزایی معاونت اجرا، عزیزیان مدیر روابط عمومی این خبرگزاری و اعضای هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران برگزار شد، مسلم آقاصفری، نایب رییس کانون سردفتران و دفتریاران ضمن تبریک ولادت امام محمد باقر (باقر العلوم) علیه السلام، حلول ماه رجب و ایام رجبیه،  و روز قلم به مدیر عامل و کارکنان خبرگزاری فارس و همه اصحاب رسانه و با گرامیداشت تقارن این دیدار و ایام رجبیه، اظهار داشت: دفاتر اسناد رسمی و خبرگزاریها دارای رسالت مشترکی هستند و آن اینکه هر دو باید کاتبین بالعدل باشند.
 
وی در خصوص تاریخ اسناد متذکر شد که قدمت تنظیم اسناد به صدر اسلام می رسد و قرآن کریم شرح وظایف نویسندگان سند را مشخص کرده است. نظام سردفتری با عنوان دفاتر شرعیه از زمانهای دور در ایران وجود داشته لیکن قوانین مدون در این خصوص از سال 1307 وضع شده و سپس اولین قانون مستقل برای دفاتر اسناد رسمی در سال 1316 به تصویب مجلس وقت رسید و به اعتبار همین قانون هم کانون سردفتران در ایران تاسیس شد.
 
نایب رییس کانون سردفتران و دفتریاران، گفت: این کانون از اولین نهادهایی است که اشخاصی در بخش خصوصی امر حاکمیتی را به انجام می رسانند، نه تنها هیچگونه هزینه ای را به خزانه دولت تحمیل نمی کنند بلکه بیش از 80% از درآمد سازمان ثبت اسناد و املاک از طریق این اشخاص وصول و ایصال می شود.
 
وی در ادامه از فعالیتهای کانون در تاسیس دفاتر حقوقی، بازرسی، انفورماتیک و سایر دفاتر تخصصی خبر داد و اظهار داشت: کانون سردفتران و دفتریاران بیش از هر نهاد نظارتی دیگر بر عملکرد دفاتر اسناد رسمی نظارت می کند و در این خصوص خود را بیش از سایرین مسئول می شناسد.
 
آقاصفری همچنین به تاسیس یک مرکز دانشگاهی زیر نظر دانشگاه جامع علمی کاربردی اشاره کرد و گفت: این مرکز تخصصی به امر آموزش حقوقی به حقوق تخصصی ثبتی نیز توجه خاص دارد و در این مرکز علاوه بر تمام واحدهای درسی دانشکده های حقوق، چندین واحد حقوق ثبت و حقوق اسناد را بصورت واحدهای اجباری در برنامه آموزشی ارائه می دهد.
 
مقدم فر، مدیرعامل خبرگزاری فارس هم در این دیدار با ابراز خرسندی از نگاه رسانه ای اعضای هیات مدیره کانون سردفتران و لزوم تعامل همه دستگاه ها با رسانه و مطبوعات اظهار داشت: علی رغم درک حساسیت رسانه در سایر کشور ها متاسفانه نقش این بخش اثرگذار در کشور ما به خوبی لمس نشده و بخشی از آسیب های اجتماعی و فرهنگی به این موضوع بر می گردد.
 
وی با اشاره به اینکه این خبرگزاری متوجه خدمات و زحمات صنف سردفتران است ابراز امیدواری کرد تعامل در ارتباط این رسانه با کانون پررنگ تر شود.
 
انتهای پیام