کانون سردفتران و دفتریاران

دوشنبه, 28 خرداد 1397

 

آدرس كانال ما در پيام رسان ها
تلگرام @notary_ir

اينستاگرام notary.ir

سروشnotary_ir

گپ notary_ir

آي گپ notary_ir

آپارات notary_ir

برخی از مشاوران املاک «سواد» ندارند؛اسناد بایددر دفترخانه‌ تنظیم شود

برخی از مشاوران املاک «سواد» ندارند؛اسناد بایددر دفترخانه‌ تنظیم شود

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نهم شورای اسلامی گفت: بارها مشاهده شده است که بعضی از مشاورین املاک سواد خواندن و نوشتن هم ندارند و در نتیجه اسناد را حتما در دفترخانه‌ها تنظیم کنید.

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران به نقل از پايگاه خبري جامعه خبر، محمدعلی اسفنانی در مورد مشکلات تنظیم سند به وسیله مشاوران املاک، گفت: یکی از مشکلاتی که واقعا به بحث افزایش پرونده‌ها در دادگاه‌ها دامن می‌زند نوشتن قولنامه دستی و رجوع نکردن به دفترخانه‌ها است، علت آن هم این است که متاسفانه حقوق در کشور ما مهجور است چون اطلاعات حقوقی در جامعه به حد کافی نیست در نتیجه تشکیل پرونده‌ها به خاطر ناآگاهی مردم از نحوه تنظیم قراردادها و انجام معاملاتشان و نحوه اجرای روابط حقوقیشان توجه نمی‌کنند و اطلاعات کافی ندارند و در نهایت به مشکل برخورد می‌کنند.

 

وی افزود: یکی از مسائلی که در این موضوع موثر است و هنوز جامعه ما به این سمت و سو نرفته بحث ثبت معاملات اموال منقول یا غیرمنقول به صورت رسمی است، چون ثبت ملک به صورت رسمی انجام نمی‌شود و احتمال دارد در اجرای قراردادهایی که منعقد می‌کنند دچار مشکل شوند. اسناد که به صورت عادی تنظیم می‌شود مطابق مقرارات قانون آیین دادرسی مدنی هم قابل تردید است و هم قابل انکار و هم می‌شود براساس آن ادعای جعل کرد ولی اسنادی که به صورت رسمی تنظیم می‌شوند اولا امکان تردید در آن نیست و جعل هم در یک حالت قابل تصور است آن هم به صورت جعل معنوی است که این یک مورد بسیار خاص است و اثبات آن بسیار سخت است، لذا اسنادی که به صورت رسمی تنظیم می‌شوند از استحکام بیشتری برخوردار هستند، قابل خدشه نبوده و قابل استناد هستند.

 

اسفناني ادامه داد: تنظیم سند در دفترخانه‌ها از آنجایی مهم است که قانون دولت و افراد را موظف کرده که پایبند این اسناد باشند لذا به نظر من تنظیم اسناد رسمی می‌تواند در کاهش آمار پرونده‌ها نقش مهمی داشته باشد.

 

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نهم شورای اسلامی با اشاره به اینکه مشاوران املاک می‌توانند قولنامه یا بیع‌نامه تنظیم کنند، گفت: اینکه چیزی که مشاوران املاک تنظیم کرده و به دست مردم می‌دهند آیا قولنامه است یا بیع‌نامه بین کارشناسان حقوق مورد تردید است، اما مردم عرف را بیع‌نامه می‌دانند و حتی زمانی‌که از واژه «قولنامه» استفاده می‌کنند هدفشان بیع‌نامه است، در نتیجه تنظیم بیع‌نامه به وسیله مشاوران املاک از نظر قانون هیچ منعی ندارد اما آنچه تنظیم می‌شود سند رسمی نیست و یک سند عادی است، گرچه به نظر من بنگاه‌های ملکی خلاف فلسفه وجودیشان عمل می‌کنند.

 

این قاضی باسابقه گفت: بنگاه‌های ملکی وظیفه دلالی یا رابط بین فروشنده و خریدار را ایفا می‌کنند یعنی باید رابط بین فروشند و خریدار واقع شوند، خریدار را جلب کنند و فروشنده هم به آنها مراجعه کند و آنها شرایط معامله را تنظیم کنند. با هم توافق کنند و نهایتا تنظیم سند بیع به دفتر خانه منتهی شود این قاعده کار است که در کشورهای پیشرفته حقوقی این اتفاق انجام می‌شود ولی متاسفانه در کشور ما مشاوران املاک علاوه بر اینکه این رابطه دلالی و واسطه گری را انجام می‌دهند، تنظیم قولنامه‌ها هم با آنها هست.

 

وي افزود: بارها شاهد بودم که مسئولان بنگاه‌های معاملات ملکی حتی سواد خواندن و نوشتن نداشتند اما مجوز بنگاه املاک را دارا بودند و این هم باز مشکلی است که متاسفانه در جامعه وجود دارد. برای اینکه مردم را تشویق کنیم تا سندهای خود را در دفترخانه‌ها تنظیم کنند باید اطلاع رسانی شود، ارگان‌های اطلاع رسان مثل صدا و سیما، روزنامه‌ها و مجلات نتوانسته‌اند نقش اصلی خود را ایفا کنند، برخی از وزارت‌خانه ها مثل آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها مکلف هستند.

 

اسفناني با بيان اينكه سال‌ها پیش پیشنهادی به آموزش و پروش و دانشگاه‌ها داده است كه تمام تحصیلکرده‌های رشته‌های مختلف ملزم باشند که چند واحدی به عنوان عمومات رشته حقوق بگذرانند و اطلاعات حقوقی در مردم بیشتر شود،‌گفت: بهترین راه این است که اطلاع‌رسانی انجام شود و مردم بدانند که منافع و مضرات اسناد عادی چيست ‌و براساس آن عمل کنند.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
96/02/23