کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 24 مرداد 1399

رییس سازمان بازرسی کل کشور: دفاتر اسناد رسمی پیش قراول خدمات مردمی و الکترونیکی هستند

 رییس سازمان بازرسی کل کشور: دفاتر اسناد رسمی پیش قراول خدمات مردمی و الکترونیکی هستند

رييس سازمان بازرسي كل كشور گفت: دفاتر اسناد رسمي پيش قراول خدمات مردمي و الكترونيكي هستند.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران، حجت الاسلام والمسلمين پورمحمدي با حضور در كانون سردفتران با اعضاي هيات مديره اين كانون و سردفتران و دفترياران اسنادرسمي ديدار كرد.

 

پورمحمدي در اين ديدار خانواده را اصلي ترين موضوع در زندگي و مايملك را اصلي ترين موضوع در دارايي افراد دانست و اظهار داشت: اين دو مهم در دفاتر اسنادرسمي و ازدواج اتفاق مي افتد و اگر به نظم و با درستي انجام شود حوزه كاري بسيار بزرگي است و در فضاي با ثباتي كه در اموال و دارايي هاي مردم ايجاد مي شود كسي نمي تواند تعرضي داشته باشد و اين مهم به دليل جايگاه حقوقي اسناد است.

 

وي ادامه داد: اين امر تاثير جدي و مهمي بر رفتار اجتماعي مي گذارد و اگر خوب تعريف و به شيوه صحيحي مديريت شود بخش هاي مهم ديگر هم از آن متاثر مي شود.

 

انجام 120 فعاليت در دفاتر اسنادرسمي بسيار زياد است، البته اين فعاليت ها در آينده بايد بيش از اين ها باشد

 رييس سازمان بازرسي كل كشور با بيان اينكه حجم عمليات گستره است و ما طبعا بايد متكي به روشهاي جديد و مدرن و بانكهاي جامع و سرعت عمليات پاسخگويي سريع به استعلامات باشيم افزود: انجام 120 فعاليت در دفاتر اسنادرسمي و حوزه كاري آنان بسيار زياد است، البته معتقدم اين فعاليت ها در آينده بايد بيش از اين ها باشد. املاك قدرت جذب سرمايه هاي سرگردان در جامعه را دارند و بايد در اين حوزه شفاف،قانونمند و منضبط عمل شود و تنها روشهاي سنتي جوابگو نيست.

 

حجت الاسلام والمسلمين پورمحمدي با بيان اينكه اگر بخواهيم با فساد مبارزه كنيم در دو مركز اصلي نياز به اقدامات مثبت داريم،گفت: مراكز اسنادي كشور در درجه اول قرار دارند. اگر در سازمان ثبت اسناد و املاك كشور نظم و بانك هاي جامع اطلاعاتي ايجاد شود يكي از جايگاههاي اصلي سالم سازي سيستم در اختيار ماست. دفاتر اسنادرسمي هم متاثر از اين فضا هستند و اگر به دنبال اصلاح نظام مالي كشور هستيم بايد توجه ويژه اي بر اين حوزه باشد.

 

وي افزود: دومين حوزه اين است كه اگر در فكر كوچك سازي و چابك سازي و كاستن هزينه ها در نظام اداري كشور هستيم بايد دولت كوچك شود و هرچقدر دولت كم هزينه و چابك شود بهتر خواهد بود چون بودجه كشور ديگر قدرت برداشتن بار اداري را ندارد.

 

حجت الاسلام والمسلمين پورمحمدي اظهار داشت: اين ديوانسالاري به انتهاي مسير خود رسيده و با توجه به اينكه راه گريزي نيست بايد به روش هاي و ابزارهاي مدرن و ايجاد نهادهاي مردمي غيردولتي و تشكل هاي اين چنين به ارايه خدمات پرداخت.

 

وي ادامه داد: در اين چرخه هم خدمت رساني و عمليات بهتري رخ مي دهد و هم اينكه اين بخش ها به جذب هزينه و چرخه منطقي خدمت مي پردازند و بار دولت را سبك مي كنند.

 

بارها تاكيد داشته ام كه بايد پيشخوان قضايي را به دفاتر اسنادرسمي واگذار كرد

رييس سازمان بازرسي كل كشور با بيان اينكه ما بايد از تجربه دفاتر اسنادرسمي استفاده كنيم گفت: من بارها در قوه قضاييه تاكيد كرده ام و اميدوارم اين امر تقويت شود و قوه قضاييه بايد پيشخوان قضايي را به دفاتر اسنادرسمي واگذار كند، چون اين دفاتر سازمان يافته و منظم و داراي كانوني مديريتي و هدايتي هستند و در صورتي كه اين وظايف به دفاتر اسنادرسمي سپرده شود درآمدزايي و اشتغال زايي خوبي براي اين دفاتر خواهد بود.

 

پورمحمدي با بيان اينكه زيرساختهاي ما معيوب است و نمي توان در چنين جاده اي با سرعت حركت كرد ادامه داد: بايد بستر و مسير مهيا و اصلاح شود و اگر مي خواهيم تحولي ايجاد شود بايد مسير را آماده كرد و مراكز خدماتي مانند دفاتر اسنادرسمي مسائل اساسي مهمي را حل مي كنند.

 

دفاتر اسنادرسمي مي توانند در كشور مدلسازي كنند

رييس سازمان بازرسي كل كشور ابراز عقيده كرد: اگر دفاتر اسنادرسمي بتوانند رفتار خوب و كاركرد خوب و موفقي را از خود ارايه دهند عملا مي توانند در كشور به مدلسازي بپردازند و اين دفاتر در آينده مي توانند گام هاي مهمي بردارند.

 

دفاتر اسناد رسمي پيش قراول خدمات مردمي و الكترونيكي هستند

پورمحمدي با تاكيد بر اينكه دفاتر اسناد رسمي پيش قراول خدمات مردمي و الكترونيكي هستند كه اهميت بسياري دارد،‌خاطر نشان كرد: روند امور در انتقال بخش هاي الكترونيكي حتمي است و توقف امكان نخواهد داشت و در نظام اداري بخشهايي مانند دفاتر اسنادرسمي كه مرتبط با اسناد مالكيت است نقش بسيار مهمي را در جامعه داراست.

 

 

 انتهاي پيام