کانون سردفتران و دفتریاران

سه شنبه, 19 اسفند 1399

رئیس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران با سران دفاتر اسناد رسمی شهرستان ری دیدار کرد

رئیس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران با سران دفاتر اسناد رسمی شهرستان ری دیدار کرد.
 
به گزارش خبرنگار کانون سردفتران و دفتریاران هادی معزالدینی، روز گذشته (سه شنبه)در جمع سران دفاتر اسناد رسمی با بیان اینکه جایگاه دفاتر اسناد رسمی در نظام حقوقی کشورمان بسیار برجسته، مهم و حائز اهمیت است، گفت: در زمان های گذشته این شغل به عهده علما و مجتهدین بود و پس از آن به مرور زمان به دست افراد کارشناس سپرده شده است.
 
وی ادامه داد: پس از ایجاد تشکیلات دفاتر اسناد رسمی در سال 1309 کانون سردفتران و دفتریاران در سال 1316 تاسیس و موجب سازماندهی دفاتر اسناد رسمی شد.
 
معزالدینی با بیان اینکه سران دفاتر اسناد رسمی باید از همه قوانین و مقررات آگاهی داشته باشند و غالبا اینطور است گفت: اسناد تنها با امضای سران دفاتر اسناد رسمی و نه سایر افراد رسمیت پیدا کرده و قابل ارائه می شوند و این خود نشان دهنده جایگاه والای دفاتر اسناد رسمی و مسئولیت سنگین سران این دفاتر است.
 
رئیس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران و سردفتر 24 تهران، با اشاره به بررسی های صورت گرفته در مورد علل سند گریزی مردم اظهار داشت: بخش عمده ای از دلایل بروز سند گریزی در بین مردم، فشار وارده به واسطه کسب استعلامات متعدد و حق الثبت بالا بود که با کار کارشناسی فراوان یعنی حذف استعلامات زاید و کاهش نرخ حق الثبت در قوانین از سوی مجلس شورای اسلامی شاهد افزایش چشمگیر ثبت سند رسمی بودیم که نشان دهنده اقدامات مفیدی است که انجام گرفته و مردم گرایش زیادی به تنظیم سند رسمی پیدا کرده اند.
 
وی با اشاره به اینکه هدف اصلی از کاندیدا شدن سران دفاتر اسناد رسمی برای نمایندگی در مجلس شورای اسلامی؛ حل مشکلات از دید اجرایی و انتقال نظرات و پیام سران دفاتر اسناد رسمی به بالاترین نهاد قانونگذاری کشور است، گفت: حضور نمایندگانی از میان سران دفاتر اسناد رسمی در مجلس برخی از کشورها اجباری است اما در کشور ما چنین نیست و به لحاظ شرایط روز جامعه ضرورت حضور افرادی از این صنف در مجلس شورای اسلامی احساس می شود.  
 
زهرای مرضیه زجاجی، سردفتر 740 تهران هم در این جلسه اظهار داشت: با توجه به شرایط سیاسی حاکم بر انتخابات مجلس هشتم، عدم توافق دو جناح اصلی شرکت کننده و وجود لیست های متعدد احزاب جدید، احتمال راه یابی کاندیداهای متعلق به اصناف به مجلس هشتم افزایش یافته است.
 
وی افزود: چنانچه خانواده بزرگ دفاتر اسناد رسمی؛ سردفتران، دفتریاران و کارکنان دفاتر با توجه به منافع مشترک خود، حضور و حمایت چمشگیری داشته باشند، موفقیت حتمی خواهد بود. در غیر اینصورت ممکن است در دوره های آینده شرایط خاصی برای حضور سردفتران اسناد رسمی در انتخابات تا به این حد فراهم نباشد.
 
زجاجی منافع صنفی خانواده بزرگ سردفتران و دفتران را مقدم بر سایر منافع در انتخابات پیش رو دانست و راهکار اصلی را مشارکت فعال در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی عنوان کرد.
انتهای پیام