کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400

آیت الله فاضل لنکرانی:وظیفه سردفتران و دفتریاران محاضر رسمی تبیین عقود اسلامی برای مردم است

آیت الله فاضل لنکرانی:وظیفه سردفتران و دفتریاران محاضر رسمی تبیین عقود اسلامی برای مردم است

مراسم بزرگداشت ششم دی ماه با سخنرانی علمی حضرت آیت الله فاضل لنکرانی در خصوص اعتبار و حجیت کتابت و سند رسمی در فقه اسلامی برگزار شد.

 

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران به نقل از سايت كانون قم،‌حضرت آیت اله فاضل لنکرانی در چهارمین همایش تجلیل جایگاه نهاد سردفتری اسناد رسمی که در سالن همایش های ونوس قم برگزار شد به نقش مجموعه مبارک سردفتری در جهت کاهش دعاوی و پرونده های دادگستری اشاره و به تبیین حجیت و اعتبار کتابت در فقه اسلامی خصوصا فقه شیعه پرداختند.

 

آیت الله فاضل لنکرانی در ابتدای سخنان خود با تشکر از برگزار کنندگان این همایش و ابراز خرسندی از شرکت در جمع سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی گفت: فقه شیعه نه تنها برای بیان تکالیف و مسوولیت های بین انسان و خداوند متعال است بلکه اساس فقه دستورات و آموزه هایی است که عمدتا روابط بین بشر را تنظیم می کند و به برکت فقه مرزهای حق از باطل و معاملات صحیح از غیرصحیح روشن و نزاع ها کاهش می یابد.

 

ایشان با بیان این نکته که بحث کتابت در فقه ما به صورت پراکنده بیان شده است گفت: سوال اساسی که فقه اسلامی باید به آن پاسخ دهد جایگاه کتابت از نظر اعتبار، سندیت و حجیت است و به نظر بنده در این موضوع باید بحث جامعی صورت گیرد و موطن و جایگاه این بحث در همین مجموعه مبارک سردفتری است. و اگر ما دلایلی که در فقه وجود  دارد را بررسی کنیم می توانیم بگوییم در فقه اسلامی بالخصوص در فقه شیعه کتابت حجیت دارد.

 

آیت الله فاضل لنکرانی سپس با اشاره به آیه 282 سوره بقره فرمود: این آیه که طولانی ترین آیه قران مجید می باشد موضوعش تنظیم اسناد است و از ابتدا تا انتهای آن مربوط به کار نهاد سردفتری و دفاتر اسناد رسمی است.

 

ایشان افزودند: اینکه یک آیه که مفصل ترین آیه است در مورد کتابت عقود و قراردادهاست نشان اهمیت دادن به این موضوع بوده و خداوند تبارک و تعالی برای اینکه اختلاف و نزاع بوجود نیاید به ارائه راهکار پرداخته و این همان راهکاری است که میان عقلا وجود دارد و خداوند بر روی این راهکار عقلایی صحه گذاشته است.

 

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با بیان اینکه کتابت در زمان حاضر با قدیم تفاوت ماهوی پیدا کرده است اظهار داشت: امروز کتابت در دفاتر اسناد رسمی راهکارهایی دارد که آن را به عنوان یک عامل مطمئن مطرح کرده است و حتی ممکن است بگوییم اگر در دفاتر اسناد رسمی به عنوان یک مرکز رسمی مطلبی یا سندی نوشته و امضاء شود دیگر دو شاهد لازم ندارد.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  با اشاره به زحماتی که در دفاتر اسناد رسمی در جهت ثبت عقود کشیده می شود تبین ماهیت اسناد را برای مردم از وظایف دفاتر اسناد رسمی برشمرد و با بیان موضوع کتابت وصیت توصیه كرد مردم را آگاهی بدهید تا وصایای  خود را به صورت رسمی ثبت نمایند که باعث کاهش بسیاری از نزاع ها و اختلاف ها بین ورثه می شود.

 

همچنین ایشان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه مجموعه سردفتران و دفتریاران استان قم با ارائه راهکارهای جدید در خصوص کاهش نزاع ها و اختلافات الگو قرار گیرند  اظهار داشت:شما مجموعه نهاد سردفتری می توانید پرونده های دادگستری را کاهش دهید.

 

حضرت آیه اله فاضل لنکرانی در پایان پیشنهاد داد: در همایشی علمی جهت بررسی مفصل تر فقهی بحث کتابت و سند رسمی که با مجموعه مبارک سردفتری ارتباط مستقیمی دارد مقالات علمی مطرح گردیده و به سوالات در این زمینه پاسخ داده شود.

 

خاطر نشان می گردد در آغاز این همایش که به مناسبت روز ششم دیماه برگزار شده بود و استاندار محترم استان قم، فرماندار شهر قم، تعدادی از مسولین دادگستری استان، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان و روسای مناطق ثبتی قم و نواحی تابعه، نائب رئیس و تعدادی از اعضاء محترم هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران، مدیرکل سازمان بازرسی استان و میهمانانی از اساتید حوزه علمیه و دانشگاه، قضات دادگستری، رئیس و بعضی از اعضاء بسیج حقوقدانان استان، اعضاء هیات مدیره کانون وکلاء، کانون مشاوران و کارشناسان دادگستری و همکاران بازنشسته و شاغل سردفتر و دفتریار دفاتر اسناد رسمی استان حضور داشتند.

 

محمدرضا محامد، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان قم ضمن خیرمقدم به میهمانان و همکاران حاضر در همایش به تشریح کارکردها و نقش دفاتر اسناد رسمی پرداخته و آیه شریفه مداینه را سند افتخار و اوج آرمانخواهی نهاد سردفتری کشور بر شمرد.

 

در ادامه این همایش محمد عظیمیان، نايب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در سخنان مبسوطی به چالش‌های پیش روی دفاتر اسناد رسمی پرداخته و ابراز امیدواری کرد؛ با اجرای بندهای 66 و 67 سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در توسعه ثبت رسمی اسناد و املاک شاهد کاهش پرونده های دادگستری و قضازدائی در کشور باشیم.

 

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
95/10/6