کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400

مدیرکل ثبت فارس در مراسم روز سردفتر: اسناد رسمی زمینه سازبهداشت حقوقی و قضایی در جامعه

مدیرکل ثبت فارس در مراسم روز سردفتر: اسناد رسمی زمینه سازبهداشت حقوقی و قضایی در جامعه

بزرگداشت روز دفاتر اسناد رسمی با حضور معاون قضایی دادگستری استان فارس و مسؤلین اداره کل ثبت اسناد و املاک این استان، اعضای هیأت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران و تنی چند از مدیران و مسؤلان دیگر ادارات فارس و سران دفاتر اسناد رسمی شیراز برگزار شد.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران به نقل از سايت اداره كل ثبت استان فارس، مهدی اقبال، مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس ضمن تبریک روز سردفتر به سران دفاتر و با اشاره به نقش پر رنگ سران دفاتر در کمک به بهداشت حقوقی، ایجاد نظم و پیشگیری از وقوع جرم بر ضرورت تبیین بیش از پیش جایگاه ایشان در جامعه تأکید كرد و افزود: حساسیت کار سردفتران بعنوان امین مردم در نقل و انتقالات به روشنی قابل درک است و این قشر فرهیخته و متعهد در حفظ حقوق افراد جامعه و جلوگیری از تضییع حقوق متعاملین نقش پر رنگی دارند.

 

مدیرکل ثبت فارس اظهار داشت: تنظیم اسناد رسمی که از مهمترین مصادیق بهداشت حقوقی و قضایی در جامعه است، خود بیانگر حساسیت کار سران دفاتر در نظم اجتماع و امنیت حقوقی جامعه است.

 

اقبال خاطرنشان كرد: ارتباط کاری مستقیم سردفتران با دستگاه قضایی در کنار توسعه ثبت رسمی اسناد در سطح کشور، باعث استحکام اصل مالکیت می‌شود و در کاهش منازعات و اختلافات ملکی مؤثر بوده است و خوشبختانه طی سالیان اخیر با برنامه های مطلوب و مدون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جهت مکانیزه نمودن ارائه خدمات و انجام الکترونیکی فرایندها شاهد سرعت بخشی انجام امور مراجعین و نیز افزایش ضریب امنیت نقل و انتقالات اسناد در معاملات بوده ایم.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس ضمن اشاره به اینکه هم اکنون 427 سردفتر در سراسر استان فارس مشغول به خدمت رسانی به مردم هستند،گفت: خوشبختانه بیش از 80 درصد از جامعه سران دفاتر این استان دارای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا در رشته حقوق هستند که این امر زمینه ساز ارائه خدمات هر چه مطلوب تر به مردم  خواهد بود.

 

وی همچنین ضمن تقدیر از همکاری مستمر و تعامل مطلوب کانون سردفتران و دفتریاران فارس با معاونت امور اسناد اداره کل ثبت اسناد و املاک این استان، این امر را عاملی مهم در جهت پیشبرد هر چه مطلوب تر اهداف مد نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور عنوان كرد.

 

در ادامه این مراسم عبدالنبی‌ نجیبی،معاون قضایی دادگستری فارس ضمن بیان جایگاه عظیم سردفتری و اهمیت تبیین آن در جامعه اظهار داشت: این روز محدود به سران دفاتر نبوده و جامعه و دستگاه های متولی باید به اهمیت مبحث تنظیم اسناد و آسیب های ناشی از عدم رعایت موازین قانونی در این زمینه آگاه باشند.

 

نجیبی یکی از معضلات سال‌های قبل را تنظیم اسناد عادی توسط مردم  برشمرد و ابراز داشت: باید با تبیین جایگاه سند رسمی زمینه ساز آشنایی هر چه بیشتر مردم با این اسناد و گرایش جامعه به آن را فراهم نماییم.

 

همچنین در این مراسم حسین ساجدی، رییس هیأت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران فارس ضمن تبریک این روز به حاضرین خاطرنشان ساخت: در اهمیت سردفتری همین بس که زمینه ساز صلح و آرامش در جامعه بوده و سران دفاتر بعنوان امین مردم و ضامن حفظ و حراست از حقوق متعاملین می باشند.

 

رییس  هیأت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران فارس با اشاره به سیستمی و مکانیزه شدن ثبت اسناد، این فرایند را گامی ارزشمند در جهت جلوگیری از تخلفات احتمالی و تضییع حقوق مردم برشمرد.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
95/10/08