کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400

برگزاری همایش روز ششم دی در استان اردبیل

برگزاری همایش روز ششم دی در استان اردبیل

همایش ششم دیماه روز بزرگداشت دفاتر اسناد رسمی با حضور رییس‌کل دادگستری اردبیل، دادستان عمومی وانقلاب اردبیل، مدیرکل ثبت اسنادواملاک استان، رییس سازمان تعزیرات حکومتی استان، معاون اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری استان، رییس کل دادگاه عمومی وانقلاب اردبیل، قضات، رییس کانون وکلای استان و روسای واحدهای ثبتی اردبیل،معاونین،کارکنان ثبت اسناد و املاک استان و سردفتران و دفتریاران  برگزار شد.

به گزارش اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران به نقل از سايت كانون استان اردبيل، رئیس کل دادگستری استان اردبیل ضمن تبریک روز دفاتر اسناد رسمی، با تقدیر از دست اندرکاران اداره کل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل گفت: پیشتر در جامعه مردم احساس ناامنی در حوزه املاک، اموال و اسناد می کردند که با اقدامات بسیار با ارزش سازمان ثبت اسناد و املاک این دغدغه مردم با ثبت الکترونیک دفاتر اسناد رسمی برطرف شده و امروز مردم احساس امنیت و آرامش می کنند.

 

حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی قاصدی با اشاره به این که بخش زیادی از پرونده های وارده به سیستم قضایی اختلافات ملکی  است، افزود: این پرونده ها به خاطر سنگین بودن و زمانبر بوده ، وقت کارشناسان و قضات و دادگاه ها را می‌گیرد به طوری که بیشترین انرژی دستگاه قضایی صرف این موضوع می گردد که با اقدام مناسب ثبت اسناد و املاک در واقع از مشکلات سیستم قضایی کاسته شده است.

 

همچنین رئیس کل دادگستری استان اردبیل مرجع قانونی ثبت نقل و انتقال خودرو را دفاتر اسناد رسمی بیان داشت و گفت: این موضوع در جلسه شورای معاونین بررسی و مقرر شد، عتباتی،دادستان عمومی و انقلاب اردبیل و خدادادی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ، موضوع را بررسی ، پیگیری و نتیجه را اعلام نمایند.

 

حجت الاسلام و المسلمین محمد علی قاصدی اعتماد مردم به دفاتر اسناد رسمی را بسیار با ارزش خواند و افزود: این اعتماد سرمایه بسیار باارزشی برای این مجموعه می باشد و باید با کتابت دقیق و عادلانه سعی کرد حقی از کسی به خصوص مظلومان ضایع نشود.

 

شهرام دهقانی، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل ضمن تبریک ششم دی ماه روز دفاتر اسناد افزود: پاسخ استعلام های دفاتر اسناد رسمی ظرف 48 ساعت در استان اردبیل به صورت الکترونیکی ارائه می شود که بر اساس اعلام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ما در این شاخص رتبه دوم را در کشور داریم.

 

وی نبود نیاز به حضور فیزیکی افراد، حذف رفت و آمد اضافی، ارتقای سلامت اداری، جلوگیری از جعل و کلاهبرداری، تسریع در امور و مقرون به صرفه بودن را از جمله مزایای الکترونیکی شدن استعلام ها عنوان کرد و افزود: با اتصال دفاتر اسناد رسمی به سامانه خلاصه معاملات نیز به صورت الکترونیکی انجام و با اجرای آن همه معاملات رسمی به صورت آنی پس از تائید وارد سامانه بانک اطلاعات می شود که در این مورد نیز اداره کل ثبت اسناد و املاک استان با تلاش همکاران و دفاتر ثبتی مقام اول را در کشور به دست آورده است.

 

دهقانی الکترونیکی کردن سیستم و توسعه فرهنگ سند رسمی را در جامعه مهمترین عامل پیشگیری از وقوع جرم و جلوگیری از ورود انواع پرونده به مراجع قضایی دانست و گفت: آمار دادگاه انتظامی نشان می دهد سران دفاتر اسناد رسمی استان اردبیل به رعایت قوانین و مقرارت پایبند هستند.

 

ناصر یوسفی آذری، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اردبیل روز ششم دی ماه روز دفاتر اسناد رسمی که مصادف با دویست و هشتاد دومین روز سال، با الهام از آیه 282 سوره مبارکه بقره را به سردفتران و دفتریاران تبریک و تهنیت گفت.

وی تعداد دفاتر اسناد رسمی را 120 دفتر در استان دانست و گفت: از این تعداد 70 دفتر در اردبیل، 14 دفتر در پارس آباد، 11 دفتر در مشگین شهر،8 دفتر در خلخال، 7 دفتر در گرمی، 4 دفتر در بیله سوار، 2 دفتر در نمین، 2 دفتر در کوثر و1 دفتر در نیر با 120 سردفتر و113 دفتریاران استان عنوان کرد و افزود: از این تعداد 14 نفر دارای مدرک دکترا، 40 نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد و مابقی با مدرک کارشناسی مشغول ارائه خدمات هستند.

 

یوسفی آذری بیان کرد: دفاتر اسناد رسمی با بیش از 80 سال سابقه اولین تشکیلات بخش خصوصی در کشور است که طبق قانون وظایف و صلاحیت های مهم حاکمیتی ایفای نقش می کند.

 

وی با اشاره به سابقه فعالیت درخشان دفاتر اسناد رسمی اضافه کرد: دفاتر اسناد رسمی در انجام تکالیف قانونی همواره مورد اعتماد مردم و حاکمیت بوده است چون در نهایت صداقت، امانتداری و قانون مداری وظایف خود را انجام می‌دهند.

 

وی اظهار کرد: دفاتر اسناد رسمی به عنوان بازوی توانمند نظام اسلامی وظایف مهمی را در عرصه های مختلف به عهده گرفته و با توکل به خدای منان به پشتوانه علمی ارزشمند خود و بهره گرفتن از افراد متخصص و توانمند همواره در انجام وظایف محوله سربلند بیرون آمده است.

 

همچنین رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اردبیل به بيان گزارش مختصری از عمکرد کانون استان پرداخت و اظهار كرد: تشکیل جلسات هفتگی هیات مدیره، تشکیل جلسات با ادارات، سازمان ها و مسئولان استانی جهت افزایش تعامل و رفع مشکلات و مسائل مربوط به دفاتر اسناد رسمی، انجام وظیفه کمیسیون‌های آموزشی و پژوهشی– کمیسیون نظارت و بازرسی– کمیسیون حقوقی و معاضدت قضائی - کمیسیون رفاهی و درمانی  که از سال 93 تشکیل شده، اطلاع رسانی های بروز اخبار و بخشنامه ها و دستورالعمل ها از طریق وب سایت و کانال تلگرام کانون استان، برنامه تفریحی و ورزشی برای سردفتران و دفتریاران و کارکنان دفاتر اسناد رسمی، تشکیل کارگاه های آموزشی، عقد قرارداد با مراکز درمانی در سطح استان که این مهم امسال از 9 مرکز به 29 مرکز درمانی افزایش یافته، از مهمترين اقدامات بوده است.

 

بهمن الفی، عضو هیات مدیره و مسئول کمیسیون نظارت و بازرسی کانون سردفتران و دفتریاران استان اردبیل افزود: امروز چالش بزرگ در عرصه کاری دفاتر اسناد رسمی بحث صلاحیت تنظیم اسناد نقل و انتقال خودرو است.

 

وی با اشاره به اینکه ماده 29 قانون جرائم راهنمایی و رانندگی مورد اختلاف نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد و املاک و قوه قضائیه است، اظهار کرد: نیروی انتظامی اعتقاد دارد که برگ سبز صادره شده از طرف آنها سند رسمی است در حالی که ما اعتقاد داریم تنظیم اسناد رسمی در صلاحیت ذاتی دفاتر اسناد رسمی است.

 

وی اظهار کرد: به استناد ماده یک قانون دفاتر اسناد رسمی واحدی است وابسته به وزارت دادگستری که برای تنظیم و ثبت اسناد رسمی طبق قوانین و مقررات تشکیل شده است. در حالی که وظیفه ذاتی و صلاحیت راهنمایی و رانندگی بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه ها و دیون معوق و تعویض پلاک است.

 

الفی گفت: تعویض پلاک به معنی تغییر مالکیت و انتقال خودرو نیست بلکه مقدمه تنظیم سند رسمی انتقال در دفاتر اسناد رسمی است و کسانی که می خواهند نقل و انتقال خودرو انجام دهند باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

 

عضو هیات مدیره و مسئول کمیسیون نظارت و بازرسی کانون سردفتران ودفتریاران استان اردبیل با بیان اینکه مراکزتعویض پلاک و دفاتر اسناد رسمی در عرض همدیگر نیستند، افزود: این که گفته شود مردم به هریک از آنها رجوع کردند دیگر نیازی به مرجع دیگر نیست حرف درستی نیست چون طبق قانون وظیفه راهنمایی و رانندگی تعویض پلاک است نه انتقال خوردو و وظیفه دفاتر اسناد رسمی ثبت رسمی معاملات خودور است.

 

وی با اشاره به اینکه قلمداد کردن برگ سبز هم به عنوان سند رسمی انتقال وسایل نقلیه خلاف است، اظهار کرد: تعویض پلاک یک عمل مادی است و دلالت بر انجام معامله ندارد در حالی که ثبت رسمی معامله در دفاتر اسناد رسمی یک عمل حقوقی است و تابع اراده طرفین معامله است.

 

وی بیان کرد: در هیچ جای دنیا پلیس و نیروی انتظامی در تنظیم سند نقل و انتقال و معامله خودرو نقشی ندارد و پلیس فقط نقش اخبار کننده معامله در سوابق و مدارک را بر عهده دارد.

 

مسئول کمیسیون نظارت و بازرسی کانون سردفتران ودفتریاران استان اردبیل با اشاره به تاکید رئیس قوه قضائیه مبنی بر این که ثبت معاملات خودرو در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی است، افزود: با توجه به اینکه کار سردفتران کار حقوقی است ونقل و انتقال خوردو هم یک کار حقوقی است به همین دلیل از سوی مراجع مختلف از جمله سازمان بازرسی کشور، بازرسان ادارت ثبت و کانون و سازمان امور مالیاتی نظارت می شود و دارای مسئولیت انتظامی و مدنی و کیفری است.

 

در پایان اين مراسم از سردفتران و دفتریاران بازنشسته تجلیل شد.

 

تاریخ ارسال خبر: 
95/10/08