کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400

همایش بزرگداشت روز دفاتر اسناد رسمی در آذربایجان شرقی برگزار شد

همایش بزرگداشت روز دفاتر اسناد رسمی در آذربایجان شرقی برگزار شد

مراسم گراميداشت ششم دی ماه، روز دفاتر اسناد رسمي در سالن پتروشيمي تبريز با حضور سردفتران و دفترياران استان و رئيس کل دادگستري استان و معاونت پيشگيري از وقوع جرم دادگستري استان،  فرماندار شهر تبريز، قضات عضو شواري علمي دادگستري استان، هيات مديره کانون وکلاي دادگستري، ميهماناني از اداره کل بازرسي استان، مديرکل ثبت استان و روساي واحدهاي ثبتي و بازرسان ثبت استان، اساتيد حقوق و بازنشستگان سردفتر و دفتريار برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از سایت کانون آذربایجان شرقی، در ابتدای اين مراسم رئيس کانون سردفتران و دفترياران استان ضمن خير مقدم به ميهمانان و تبريک اين مناسبت، از مواضع قانونمدار دادگستري استان در رابطه با اجراي ماده 29 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي و لزوم تنظيم و ثبت رسمي اسناد خودرو توسط دفاتر اسناد رسمي تقدير و تشکر کرد، و روز 6 دي را مناسبتي براي قدرداني از کساني دانست که مدافع اعتبار سند رسمي هستند.

 

محمدرضا اديب، ابراز تاسف کرد از اينکه اعتبار نهاد خدوم نيروي انتظامي که مراقبت بر حفظ جان و مال و آبروي اشخاص را در شرح وظايف خود دارد جهت ايجاد منافع مادي براي چند نفر سهامدار شرکت رهگشا و تجاوز به حريم شغلي دفاتر اسناد رسمي مورد استفاده قرار گيرد. او دفتر اسناد رسمي را نهادي کاملا موفق در انجام رسالت قانوني خود با پيشينه درخشان هشتاد ساله عنوان کرد.

 

او در ادامه صحبتهاي خود با اشاره به موضوع تعارض بينه شرعي با سند رسمي ادامه داد اسناد رسمي که با رعايت يک سري تشريفات خاص توسط فردي که صلاحيتهاي او مورد تائيد حاکميت است تنظيم و ثبت ميگردد علي الاصول نبايد با شهادت دو نفر شاهد که چه بسا انگيزه هاي ديگري غير از اعلام حقايق داشته باشند مورد خدشه قرار گيرد، و از علما و مجلس شوراي اسلامي درخواست کرد در مورد اعتبار سند رسمي در معارضه با بينه شرعي، يکبار ديگر تجديد نظر کنند همانگونه که در سهم الارث زوجه چنين تجديد نظري صورت گرفته است.

 

در ادامه، مديرکل ثبت اسناد و املاک استان، آقاي کاظم به پايي در بيانات مختصري به سردفتران و دفترياران تبريک گفت و از حضور ميهمانان تقدير و تشکر کرد.

 

وی  فعاليت دفاتر اسناد رسمي را سبب امنيت روابط حقوقي و تثبيت مالکيت عنوان کردند و 6 دي را مناسبتي مهم براي سازمان ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمي دانستند.

 

حجت الاسلام والمسلمين مظفري، رئيس کل دادگستري استان در سخناني پس از تبريک ششم دی ماه، اظهار داشت: جاي تاسف دارد نهادي که مدافع حقوق مردم است چه در بعد امنيت رواني چه در  بعد امنيت مالي و چه در بعد امنيت جاني  امروز رويکردش اين شده است که اقدام به صدور سند مالکيت کند امري که در هيچ نظام حقوقي پذيرفته شده نيست که سازمان رسمي کشور که زير نهادي محکم و قوي و مقتدر مشغول فعاليت است را کنار بگذاريم و از خودمان دکاني باز کنيم و بگوئيم مردم مراجعه کنند سند مالکيت صادر ميکنيم. 

 

 وی ادامه داد: امروز توجه به اسناد رسمي يکي از رويکردهاي مهم و اصلي و پيشگيرانه قوه قضائيه است خصوصا طرحي در يک سال اخير در معاونت پيشگيري از وقوع جرم تدوين شده است و جوامع سردفتري يکي از ارکان مهم اجرائي اين طرح است بحث ساماندهي مشاورين املاک و خودروها تا اجازه ندهيم اشخاصي خودسرانه و بدون توجه يا با توجه به عرصه اي ورود کنند که از حيطه صلاحيت آنها خارج است چرا که تنظيم مبايعه نامه و نظاير ان از مباحث مهم حقوقي است.

 

رئيس کل دادگستري آذربایجان شرقی، توجه به اسناد رسمي را موضوع مهم و چالش بر انگيز روز دانست و گفت:اگر جلوي اين کار (مداخله درکار دفاتر اسناد رسمي توسط رهگشا) گرفته نشود و اين وضعيت پيش برود در آينده دچار مشکل جدي خواهيم شد. امروز خواست اصلي جامعه قضائي کشور انهايي که دلسوز مسائل حقوقي مردم و حقوق شهروندي هستند خصوصا مسئولين قواي سه گانه خواستشان اين است که ماده 22 قانون ثبت احيا بشود و هيچ گونه منافاتي ندارد که حاکميت بنا به ضرورت در کنار توافقات اوليه متعاملين ثبت آنها را در دفاتر اسناد رسمي الزامي کند.

 

دکتر شهرتي فر، فرماندار کلان شهر تبريز هم طی سخنانی ششم دی ماه را به سردفتران و دفترياران تبريک گفت و سند رسمي را مورد وثوق و اطمينان و قابل قبول براي ادارات و مراجع، و موثر در رفع شبهات و منازعات دانست.

 

وی با اشاره به اينکه  کانون سردفتران و دفترياران در استان تشکيل شده است اظهار کرد: کانون سردفتران بايد نقش بيشتري در اداره امور جامعه داشته باشد.

 

وی همچنين سردفتران و دفترياران را به فعاليت در زمينه تحقق حقوق شهروندي دعوت کرد و ارائه هرگونه نظرات و پيشنهادات و انتقادات آنها را در اين زمينه خواستار شد.

 

در ادامه جلسه از 4 نفر از بازنشستگان با تقديم لوحي تجليل بعمل آمد و سپس لوح يابودي نيز به 75 نفر دانشجويان فارغ التحصيل کانون اعطا شد.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
95/10/10