کانون سردفتران و دفتریاران

سه شنبه, 12 اسفند 1399

رئیس هیأت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران: کاهش مالیات نقل و انتقال خودرو تصویب شد

رئیس هیأت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران از تصویب کاهش مالیات نقل و انتقال خودرو خبر داد.
 
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، محمدرضا دشتی اردکانی با اعلام این خبر افزود: از ابتدای سال82 و با اجرائی شدن قانون تجمیع عوارض، میزان استهلاک انواع خودرو اعم از داخلی یا خارجی که پیش از آن برای محاسبه مالیات نقل و انتقال، به ازای سپری شدن 8 سال از مدل آنها تا 80% قیمت کارخانه کاسته می شد به50% تغییر یافت. به عبارتی فقط تا 5 سال که از مدل خودرو می گذشت به عنوان استهلاک از میزان مالیات کسر می شد و درنتیجه مالیات، حق الثبت و حق التحریر خودروهای قدیمی که درواقع هزینه تنظیم سند قطعی آنها می باشد افزایش یافت.
 
وی ادامه داد: کانون سردفتران و دفتریاران طی گزارشات متعدد به کمیسیون های اقتصادی مجلس و هیأت دولت، این مشکل ایجاد شده برای مردم را تحلیل و پیگیری کرده و با حمایت های رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیشنهاد کاهش مالیات نقل و انتقال خودرو را مطرح نمود که نهایتا با تصویب قانون ارزش افزوده که 3 تیرماه در روزنامه رسمی هم به چاپ رسید میزان استهلاک خودروهای داخلی و خارجی برای نقل و انتقال، از آن پس60% تعیین شد.
 
رئیس هیأت مدیره کانون سردفتران تصریح کرد: با تصویب این قانون از این پس هزینه نقل و انتقال انواع خودرو با عمر بیش از 5 سال اعم از مالیات، حق الثبت و حق التحریر مجددا کاهش خواهدیافت که امیدواریم با ادامه پیگیری ها همان 80% پیش از سال 82 به عنوان هزینه استهلاک منظور شود.
 
وی خاطرنشان کرد بالا بودن مبلغ مندرج در سند که مأخذ محاسبه مالیات قرار می گیرد می تواند برروی افزایش قیمت خودروهای قدیمی اثر گذارد. وی افزود: در این پیشنهاد همچنین برای جلوگیری از نقل و انتقالات وکالتی که موجب بروز مشکلات و معضلات عدیده ای برای مردم، قوه قضائیه و نیروی انتظامی می شود برای تنظیم وکالت فروش نیز مانند اسناد قطعی مالیات نقل و انتقال درنظر گرفته شده است.
 
دشتی اردکانی همچنین ابراز امیدواری کرد تا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با مدنظر قرار دادن قانون دفاتر اسناد رسمی و استفاده از ظرفیت های حقوقی و کارشناسی کانون سردفتران در سیاست ها و تصمیم گیری های خود، زمینه بهره مندی هرچه بهتر مردم از خدمات دفاتر اسناد رسمی را فراهم سازد.
انتهای پیام