کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 بهمن 1399

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس: اجرای طرح ساماندهی املاک بدون کارشناسی لازم، رواج معاملات زیر زمینی را در پی دارد

رییس کانون سردفتران و دفتریاران فارس، گفت: اجرای طرح ساماندهی املاک بدون کارشناسی لازم، رواج معاملات زیر زمینی را در پی دارد.
 
شکر اله محسن پور در گفت وگو با خبرنگار کانون سردفتران و دفتریاران تهران در رابطه با لایحه ساماندهی املاک و مستغلات، گفت: با توجه به اینکه هیچ دستور العمل و بخشنامه رسمی از سوی قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به کانون سردفتران و دفتریاران ابلاغ نشده است، بنابراین، این طرح از سوی دفاتر اسناد رسمی استان اجرایی نمی شود.
 
وی ادامه داد: اجرای این طرح نیاز به تصویب قانون در مجلس دارد که هنوز این امر رخ نداده است.
 
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس گفت: در این طرح عنوان شده که دفاتر اسناد رسمی نمی توانند اسنادی را که دارای کد رهگیری نیستند ثبت کنند و این امر بر خلاف قانون است. قانون تسهیل تنظیم اسناد و دفاتر اسناد رسمی، تکلیف مراجع مورد استعلام را مشخص کرده است.
 
وی با بیان اینکه اجرای این طرح بدون کارشناسی لازم، رواج معاملات زیر زمینی را در پی دارد، خاطر نشان کرد: باید طرح ساماندهی املاک با انجام کارشناسی دقیق و با استفاده از نظرات اساتید حقوق و دست اندرکاران، بویژه مسئولان سازمان ثبت اسناد و املاک و زیر مجموعه های آن بررسی شود و با در نظر گرفتن نقاط ضعف و قوت در راستای اجرای صحیح آن گام برداریم.
 
محسن پور با ابراز تاسف از اینکه در طرح مذکور تکلیفی برای دفاتر اسناد رسمی مشخص نشده است، ادامه داد: برای دفاتر در این زمینه قانونی وجود ندارد و این امر جای بحث و تامل دارد. در حالی که اگر این امر بصوت قانون درآمده و ابلاغ شود و از نظر قانون ملزم به اجرای آن شویم آنرا اجرا می کنیم اما اعتقاد ما بر این است که این طرح بمنظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی پیشگیری از رواج معاملات زیر زمینی و با توجه به نوع نقل و انتقالاتی که در فقه اسلامی و قانون ما وجود دارد نیازمند کارشناسی بیشتر است.
 
 وی گفت: اگر ما از اجرا کنندگان طرح ساماندهی املاک هستیم باید نظرات کارشناسی ما نیز از تدوین و چگونگی این طرح اخذ و مورد استفاده قرار می گرفت که متاسفانه این امر نیز انجام نشده است. اجرای این طرح نیاز به زیر ساختهای اساسی دارد که هم اکنون فراهم نیست.
انتهای پیام