کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 08 بهمن 1399

همایش "تبیین ویژگی‌های کارت شناسایی ملی و کاربرد آن در دولت الکترونیک" برگزار شد

همایش "تبیین ویژگی‌های کارت شناسایی ملی و کاربرد آن در دولت الکترونیک" روز گذشته در سالن غدیر وزارت کشور با حضور رییس سازمان ثبت احوال کشور، استاندار تهران، معاون حقوقی و سجلی سازمان ثبت احوال کشور، رئیس ثبت احوال استان تهران، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران، رییس کانون سردفتران و دفتریاران، 150 سردفتر اسناد رسمی استان تهران و جمع دیگری از علاقمندان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران رئیس سازمان ثبت احوال کشور در این همایش گفت: شماره ملی افراد در هیچ زمانی حتی پس از مرگ به فرد دیگری اختصاص نمی‌یابد. استان تهران یکی از مهم‌ترین نقاط متمرکز در فعالیت‌های اقتصادی کشور است و توزیع کارت شناسایی ملی در استان تهران به 98 درصد رسیده است.

رییس سازمان ثبت احوال کشور به امنیت اسناد سجلی به عنوان یکی از تکالیف سازمان ثبت احوال اشاره کرد و گفت: نمی‌توان محتویات اسناد افراد را برای دیگران فاش کرد و رعایت کامل نکات ایمنی در سامانه الکترونیک صورت می گیرد.

استاندار تهران هم داشتن کارت شناسایی ملی را لازمه دریافت یارانه در کشور عنوان کرد.

مرتضی تمدن با بیان اینکه تقسیم یارانه ها در سه بخش صورت می گیرد، اظهار داشت: بخشی از یارانه ها به صورت نقدی و بقیه آن از طریق جذب نظام جامع تامین اجتماعی و ایجاد زیرساختها به ویژه در بخش حمل و نقل عمومی محقق می شود و افراد باید در تمام این زمینه ها کارت شناسایی ملی داشته باشند.

استاندار تهران در ادامه این همایش به نحوه صدور کارت شناسایی ملی اشاره کرد و گفت: روند صدور کارت شناسایی ملی بسیار مطلوب بوده است و این کارت در اقدامات دولت مفید خواهد بود.

معاون حقوقی و سجلی سازمان ثبت احوال کشور هم که در این همایش حضور داشت، انتخاب صحیح مواد اولیه امنیتی، طراحی و چاپ امنیتی، استفاده از فیچرهای امنیتی، رعایت نکات ایمنی و کنترل کامل مدارک را از روش‌های مقابله با جعل مدارک شناسایی عنوان کرد.

سعید عبودی بر لزوم امنیت بالای مدارک شناسایی و جلوگیری از جعل تاکید کرد و در رابطه با روش‌های جعل مدارک شناسایی، گفت: شبیه سازی کامل با استفاده از امکانات پیشرفته مانند اسکن و پرینت، دست‌کاری در اصل مدرک و یا تقلب (افزون یا کاستن در مندرجات) از روش‌های جعل مدارک شناسایی است.

عبودی در رابطه با سطوح کنترل ویژگی‌های امنیتی مدارک شناسایی گفت: سطح اول با حواس بینایی یا لامسه قابل شناسایی است، سطح دوم با استفاده از برخی از تجهیزات مانند ذره بین و سطح سوم کنترل آزمایشگاهی است. 

رئیس ثبت احوال استان تهران هم با بیان اینکه تنها راه دسترسی به اطلاعات فردی شماره ملی است و پروژه صدور کارت شناسایی ملی به اتمام رسیده است، گفت: این پوشش در تهران به 98 درصد است.

احمد قشمی با بیان اینکه پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور با بیش از 95 میلیون اطلاعات فردی در حال فعالیت است و این پایگاه در حال حاضر به صورت شبکه‌ای درکل کشور فعال است، افزود: شماره و کارت شناسایی ملی منحصر به فرد است و کارت شناسایی ملی می‌تواند بسیاری از کارها را برای مجموعه دولت هموار کند.

رئیس ثبت احوال استان تهران به کاردبردهای کارت ملی در حوزه های مختلف از جمله بحث سهام عدالت، انتخابات سال گذشته و توزیع کالابرگ اشاره کرد و گفت: نقش شایسته، مهم، زیرساختی و زیربنای این کارت بر همه ما مشخص است.

انتهای پیام