کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 18 ارديبهشت 1400

مسامحه و کم کاری برخی دستگاهها در گذشته، مشکلات زیادی را در رابطه با منافع عمومی در بخش زمین برای دستگاه قضایی ایجاد کرده است

متأسفانه در گذشته مسامحه هایی از طرف برخی از دستگاهها صورت گرفته و به موقع از منابع عمومی حفاظت نشده که این موضوع منجر به ایجاد برخی آسیب ها و پیچیدگیها شده است.

دکتر تویسرکانی معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اعلام این مطلب گفت: عمده تجاوزات و تعدیات نسبت به منافع عمومی در کشور در حوزه اراضی است و قانونگزار نیز برای حفاظت از این نوع اراضی چندین متولی با ساز و کار و امکانات مناسب برای حراست از منابع مشخص کرده است.

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وی که در مراسم تودیع و معارفه مدیران کل قدیم و جدید ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری و ثبت اسناد و املاک استان تهران سخن می گفت افزود: در حوزه منابع طبیعی، سازمان مراتع و جنگلهای کشور با امکانات و ساز و کار خودش وظیفه صیانت و حراست از اراضی طبیعی شامل جنگلها و دره ها، کوهها و رودخانه ها را بر عهده دارد. همچنین وزارت مسکن و شهرسازی نیز بخش عمده ای از مسئولیت صیانت از اراضی شهری و سازمان امور اراضی وظیفه صیانت و حفظ کاربری اراضی را عهده دار هستند و شهرداری ها نیز متولی جلوگیری افراد از ساخت و سازهای غیر مجاز هستند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: گاهی اتفاق می افتد که متأسفانه تعرضات و تجاوزاتی به حریم رودخانه ها، کوهها، دره ها، جنگلها، و منابع طبیعی صورت می گیرد و دستگاهی که متولی است حساسیت لازم را در گذشته به خرج نداده و این به نظر یک آسیب جدی در این حوزه است و یا اینکه در حوزه شهری دستگاه هایی که به عنوان متولی مشخص شده اند، بانک اطلاعاتی جامع و مناسبی از داشته ها و سرمایه های خود در اختیار ندارند به طوری که ما با مواردی در محاکم و دستگاه قضائی مواجه هستیم سالیان سال برخی اراضی شهری توسط غاصبین تصرف و چندین بار مورد خرید و فروش قرار گرفته و بعدا دستگاه متولی متوجه شده و اعلام می کند که این اراضی متعلق به ماست. وی افزود: باید سازو کارها را به شکل عمومی و به نحو مناسبی اطلاع رسانی کنیم تا این دستگاهها به فوریت حساسیت به خرج بدهند و از اراضی و املاک خود صیانت و مراقبت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحرک دشمنان در راستای اختلال در توسعه اقتصادی کشور با استفاده از ابزار پوسیده تحریم گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حوزه مالکیت و نظم اجتماعی و بستر سازی فعالیت های اقتصادی در بخش ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری، علائم و نشانه های جغرافیایی و فضای کسب وکار یکی از مراکز و سازمانهای مهم به شمار می رود و فعالیت های کمک شایانی به بستر سازی جهت جذب سرمایه و توسعه اقتصادی می کند.

وی افزود:کشورهای توسعه یافته و کشورهایی که در مقاطع مختلف نسبت به جذب سرمایه خارجی توفیق داشته و توانسته اند برای خود توانمندی ایجاد کنند، یکی از مهمترین ساز و کارهایی که مورد توجه قرار داده اند ارایه تسهیلات در حوزه ثبت شرکتها بوده است.

دکتر تویسرکانی ادامه داد: این حوزه اگر به نحو مطلوب ساماندهی نشود هم خود می تواند دچار آسیب شود و هم به بخش های دیگر آسیب وارد نماید و به همین دلیل باید نسبت به ارتقاء فرآیندهای این بخش، مکانیزاسیون امور و سلامت اداری آن اهتمام شود.

وی ضمن تقدیر از فعالیت های جلیلی نمینی مدیرکل سابق ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری، دکتر آدابی، مدیرکل سابق ثبت استان تهران را به عنوان مدیرکل جدید ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری معرفی و بر به روز رسانی قوانین و مقررات، کوتاه کردن فرآیندها و بهره گیری از فنآوری اطلاعات در این بخش تاکید کرد.

در این مراسم همچنین میرصادق سعادتیان، مدیرکل سابق ثبت اسناد و املاک استان آذربایجان شرقی به عنوان مدیرکل جدید ثبت استان تهران معرفی شد. همچنین جلیلی نمینی مدیرکل سابق ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری نیز به عنوان سرپرست اداره کل ثبت استان آذربایجان شرقی معرفی شد.
انتهای پیام