کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

دستاورد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در همایش دو روزه وایپو در ژاپن؛ ایران مرکز منطقه ای آموزش مالکیت معنوی می شود

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، احمد تویسرکانی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشورمان که بنا به دعوت سازمان جهانی مالکیت معنوی و به منظور شرکت در همایش دو روزه بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) با اهداف تبادل دیدگاه ها و اطلاعات در رابطه با سیاست و موضوعات استراتژیک مربوط به وضعیت بین المللی فعلی و گرایش های ضروری در حوزه مالکیت معنوی، شناسایی بهترین اقدامات در جهت استفاده از سیستم مالکیت معنوی به منظور توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، بررسی حوزه های همکاری در بین کشورها جهت برقراری سیستم های موثر و مدرن مالکیت معنوی به توکیو پایتخت ژاپن سفر کرده بود، ضمن مثبت ارزیابی کردن این سفر از ارتقاء زیرساخت های مربوط به مالکیت معنوی و تبدیل ایران به مرکز منطقه ای آموزش مالکیت معنوی خبر داد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان ثبت، تویسرکانی این سفر را فرصت مناسبی برای هیات ایرانی دانست تا در حوزه های مختلف به تبادل تجربیات بپردازند.
معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک جمهوری اسلامی ایران در ملاقات با مقامات سازمان جهانی مالکیت معنوی و مقامات ژاپنی در زمینه پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در امر مالکیت معنوی و همچنین آماده سازی زیرساخت های کشورمان در زمینه آموزش های منطقه ای پرداخت.
وی در این سفر با فرانسیس گری، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی، کوئیچی مینامی، قائم مقام مرکز ابداعات ژاپن (جی پی او) و ماسارو هارا، رئیس ثبت اسناد و املاک ژاپن ملاقات و از (جٍی پی او jpo"-") مرکز مالکیت معنوی ژاپن که یکی از ادارات فعال در حوزه آی.پی و مالکیت معنوی در دنیا است نیز بازدید کرد و از نزدیک با مدیریت و نحوه عملکرد این مرکز آشنا شد.

دیدار با فرانسیس گری، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی (wipo)
احمد تویسرکانی، معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک جمهوری اسلامی ایران در این سفر در دیداری اختصاصی با فرانسیس گری، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی (wipo) به تشریح دستاوردها و اهداف کشور ایران در خصوص ارتقا مالکیت معنوی، حمایت از مخترعان، آموزش منطقه ای این مهم و تداوم همکاری بیش از پیش جمهوری اسلامی ایران با وایپو پرداخت.
تویسرکانی در دیدار با گری یاد آور شد به لحاظ توسعه سریعی که جمهوری اسلامی ایران در حوزه های علمی داشته و این موضوع نیز ناشی از توسعه بسیار ارزشمند دانشگاه ها و افزایش دانشجویان و نخبگان ایرانی در بعد از انقلاب اسلامی بوده، این مساله موجب شده که در حوزه اختراعات، ابتکارات و نوآوری ها بعد از انقلاب یک رشد بسیار فزاینده ای داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه توجه به مالکیت معنوی از راهبردهای جمهوری اسلامی ایران است بیان داشت: در سه بخش اصلاح و به روز رسانی قوانین و مقررات، توسعه و بهبود منابع و مهارت های انسانی و همچنین نوسازی و مکانیزه کردن ادارات مربوط به مالکیت معنوی به شکل جدی در حال فعالیت هستیم.
تویسرکانی در این دیدار با اشاره به پیشینه و قدمت جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، نقش کشورمان در توسعه ثبت اختراعات و ابداعات و ارتقا سطح کمی و کیفی مقوله مالکیت صنعتی در کشورهای همسایه را بسیار پر اهمیت بر شمرد و اعلام آمادگی کرد تا دانش سازمان ثبت اسناد و املاک جمهوری اسلامی ایران در راستای ارتقا هرچه بیشتر این دانش در منطقه با استفاده از امکانات آموزشی را در اختیار آن کشورها قرار دهد.

ایران خواستار گسترش همکاری با ژاپن در زمینه مالکیت معنوی است
معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشورمان در حاشیه این سفر در دیدار با کوئیچی مینامی، قائم مقام مرکز ابداعات ژاپن (جی پی او) گفت: جمهوری اسلامی ایران خواستار گسترش همکاریهای خود با ژاپن در زمینه مالکیت معنوی است.
احمد تویسرکانی افزود: جمهوری اسلامی ایران علاقه مند است که در قالب وایپو با ژاپن همکاری مشترک داشته باشد و از تجارب این کشور در این زمینه بهره مند شود.
معاون رئیس قوه قضائیه کشورمان گفت: در جمهوری اسلامی ایران، صنایع دستی نظیر فرش، محصولات کشاورزی همچون زعفران و نمونه های منحصر بفرد بیشماری در زمینه های مختلف هنری و فنی وجود دارد اما متاسفانه برخی از این محصولات نظیر فرش، زعفران و پسته از سوی برخی شرکتهای خارجی مورد سو استفاده قرار می گیرند که از سوی جامعه جهانی باید با آن برخورد شود.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور جمهوری اسلامی ایران از همکاری بسیار خوب جی.پی.او در برگزاری سمینار مالکیت معنوی در ژاپن قدردانی کرد و خواستار تداوم این گونه نشستها برای آشنایی هر چه بیشتر شرکت کنندگان با نقطه نظرات سایر کشورها در این زمینه شد.
وی با اشاره به این موضوع که از عضویت ایران در کنوانسیون پاریس در ارتباط با مالکیت معنوی چند دهه می گذرد، گفت: در طی دهه های اخیر اقدامات گسترده ای در جمهوری اسلامی ایران در این زمینه صورت گرفته که نسبت به گذشته نیز شاهد بهبودهای کمی و کیفی آن هستیم.
کوئیچی مینامی، قائم مقام مرکز ابداعات ژاپن (جی پی او) نیز در این دیدار با ابراز خرسندی در خصوص جایگاه مالکیت معنوی در ایران، گفت: این دیدار زمینه ای برای آشنایی با جایگاه مالکیت معنوی در ایران و کسب ارزیابی مثبتی در این زمینه شده است.
مینامی ضمن ارایه توضیحاتی در ارتباط با شبکه پیشرفته مالکیت صنعتی تحت عنوان (ای.آی.پی.ان) در ژاپن، گفت: در حال حاضر 37 کشور جهان در این شبکه عضویت دارند که از جمله فعالیتهای آن تسهیل در امر ثبت اختراعات و ابداعات است.
وی در ادامه ضمن اعلام علاقه مندی ژاپن به توسعه همکاریهای مشترک در زمینه مالکیت معنوی، خواستار گسترش همکاریهای دو کشور در سطوح مختلف در این زمینه شد.
گفتنی است شبکه پیشرفته مالکیت صنعتی تحت عنوان (ای.آی.پی.ان) شبکه ای است بر روی اینترنت که با استفاده از آن می توان به جز تسهیل در امر ثبت اختراعات، به ارزیابی ابتکارات و نوآوری ها در سطح بین المللی پرداخت.

دیدار با ماسارو هارا، رئیس ثبت اسناد و املاک ژاپن وابسته به وزارت دادگستری این کشور
معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشورمان همچنین با ماسارو هارا، رئیس ثبت اسناد و املاک ژاپن وابسته به وزارت دادگستری این کشور نیز دیدار و گفت و گو کرد.
تویسرکانی در این دیدار ضمن تشریح روند انجام ثبت اسناد و املاک در جمهوری اسلامی ایران برای طرف ژاپنی خود، تفاوت در ساختار اداری مرتبط با موضوع ثبت اسناد و املاک در ایران و ژاپن را یاد آور شد.
وی با اشاره به ساختار سازمان ثبت در ایران گفت: مسئولیت ثبت مالکیت در ایران اعم از مادی و معنوی در حوزه اختیارات سازمان ثبت اسناد و املاک وابسته به قوه قضائیه ایران است و در برخی از بخشها، امور قضایی نیز انجام می شود.
ماسارو هارا رئیس ثبت اسناد و املاک ژاپن وابسته به وزارت دادگستری این کشور نیز در این دیدار، گفت: بحثهای مرتبط با ثبت اسناد مالکیت مادی اعم از زمین، ساختمان، آپارتمان ، شرکتها و غیرو در حوزه اختیارات بخش مدنی وزارت دادگستری ژاپن است.

معاون قوه قضائیه در جمع ایرانیان مقیم ژاپن عنوان کرد: ظلم ستیزی از احکام حیاتبخش دین مبین اسلام است
معاون قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک جمهوری اسلامی ایران گفت: ظلم ستیزی از جمله احکام حیاتبخش دین مبین اسلام و در تضاد با منافع جهانخواران در سراسر جهان است.
احمد تویسرکانی در مراسم جشن میلاد حضرت محمد مصطفی (ص) و میلاد حضرت امام جعفر صادق (ع) ششمین اختر تابناک امامت و ولایت در جمع ایرانیان مقیم ژاپن در محل سالن فردوسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو، افزود: نهی از تعدی و تجاوز به حقوق دیگران و حتی نهی از تعدی به یک حیوان از احکام و دستورات دین مبین اسلام و نبی مکرم اسلام است که باید مورد توجه قرار گیرد.
تویسرکانی در این مراسم ضمن تبریک فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت محمد مصطفی (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع)، گفت: از جمله اهداف بعثت پیامبر گرامی اسلام تمام کردن مکارم اخلاق و توجه به ابعاد بزرگ اخلاق در عالم بشریت است که تک تک آن قابل توجه و اهمیت است.
وی همچنین با برشمردن خصوصیات ارزشمند اخلاقی پیامبر عظیم الشان اسلام، افزود: پیشی گرفتن در سلام کردن، احترام به دیگران، تکریم به بزرگتر و احترام به پدر و مادر که به عنوان واجبات و الزامات مکتب جهان بخش و جهان شمول اسلام است که اگرهر کدام از این موضوعات را به درستی به جوامع و انسانها ارایه کنیم، اهمیت دین مبین اسلام و این مکتب حیات بخش به طور یقین این فطرتهای پاک انسانی را جذب کرده و به حقیقت گرایش پیدا خواهند کرد.
معاون قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در ادامه با بیان این که امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان ام القرای جهان اسلام شناخته می شود، گفت: بر این اساس طبیعی است که مسوولیت تاریخی بزرگی بر دوش ما قرار دارد.
تویسرکانی، افزود: این رسالت بزرگ اقتضا می کند که ما هرچه بیشتر بتوانیم آن جنبه -های عظیمی که در دین مبین اسلام و مذهب شیعه و مکتب امام صادق (ع) وجود دارد را به نحو صحیحی به جوامع ارایه دهیم.
وی اضافه کرد: به طور یقین ایرانیانی که در خارج از کشور بسر می برند، سربازان خط مقدم جهان اسلام و مکتب تشیع هستند و ما اگر برخوردار از فرهنگ غنی اسلامی باشیم، وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ایران اسلامی به عنوان ام القرای جهان اسلام لازم است به دیگر حوزه های توسعه و پیشرفت توجه بیشتری کند و به توانمندی لازم در حوزه فرهنگی و غنای اسلامی نیز دست یابد و جهانیان از نزدیک ببینند که دین مبین اسلام دارای دینی با فرهنگی غنی است.

برخورد با پرونده هسته ای ایران، سیاسی است
احمد تویسرکانی، معاون قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک جمهوری اسلامی ایران در این سفر به خبرنگار ایرنا در توکیو گفت: افکار عمومی جهان امروز متوجه شده است که برخورد با پرونده هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران منطقی و منطبق بر واقعیتها نیست بلکه برخوردی کاملا سیاسی است.
احمد تویسرکانی گفت: اتخاذ این سیاستها و اظهار نظرهای متناقضی که بعضا تحت تاثیر برخی قدرتها و جهانخواران صورت می گیرد، حاکی از آن است که برخورد و رفتار با پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران، رفتار عادلانه و منطبق با واقعیت ها نیست.
تویسرکانی خاطرنشان کرد: بارها مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران از جمله مقام معظم رهبری سیاستهای ایران را در بحث هسته ای اعلام کرده اند و مردم نیز این معنا را بخوبی پذیرفته اند.
به گفته وی، برخوردهای مغرضانه و رفتارهای سیاسی که با پرونده هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد، از سوی دیگر ناشی از کینه و عداوت تعداد محدودی از کشورهای غربی است که در جامعه متمدن امروزی که مردم هوشیار و آگاه هستند، راه به جایی نمی برد.
این مسئول ایرانی گفت: شاید این کشورها هزینه هایی را برای کشورهایشان و جمهوری اسلامی ایران ببار بیاورند ولی چون رفتارهای آنها در این زمینه، رفتارهایی چندگانه، ناعادلانه و منطبق با واقعیت نبوده و نشات گرفته از افکار سیاسی آنها است، جامعه جهانی این اظهار نظرهای غیرواقعی را نخواهد پذیرفت و در نهایت مجبور خواهند شد به پذیرش واقعیتها تن دهند و بر اساس عدالت و واقعیتها با کشورمان رفتار کنند.
معاون قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در ادامه اظهارداشت: از سوی دیگر زیبنده نیست که در دنیای متمدن امروز که مردم از موضوعات روز اطلاع دارند و به راحتی می توانند از واقعیتها اطلاع کسب کنند، بخواهیم نظرات سیاسی خود را بر یک سازمان بین المللی که باید حقوق همه کشورها را رعایت کند، تحمیل کنیم.
تویسرکانی، گفت: امروز افکار جهانی برخورد دوگانه و چندگانه در موضوع هسته ای کشورها را نمی پذیرد.
وی بار دیگر تاکید کرد که اعلام مواضع متفاوت در مورد برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران کاملا تحت تاثیر موضوعات سیاسی است.
تویسرکانی برخورد دوگانه را زیبنده جامعه جهانی قرن بیست و یکم ندانست و افزود: در حالیکه رژیمهایی نظیر رژیم صهیونیستی که برخلاف قوانینی بین المللی سلاح هسته ای در اختیار دارند و دنیا را تهدید می کنند؛ نادیده گرفته می شوند؛ کشوری چون جمهوری اسلامی ایران که در چارچوب قوانین و مطابق با موازین بین المللی و پادمانها حرکت می کند، این طور تحت فشار قرار می گیرد.

ایران، مرکز منطقه ای آموزش مالکیت معنوی
احمد تویسرکانی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نتایج این سفر را مثبت ارزیابی کرد و با اشاره به بازدیدها و نشست هایش با مسئولان عالی وایپو و مقامات ژاپنی با اشاره به دیدار اختصاصی خود با فرانسیس گری، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی (wipo) گفت: در این دیدار جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد تبدیل شدن به عنوان مرکز منطقه ای آموزش مالکیت معنوی را ارایه کرد که از سوی وی مورد پذیرش قرار گرفت.
معاون قوه قضائیه افزود: با توجه به این که این موضوع هم اینک در دستور کار سازمان جهانی مالکیت معنوی قرار گرفته است، جمهوری اسلامی ایران در حال آماده سازی زیرساخت های لازم در این زمینه است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: در این سفر نمایندگان دولت افغانستان در مراجعه به هیات ایرانی علاقه مندی کشورشان را برای آن که کارشناسان ایرانی در ایران نیروهای افغان را آموزش دهند، اعلام کردند و با توجه به این که ژاپن نیز تعهداتی را در خصوص کمک به ثبات و استواری افغانستان دارد، با مقامات ژاپنی این موضوع مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت .
وی ابراز امیدواری کرد؛ با پیگیری هایی که از سوی مقام های ایرانی انجام می شود و دعوتی که از فرانسیس گری دبیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی برای سفر به تهران شده؛ جمهوری اسلامی ایران بتواند حضور فعال تر و جدی تری را در این عرصه در منطقه خاورمیانه داشته باشد.
معاون قوه قضائیه افزود: به دنبال این دستاوردها و راهبردهای اساسی ما توجه جدی به مالکیت معنوی و حقوق ناشی از این نوآوری ها و ابتکارات است.
وی خاطرنشان کرد: از جمله مهمترین موضوعاتی که با ژاپنی ها مطرح شد این موضوع بود که دو کشور تبادلات اطلاعات نزدیک تری را در زمینه مالکیت معنوی با یکدیگر داشته باشند، موضوعی که متاسفانه در گذشته ارتباط مناسب و لازمی در این زمینه وجود نداشت.
به گفته تویسرکانی، در این دیدار دو طرف موافقت کردند که در حوزه مالکیت معنوی که هم بخش ثبت اختراع و علایم تجاری و هم اجرای دقیق موافقتنامه ها هست، با یکدیگر همکاری نزدیکی داشته باشند.
معاون قوه قضائیه با بیان اینکه برخی از کشورها محصولات نامرغوبی را تولید و به نام محصولات ایرانی به بازار عرضه می کنند افزود: این مساله لطمات زیادی را به تجار، صنعتگران و کشاورزان ایرانی وارد کرده و می کند که این موضوع را با دبیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی مطرح کرده ایم، ضمن این که این ساز و کار در ایران فراهم است که با آن برخورد شود.
وی از تمامی دستگاههایی که می توانند ازمبتکرین و مخترعین کشور حمایت کنند، تقاضا کرد تا فرهنگ سازی لازم را انجام دهند و با مراجعه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، محصولات و علایم را ثبت کنند.
احمد تویسرکانی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پایان ابراز امیدواری کرد که زمینه ای فراهم شود تا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بتواند حقوق شهروندان ایرانی را در حوزه های مختلف رعایت کند و به شهروندان، نوآوران، مبتکرین و مخترعین کمک نماید تا از این تسهیلات و امکانات استفاده کنند.
 
انتهای پیام