کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

رییس سازمان ثبت: تنظیم اسناد خودرو به عنوان بخش مهمی از مالکیت اشخاص در جامعه باید به شکل رسمی و در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود

رییس سازمان ثبت: تنظیم اسناد خودرو به عنوان بخش مهمی از مالکیت اشخاص در جامعه باید به شکل رسمی و در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.
 
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، تویسرکانی، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست خبری صبح امروز که در محل سالن کنفرانس این سازمان برگزار شد در رابطه با بررسی لایحه «نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرایم مربوط به حمل و نقل» در مجلس شورای اسلامی،اظهار داشت: قضاوت نسبت به این موضوع به عهده مجلس شورای اسلامی است و طبیعی است که سازمان ثبت مسئول تثبیت مالکیت و مرجع واحد است. ثبت مالکیت اشخاص شامل مادی و معنوی و در حوزه مادی اعم از منقول و غیر منقول به موجب قانون است . ما در این رابطه نظرات خود را به مجلس اعلام کرده ایم و معتقدیم تنظیم اسناد خودرو به عنوان بخش مهمی از مالکیت اشخاص در جامعه باید به شکل رسمی و در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از مراجعات به محاکم قضایی ناشی از معاملات عادی است که اگر در دفاتر اسناد رسمی و به موجب قانون صورت گیرد تعهدات متعاملین هم لازم الاجرا و لازم الاتباع است.
 
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که به تشریح وظایف این سازمان می پرداخت با اشاره به وجود بی‌نظمی درمعاملات که بخش عمده‌ای از دعاوی حقوقی در محاکم را ایجاد کرده، گفت: این دعاوی ناشی از معاملات عادی است که فرهنگ‌سازی و گرایش مردم به سمت معاملات رسمی برای کاهش این مراجعات به محاکم و رفع معضل نقش مهمی را دارد. کشور از این جهت در حال توسعه است. در سال گذشته مجموعه‌ی معاملات ثبتی در کشور حدود ‌١٨ میلیون و ‌٣٧١هزار و ‌٨٣١ معامله بوده که در مقایسه با سال ‌٨٧ به میزان ‌١٣ درصد افزایش داشته که این آمار حکایت از رونق نسبی در حوزه‌ی معاملات دارد.
 
تویسرکانی افزود: از مجموع این معاملات، ‌٢ میلیونو ‌٢ هزار و ‌٣٦٣ معامله مربوط به اموال منقول و ‌٩٩٥ هزار و ‌٧٣٣ معامله مربوط به اموال غیرمنقول شامل ملک و غیره بوده است.
وی اعلام کرد: به جهت ارایه‌ی خدمات مناسب ‌٤٠٩ واحد ثبتی، ‌٧ هزار و ‌٥٥٢ دفتر اسنادرسمی، ‌٣ هزار و ‌٨٥١ دفتر ازدواج و یک هزار و ‌٤٦٧ دفتر طلاق در کشور فعال است.
وی با ارائه آماری در زمینه ازدواج و طلاق در کشور گفت:با وجود برخی تبلیغات مبنی بر کاهش میزان ازدواج در سال ‌٨٨، این میزان نسبت به سال گذشته ‌٢ درصد افزایش یافته است.
تویسرکانی اظهار داشت: یک میلیون و ‌٣٠٩ هزار و ‌٤٧١سند در سال گذشته ثبت شده است که از این میزان ‌٣١٥ هزار و ‌٧١١ سند در رابطه بااسناد روستایی و ‌٦ هزار و ‌٤٩٤ سند از اراضی به نام سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور،‌٤٢٦سند در رابطه با اراضی مسکن مهر ثبت شده است.
 
وی به سالروز تاریخی فرمان ‌٨ ماده‌ای مقام معظم رهبری در رابطه با مبارزه با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت: یکی از راهکارهای مبارزه با مفاسد اقتصادی، اصلاح شیوه‌ها و روش‌هایی است که زمینه‌های فساد را ازبین می‌برد. به همین جهت در فرمانی مقام معظم رهبری به هر سه قوه مسوولیت داد که باهم فکری، ساماندهی در جهت ارتقای سلامت اداری ایجاد کنند. یکی از روزنه‌های فساد،بحث تعدی و تجاوز به اراضی دولتی در گذشته و پدیده‌ی شوم زمین‌خواری بود که یکی ازراهکارهای آن سنددار کردن اراضی ملی است که هماهنگی خوبی با دولت در جهت سنددارکردن این زمین‌ها و زمین‌های در حوزه‌ی اوقاف به عمل آمده است.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ادامه افزود: در سال گذشته ‌١١٨ هزار و ‌٣٧٥ مورد طلاق به ثبت رسیده است که ‌٧/١ درصد ازدواج‌های صورت گرفته منجر به طلاق شده است.
تویسرکانی از رونق نسبی در حوزه‌ی ثبت شرکت‌ها خبرداد و گفت: در سال گذشته با رشد ‌٢ درصدی در این حوزه مواجه بودیم و تعداد شرکت‌های ثبت شده ‌٨٦ هزار و ‌٧٧٥ شرکت بوده که از این تعداد ‌٨٦ درصد شرکت‌های تجاری و ‌١٤درصد شرکت‌های تعاونی بوده است و در سال گذشته ‌٤٥ شعبه‌ی شرکت‌های خارجی در کشورتقاضای ثبت داده‌اند که مراحل قانونی آنها طی و به ثبت رسیده است.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره‌ی اجرای سند تک برگ یا تغییر اسناد مالکیت به شیوه‌ی جدید گفت: اقدامات جامعی برای تبدیل اسناد مالکیتی دفترچه‌ای به شکل تک برگ انجام می‌شود که این اسناد جدید ازلحاظ امنیتی قابلیت جعل ندارد و از طریق چاپخانه دولتی چاپ می‌شود و صدورش باماشین‌های امنیتی است و اسناد کروکی املاک نیز در آن موجود است.
وی ادامه داد: معضل تعیین حدود پلاک ثبتی که آثارشان در حوادث طبیعی از بین می‌رفت با اسناد مالکیتی جدید رفع می‌شود که این اقدام در چند حوزه‌ی ثبتی استان تهران اجرایی شده و در پایان نیمه‌ی اول سال جاری کلیه‌ی واحدهای ثبتی این آمادگی را پیدا می‌کنند که اسناد مالکیت جدید را اجرایی کنند.
تویسرکانی ابراز امیدواری کرد در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال همت مضاعف و کار مضاعف نامیده شده، مسوولیت‌ها را به نحو صحیح و دقیق بشناسیم و برنامه‌ها را به نحوی تنظیم کنیم که اهداف عالی چشم‌انداز ‌٢٠ساله‌ی جمهوری اسلامی ایران محقق شود.
رییس سازمان ثبت در خصوص اخذ وجه استعلام از دفاتر اسناد رسمی گفت: به موجب قانون، مبلغ مذکور به حساب خزانه واریز می شود و به دفاتر اسناد رسمی ربطی ندارد.
تویسرکانی در پاسخ به سوالی درباره‌ی برگزاری آزمون سردفتری گفت: آزمون سردفتری اسناد رسمی برگزار نمی‌شود. احتمالا آزمون سردفتری ازدواج برگزار شود.
 
انتهای پیام