کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 16 اسفند 1399

نظرمراجع عظام تقلید در خصوص ثبت اسناد رسمی

حضرت آیت الله مکارم شیرازی :
طولانی ترین آیه قرآن کریم در خصوص ثبت اسناد است.

حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار رییس سازمان ثبت اسناد اسناد واملاک کشور، معاونت امور اسناد سازمان ثبت و هیأت همراه فرمودند: امام علی (ع) در آخرین لحظات عمر شریف خود حدیث معروفی را عرض نمودند "اوصیکم بتقوی الله و نظم امرکم". عالم، عالم نظم است. تمام موجودات روی حساب و کتاب آفریده شده اند. کار شما تنظیم حقوق مردم و تثبیت مالکیت مردم نسبت به یکدیگر است. اگر نظم بهم بخورد انواع بیماریهای اجتماعی پدید می آید. طولانی ترین آیه قرآن کریم که در سوره بقره نازل شده در خصوص ثبت اسناد است و 18 حکم در خصوص تنظیم و ثبت اسناد در این آیه می باشد. ببینید هزار و چهارصد سال قبل و در آن جامعه عقب افتاده در این آیه چه اشاره هایی شده است. بسیاری از پرونده های دادگستری در محدوده ثبت اسناد است. گاهی از روی نا آگاهی مردم و دفاتر و گاهی از سوء استفاده های کلان و گاهی هم از نارسایی قانون است و همین می شود که مردم به زحمت بیافتند. فقط مشکل مالی هم پدید نمی آید، در پی مشکل مالی مشکل عاطفی و اجتماعی پدید می آید.

در این دیدار که دشتی اردکانی نایب رییس کانون سردفتران و دفتریاران نیز حضور داشت حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی فرمودند: باید از آخرین نو آوری برای تنظیم اسناد استفاده کنیم تا حقوق مردم از بین نرود و بی دقتی ها به حداقل برسد و یا از بین برود. شما باید با آموزش قانون و شرع دفاتر اسناد رسمی را پویا تر نمایید. مزد شما فراوان است و نزد خدا محفوظ است. باز تکرار می کنم از نوآوری در تنظیم اسناد استفاده کنید، آموزش دهید و اطلاع رسانی کنید.
 
 
حضرت آیت الله جوادی آملی :
در تمام امور باید سند تنظیم کنید.

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی نیز در دیدار با رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و هیأت همراه فرمودند: در تمام امور باید سند تنظیم کنید پرونده های دادگستری به خاطر عدم آگاهی مردم در تنظیم اسناد رسمی است. بخشی از پرونده های دادگستری از بد اخلاقی است. اگر رساله عملیّه، عملی شود کشور مدیــنه فاضله می شود.