کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 13 اسفند 1399

اعضای هیأت مدیره کانون سردفتران با حجت الاسلام والمسلمین پور محمدی، رییس سازمان بازرسی کل کشور دیدار و گفتگو کردند

اعضای هیأت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران صبح امروز، با حضور در دفتر حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پور محمدی، رییس سازمان بازرسی کل کشور دیدار و گفتگو کردند.
 
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، در ابتدای این دیدار، محمدرضا دشتی اردکانی نایب رییس کانون سردفتران و دفتریاران، ضمن تشکر از فرصتی که ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور در اختیار قرار دادند، این ملاقات را در ماه مبارک رجب به فال نیک گرفته و گفت: اعتقاد داریم اجرای اصل 44 مورد نظر مقام معظم رهبری، با آنچه تاکنون اتفاق افتاده است فاصله بسیاری دارد و باید با همه توان در راستای اجرای سیاست های واقعی اصل 44 اقدام نماییم.
 
وی ادامه داد: در چند سال گذشته دستگاه ها و نهادهای مختلف هر یک به نوعی با حمله به اختیارات، وظایف و صلاحیت های دفاتر اسناد رسمی معضلاتی را برای این صنف فراهم آورده اند، چرا که آنها اعتقاد واقعی به اصل 44 نداشته و فقط سخن آن را به زبان می رانند.
 
دشتی اردکانی با اشاره به روند حذف ماده 30 لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرایم راهنمایی و رانندگی، اظهار داشت: متاسفانه آمار و ارقام خلاف واقعی منتشر شده که در شرایط فعلی نمی توان برای آن قصدی جز مشوش کردن ذهن نخبگان و مراجع تصمیم گیر قائل شد.
 
در ادامه این دیدار آقاصفری، رییس کانون سردفتران و دفتریاران ضمن تشکر از حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی، بواسطه در اختیار قرار دادن این فرصت، گفت: کانون متکفل نان و جان حدود 250 هزار انسان است، تعارضی بسیار مهم برای ما وجود دارد، از طرفی خلاف صریح قانون، تعداد دفاتر اسناد رسمی ازدیاد می یابد و از طرف دیگر هر دستگاهی به خود اجازه می دهد تا بطور غیر قانونی به وظایف دفاتر اسناد رسمی تعدی نماید. جمع این دو چگونه امکان پذیر است.
 
وی با اشاره به نحوه برخورد مجلس شورای اسلامی در صحن علنی با ماده 30 لایحه فوق الذکر گفت: در صحن علنی مجلس بدون توجه به نظرات کارشناسی در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، صرفا با یک اخطار قانون اساسی که به شخصه هنوز از صحت آن تردید دارند بدون توجه به نظر موافقان و مخالفان، پیشنهاد حذف ماده 30 اعلام و به رای گذارده می شود.
 
رییس کانون سردفتران افزود: چگونه است دفاتر اسناد رسمی را که نهادی قانونی، تشکیلاتی و تعریف شده است را از اختیارات تهی نماییم، اما در پی تاسیس شرکتی خصوصی بنام رهگشا باشیم و این اختیارات را به آنها اعطا کنیم.
درادامه، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی، با اشاره به سیاست های مقام معظم رهبری در اصل 44 قانون اساسی اظهار کرد: هیچ دستگاهی حق حرکت خلاف این سیاست های ابلاغ شده را ندارد.
 
رییس سازمان بازرسی کل کشور، در خصوص هزینه های سند نقل و انتقال اتومبیل در دفاتر اسناد رسمی گفت: اگر قرار است با انجام نقل و انتقال در مراکز تعویض پلاک مالیات و حق الثبت حذف شود و از این راه به نفع مردم کار شود می توانید پیشنهاد همین کار را در حال حاضر ارایه نمایید. یعنی سند نقل و انتقال برابر مقررات قانونی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود اما بدون دریافت مالیات نقل و انتقال و حق الثبت.
 
وی با اشاره به ماموریت های سازمان بازرسی کل کشور، دو اصل سالم سازی و آسان سازی را از سیاست های جدی و قاطع سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد و اضافه کرد: سازمان بازرسی کل کشور از هر فعالیتی با این دو خصوصیت با تمام توان دفاع می کند.
 
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی با اشاره به توان دفاتر اسناد رسمی افزود: سازمان بازرسی به اقدامات و وظایف دفاتر اسناد رسمی در پرتو همان دو اصل سالم سازی و آسان سازی می نگرد و معتقد است دفاتر اسناد رسمی می توانند با ایجاد تحول در بخش اداری و ارایه خدمات متحول شده و بتواند بیشتر در جهت رضایت مردم اقدام نماید.
 
انتهای پیام