کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 10 اسفند 1399

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: واگذاری نقل وانتقال خودرو به یک نهاد دیگر، مخالف سیاست های اصل 44 است

معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: این سازمان با واگذاری امر نقل و انتقال خودرو از تشکل و نهاد مردمی (دفاتر اسناد رسمی) به پلیس مخالف است و آن را مغایر با سیاستهای اصل 44 قانون اساسی می داند.

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان ثبت اسناد واملاک کشور، دکتر احمد تویسرکانی در جریان بازدید از اداره ثبت اسناد و املاک ناحیه چهار شیراز در جمع خبرنگاران گفت: سازمان ثبت با توجه به سیاستهای کلی نظام و اجرای اصل 44 قانون اساسی که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است با این اقدام مخالف بوده است.

وی افزود: سازمان ثبت یک نهاد وابسته به قوه قضاییه است و این سازمان در رابطه با واگذاری امور به بخش خصوصی از نهادهای موفق در کشور می باشد.

دکتر تویسرکانی اظهار داشت: امروزه یکی از سیاست های محوری نظام که همواره مورد تاکید رهبر فرزانه انقلاب است اجرای اصل 44 قانون اساسی است و لذا با توجه به اینکه دفاتر اسناد رسمی به موجب قانون مسوول انجام معاملات رسمی شناخته شده اند، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور واگذاری امر نقل و انتقال خودرو را از یک نهاد مردمی و خصوصی به پلیس مغایر سیاست های اصل 44 قانون اساسی می داند.

وی افزود: با حذف ماده 30 لایحه جرایم راهنمایی و رانندگی و امور حمل و نقل مقررات جدیدی وضع نشده و امر نقل و انتقال خودرو بر همان روال سابق خود است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن اشاره به روند به روز رسانی قوانین در حوزه دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق افزود: در حال حاضر پیشنهادهای لازم در این زمینه آماده شده و به زودی به مجلس ارایه می گردد.

معاون رییس قوه قضاییه گفت: اولویت بعدی ما ارایه پیشنهاد برای اصلاح قانون ثبت است که به مجلس ارایه خواهد شد، ضمن اینکه قوانین دیگری نیز وجود دارد که به ترتیب مورد توجه قرار خواهند گرفت.

دکتر تویسرکانی در خصوص روند حرکت این سازمان از ثبت سنتی به ثبت مکانیزه نیز گفت: در این بحث ضروری است که به شکل جدی سازمان ثبت از فناوری نوین استفاده کند.

وی ادامه داد: البته اعتبارات سازمان بسیار اندک است و علیرغم درآمد زایی سازمان ثبت برای خزانه، این سازمان از درآمدهایش بهره ای ندارد.

وی افزود: هم اکنون 42 درصد درآمد سازمان ثبت در اختیار هلال احمر، هشت درصد در اختیار شهرداری ها و 50 درصد نیز به خزانه وارد می گردد و این در حالی است که سازمان ثبت در وضعیت نابسامانی در حوزه امکانات بسر می برد و 150 ساختمان اداری این سازمان استیجاری است و در عمده استانها سازمان از حداقل امکانات بهره برده است.

دکتر تویسرکانی با اشاره به اجرای طرح کاداستر گفت: با توجه به اقدامات صورت گرفته 60 درصد کاداستر سطح کشور انجام گرفته و اگر اعتبارات لازم برای این طرح اختصاص یابد، پیش بینی می شود تا پایان سال آینده و سه سال زودتر بتوان طرح را به پایان رساند.
 
انتهای پیام