کانون سردفتران و دفتریاران

پنجشنبه, 02 ارديبهشت 1400

یک حقوقدان در گفت‌وگو با ایسنا: اسناد خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود

چوبدار تاکید کرد: از نظر حقوقی و با توجه به حساسیتی که قانون‌گذار نسبت به اموال آحاد جامعه دارد، قاعدتا تنظیم اسناد مربوط به نقل وانتقال خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد.
 
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از خبرگزاری ایسنا، ناصر چوبدار در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تصریح کرد: از آن‌جا که ممکن است در مورد مالکیت، اختلاف ایجاد شود یا اسناد معارض صادر شود و هم‌چنین با توجه به آن‌که در معامله بایداهلیت طرفین احراز شود، لذا اسناد مربوط به خودرو نیز باید در دفاتر اسناد رسمی که مراجعی قانونی هستند، تنظیم شود.
 
وی افزود: اگرچه ممکن است تنظیم سند انتقال مالکیت خودرو در دفاتر قدری وقت‌گیر باشد اما با توجه به تبعات منفی عدم تنظیم سند دردفاتر اسناد رسمی، بهتر است که این کار در دفاتر اسناد انجام شود.
 
این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: برای ثبت اسناد خودرو و تنظیم سند در مراجعی غیر از دفاتر اسناد رسمی باید ساز و کار قانونی آنایجاد شود که به نظر می‌رسد چنین ساز و کاری را نتوان به زودی ایجاد کرد و بنابراین با توجه به حساسیت قانون‌گذار نسبت به دارایی‌های مردم، باید نقل و انتقال خودرونیز در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.
 
چوبدار به نکته‌ای دیگر در این زمینه اشاره کرد وگفت: تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی در راستای اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 و کاهش تصدی‌گری دولت است. بر همین مبنا باید گفت که حذف تنظیم اسناد خودرو از دستور کاردفاتر اسناد رسمی و گذاشتن این وظیفه بر عهده‌ نیروی انتظامی، به نوعی مغایر باسیاست‌های کلی است.
 
وی هم‌چنین اظهار کرد: سران دفاتر اسناد رسمی تحصیل‌کردگان رشته حقوق و آشنا به مسائل حقوقی هستند. از باب اشتغال این قشر تحصیل‌کرده نیز باید توجه داشت که اگر تنظیم اسناد نقل و انتقال خودرو از دفاتراسناد رسمی گرفته شود، مشکلاتی در زمینه‌ اشتغال برای این افراد به وجود می‌آید واز این جهت نیز شاهد تبعاتی منفی خواهیم بود.
 
انتهای پیام