کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

دشتی اردکانی در دومین جلسه هم‌اندیشی اعضای سردفتر دادگاههای انتظامی سردفتران و دفتریاران از ضرورت بروزرسانی برخی مواد قانونی سخن گفت

دشتی اردکانی در دومین جلسه هم‌اندیشی اعضای سردفتر دادگاههای انتظامی سردفتران و دفتریاران از ضرورت بروزرسانی برخی مواد قانونی سخن گفت

محمدرضا دشتي اردكاني، رييس كانون سردفتران و دفترياران در دومين جلسه هم‌انديشي اعضاي سردفتر دادگاههاي انتظامي سردفتران و دفترياران كه صبح امروز در سالن اجتماعات كانون برگزار شد،‌اظهار داشت: براي مسائل حقوقي جديد كه با تنوع و سرعت خاصي نسبت به سده‌ها و حتي دهه‌هاي اخير، درحال شكل گيري و ورود به حوزه كاري دفاتر اسناد رسمي است، نيازمند تقويت و احيانا اصلاح يا بروزرساني برخي مواد قانوني و آيين نامه‌هاي مربوط به آن هستيم.

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران، متن سخنان رييس كانون سردفتران و دفترياران به اين شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

همكاران عزيز!

حقوقدانان،سردفتران و اعضاي محترم دادگاه هاي انتظامي سردفتران

 

سلامتِ كار،دانشِ حقوقيِ عميق و به روز، اِشراف بر دقايق و جزئيات امر و درد آشنايي و اهل فن بودنِ اعضاي سردفتر دادگاه‌هاي انتظامي سردفتران و دفترياران، از ويژگي‌هاي خاص و مطلوب و نتيجه بخش ايشان است.

اين، نيست مگر ساز وكار مناسب براي رسيدن به هدف و پيشرفت كار.

اما اكنون كه در آستانه روز پر ارج ششم دي؛ روز گراميداشت مقام و حرفه سردفتر و بازشناساندنِ جايگاه سند رسمي در نظام اجتماعي و حقوقي كشور عزيزمان هستيم، بااندكي تاملِ بيشتر، نقش و اهميت دادگاه‌هاي انتظامي سردفتران و بخش‌هاي مرتبط و تكميلي آن همچون بازرسي، پررنگ تر ديده مي شود.

اگرخواهان معرفي و تعميق شناخت مجموعه نظام اداره كشور و نهادها و ارگان‌ها و بويژه مردم خوب كشورمان از جايگاه و نقش سردفتر و سند رسمي هستيم، معتقدم پوياسازي نظام دادگاه هاي انتظامي سردفتران، از هرراه ممكن ودر چارچوب قوانين و مقررات، يكي از موثرترين و نتيجه بخش ترين شيوه‌هاي انجام اين كار است.

نقد و نظر منصفانه، توجه به بهداشت قضايي و حقوقي و مقوله پيشگيري اعم از شناسايي خلأهاي قانوني، استحكام شيوه‌هاي به‌كار گيري فناوري در حوزه اجرا و تنظيم ثبت اسناد، آموزش مداوم و همگام به‌منظور آگاه سازي دفاتر اسناد رسمي و حتي مراجعان به محاضر از شيوه‌هاي جديد و گاه بهت آور جاعلان و كلاهبرداران و جرايم سازمان يافته و پولشويي، استفاده از امكانات رسانه‌اي و مطبوعاتي براي رسيدن به اين منظور و حتي بحث و بررسي در زمينه قوانين مربوط به آيين نامه‌هاي اجرايي و احتمالا اعلام ضرورت بازنگري و به روز رساني آنها به مراجع قانوني از جمله موارد «پوياسازي» است كه به آن اشاره كردم. مطالعات تطبيقي و استفاده از تجارب ديگران نيز به رفع اين نياز، پاسخ مي دهد.

براي مسائل حقوقي جديد كه با تنوع و سرعت خاصي نسبت به سده‌ها و حتي دهه‌هاي اخير، درحال شكل گيري و ورود به حوزه كاري دفاتر اسناد رسمي است نيز، نيازمند تقويت و احيانا اصلاح يا بروزرساني برخي مواد قانوني و آيين نامه‌هاي مربوط به آن هستيم.


برادران عزيز! سردفتران محترم عضو دادگاه‌هاي انتظامي

قضات متعهد و دادستان‌هاي ارجمند


شما بزرگواران، زمينه بسيار قوي و حتي شايد بتوان گفت منحصر بفرد در ايجاد اين تحول و پاسخگويي به نيازهايي كه به آن اشاره كردم، داريد. اين تحرك را شما ببخشيد به كار؛ زكات العمل نَشرُه.

گنجِ توان و تجربه و حلّ و عقد امور و محل مراجعه براي تقويت سازوكارهاي لازم به‌منظور پيشرفت، پهنه گسترده اندوخته‌هاي علمي و عملي شما عزيزان است كه به سادگي به دست نيامده است.

اين گونه جلسات هم‌انديشي نيز فرصت بسيار مناسبي براي جهت دادن و به منصّه ظهور رساندنِ توانايي‌هاي شما عزيزان و دست يافتني ساختنِ آمال و آرمان‌هاي ما كه همانا خدمت به جامعه و اهميتِ حقوق ثبت اسناد در تامين و تعميق بهداشت رواني و حقوقي مردم و تثبيت و تضمين حقوق مالكانه ايشان مي‌باشد.

درپايان تاكيد مي كنم ضروري است «هدف گذاري» و«برنامه محوري» را درتشكيل و ادامه جلسات هم‌انديشي و گسترش ارتباطات في ما بين عزيزان، سرلوحه كار خود قرار دهيم و براي تبادل نظريات و اخبار مربوط به حوزه كاري، دست كم يك كانال يا گروه تلگرامي تشكيل شود؛ در چارچوب عرف و قانون و حفظ شان ومنزلت اعضاي محترم دادگاه‌هاي انتظامي فعاليت خود را پي گيري كنيد.

اين ارتباط و انسجام از ضروريات اوليه ومهمي است كه مطمئنم بسياري از اهداف و برنامه‌هاي اين مجموعه گرانقدر درسايه آن، عملي خواهد شد.

اينجانب و همكاران ارجمندم در هيات مديره كانون از هيچ كوششي درجهت تقويت و در نهايت بهره‌مندسازي مردم و نظام مقدس جمهوري اسلامي از بركات فراوان حمايت از اين نهال بالنده، دريغ نخواهيم كرد.

سربلند و پايدار باشيد.

تاریخ ارسال خبر: 
96/09/23