کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

به زودی روز دفاتر اسناد رسمی در تقویم رسمی کشور ثبت می‌شود

به زودی روز دفاتر اسناد رسمی در تقویم رسمی کشور ثبت می‌شود

 عضو هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران از ثبت  6 دي، روز دفاتر اسناد رسمي در تقويم رسمي كشور خبر داد.

 

 

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران،‌علي خنداني عضو هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران درخصوص فلسفه نام گذاري روز دفاتر اسناد رسمی گفت: مبناي نام گذاري اين روز، آيه 282 سوره بقره است كه صراحتا كليت كار دفاتر اسناد رسمي را توضيح داده و به عبارت "كاتب بالعدل" اشاره كرده است. بر اين مبنا، دويست و هشتاد و دومين روز از سال را كه مطابق با 6 دي ماه است، روز دفاتر اسناد رسمي نامگذاري كرده‌اند. از گذشته تا كنون نيز هر سال مراسم‌هايي در سراسر كشور در كانون‌ها، مجامع و دفاتر به اين مناسبت برگزار مي‌شود؛ اين درحالي است كه با همت و جديت هيات مديره در مركز و استانها در چند سال اخير اين مراسم پرشور و باشكوه تر برگزار مي‌شود.

 

وي در ادامه افزود: دوستان با جديت تمام، پيگيري‌ها را انجام داده اند كه اين روز مهم، در تقويم رسمي و ملي كشور ثبت شود. اميد است كه با ثمر رسيدن تلاش‌ها، اين روز مهم در جامعه حقوقي، در تقويم به ثبت برسد.

 

عضو هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران درباره دليل توجه قرآن كريم به تنظيم قراردادها نزد كاتب بالعدل اظهار كرد: خداوند در قرآن كريم موضوعاتي را كه حساسيت و اهميت زيادي دارد را با جزئيات تمام توضيح داده است. در مقابل مسائل و موضوعاتي وجود دارد كه به طور كلي به آن اشاره شده و جزئيات آن در كتابها و رساله ها آمده كه علما، مفسرين و دانشمندان آن را تفسير و به مردم منتقل مي‌كنند. معاملات، عامل قوام و دوام جامعه است، به همين دليل قرآن كريم در آيات متعددي به آن پرداخته است. اما آيه 282 سوره بقره به طور كامل و شفاف درباره معاملات و نحوه آن، اشخاصي كه مي‌توانند معامله انجام دهند، نحوه نوشتن معامله، شاهدين و... توضيح داده است. علت آن هم حساسيتي است كه اين مسئله در سطح جامعه چه در گذشته و چه در زمان حال دارد.

 

عضو هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران در پيام وي‍ژه‌اي به سردفتران و دفترياران گفت: پيام شفاف بنده به دوستان و همكاران عزيزم در سراسر كشور اين است كه خودمان قدر خودمان را بيشتر بدانيم. در بزرگترين سوره قرآن كريم به حساسيت و دقت نظر در نوشتن، تنظيم و ثبت اسناد توجه شده است. در زمان‌هاي گذشته تنظيم وثبت اسناد به شكل ديگر بوده است. به اين صورت كه وظيفه ثبت اسناد برعهده علما بوده كه از بين آنها  در هر شهر و كشوري عالم شاخص اين كار را انجام مي‌داده است. حساسيت اين مطلب به حدي زياد بود كه در كنار قرآن نوشته مي‌ شد.

 

در قانون فعلي نظام كشور ما، به تنظيم و ثبت اسناد در دفاتر توجه كامل شده است. البته بگذريم از اين كه بعضي مراجع مانند شهرداري، مراكز انتظامي به اين مسئله تعدي مي‌كنند و خودشان را محق تنظيم اسناد مي‌دانند كه واقعا حركتشان زشت، زننده و بر خلاف قانون و بخشنامه ها است. نكته قابل توجه اين است كه قانون و شرع به انداره كافي به ما اعتبار داده است. مردم به طور وافي به ما اعتماد دارند. يكي از بزرگترين معتمدين هر شهر، كشور و محله‌اي سردفتر آن است. مردم بدون اينكه رسيدي بگيرند تمام اسناد خود را به آنها مي سپارند كه اين تنها نشان دهنده اعتما آنها به ما است.

 

پيام مجدد من به همكارانم اين است كه قدر خودمان را بيشتر بدانيم و بيشتر به بخشنامه‌ها، قواعد و مقررات احترام بگذاريم چرا كه اين مسئله وزنه اعتبار دفاتر اسناد رسمي را به شدت بالا مي‌برد. همه ما در يك كشتي سوار هستيم. اعتبار ما هم به همين كشتي است. كسي نمي‌تواند بگويد دوست دارم سمت خودم  در كشتي را سوراخ كنم زيرا وقتي اين كشتي سوراخ شود همه ما غرق مي‌شويم. اگر يك نفر به قوانين ومقررات اعتبار ندهد و احترام نگذارد، تمام اين مجموعه در سراسر كشور بي اعتبار مي‌شود.

 

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
96/09/29