کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

کانون سردفتران و دفتریاران خراسان شمالی افتتاح شد

کانون سردفتران و دفتریاران خراسان شمالی افتتاح شد

 کانون سردفتران و دفتریاران استان خراسان شمالی روز گذشته با حضور مسئولان افتتاح شد.

 

 

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران: اجرای طرح کاداستر معضل زمین خواری و کوه خواری را رفع خواهد کرد

 

رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران کشور گفت: اجرای طرح کاداستر معضل زمین خواری، کوه خواری، دریا خواری و تعدی برخی افراد به منابع دولتی را به طور کامل رفع خواهد کرد.

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران، محمدرضا دشتی اردکانی عصر روز گذشته در مراسم افتتاح کانون سردفتران و دفتریاران خراسان شمالی با بیان اینکه قرار بود در کمیسیون تلفیق طرح کاداستر اجرایی بشود اما به علت عدم تخصیص بودجه در مجلس بازهم این طرح عقب افتاد، اظهار کرد: نمایندگان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی به منظور تصویب طرح کاداستر می توانند نقش آفرینی کنند.

 

دشتی اردکانی افزود: با توجه به الکترونیکی شدن سازمان ثبت اسناد و املاک و دفاتراسناد رسمی در این زمینه ایران جز پنج کشور دنیا بشمار می رود.  تنها در سال جاري، ۸۰ میلیون سند به ثبت رسيده كه بیش از ۹۰ درصد این اسناد به صورت الکترونیکی انجام شده است.

 

وي گفت: وزیر وقت ارتباطات، سازمان ثبت اسناد و املاک را جزء سازمان های درجه یک کشور دانسته که این افتخار آمیز است.

 

دشتی اردکانی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی عملا در سازمان ثبت اسناد و املاک اجرا شده است، گفت: پیش از الکترونیکی شدن ثبت اسناد، بعضا برای تهیه کاغذ به سمت چاپخانه های دولتی روی می‌آوردیم و حتی گاهی کمبود کاغذ سبب تعطیلی دفترها می‌شد و امروز پس از گذشته ۳۹ سال از انقلاب اسلامی افتخار می کنیم که سازمان ثبت اسناد یکی از سازمان های پیشرو در زمینه الکترونیکی شدن است.

 

 معاون اموراسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: ثبت الکترونیکی اسناد اعتماد را بین مردم بیشتر کرده است


معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم در اين جلسه گفت: راه اندازی ثبت الکترونیکی و سریع اسناد در کشور، اعتماد عمومی را بیشتر کرده است.

 

محمد هاشمی مقدم اظهار کرد: ثبت الکترونیکی اسناد درجهت خدمت ارزنده و شایسته به مردم فداکار این نظام گذاشته شده است و ثبت الکترونیکی انقلاب و تحولی بزرگ در بخش اسناد ایجاد کرد که از برکات نظام جمهوری اسلامی است.

وی با گلایه از لایحه بودجه در خصوص واریز سهم ۴۲ درصدی ثبت اسناد و املاک کشور به حساب جمعیت هلال احمر، بیان کرد: اکنون که از حالت ثبت سنتی به سمت ثبت الکترونیکی پیش رفته‌ایم و نیاز به حمایت بیشتر داریم متاسفانه سهم این سازمان به حساب جمعیت هلال احمر واریز می شود و قطعا برای عبور از مشکلات و ایجاد تحولات بیشتر به منظور ارائه خدمات نوین به مردم نیاز به حمایت داریم.

 

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به طرح کاداستر اشاره کرد و افزود: طرح کاداستر بزرگ ترین تحول در جهت تثبیت مالکیت و پیشگیری از هرگونه تعرض به اموال مردم و اراضی ملی است اما قانون و مبنایی که برای هزینه کرد در اجرای آن وجود دارد، سالانه برای نهادی به غیر از سازمان اسناد هزینه می شود و ضرورت دارد این قانون از طریق نمایندگان مجلس و یا افرادی که می‌توانند پیگیری کنند، رفع شود در غیر این صورت سازمان ثبت اسناد نمی تواند این وظیفه مهم را بدون حمایت انجام دهد.

 

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: باتوجه به اینکه کانون‌های سردفتران و دفتریاران کاملا به امورات داخلی تسلط دارند، انتظار می‌رود در جهت رفع مشکلات بهتر از سازمان ثبت اسناد و املاک تصمیم گیری کنند. همچنین کانون سردفتران و دفتریاران می تواند در جهت رفع چالش‌های بین سردفتران اقدام کنند تا به سازمان مکاتبه‌ای ارسال نشود.

 

وي در ادامه با اشاره به اينكه سردفتران و دفتریاران به منظور ارتقاء کیفیت کار می‌توانند با برنامه‌ریزی، دوره‌های آموزشی لازم را با همکاری کانون برگزار کنند، درباره نحوه آشنایی مردم با ثبت اسناد و املاک به صورت الکترونیکی، همكاري بيشتر سردفتران و دفترياران را براي آشنايي با برنامه جدید ثبت الکترونیکی اسناد ضروري دانست.

 

 

استاندار خراسان شمالی: برقراری عدالت مهم ترین وظیفه سردفتران و دفتریاران است


استاندار خراسان شمالی گفت: برقراری عدالت مهم ترین وظیفه سردفتران و دفتریاران است.

 

محمدرضا صالحی در مراسم افتتاح کانون سردفتران و دفتریاران خراسان شمالی اظهار کرد: نقش سردفتران و دفتریاران در ایجاد عدالت از این جهت مهم است که در کاهش پرونده‌های محاکم قضایی تاثیرگذار هستند.

 

صالحی با بیان اینکه موضوعات مرتبط با ثبت اسناد ریشه در برنامه‌ها، معارف و معنویت اسلامی دارد، تصریح کرد: ضرورت دارد سردفتران و دفتریاران دانش و آگاهی خود را نسبت به معاملات و احکام حقوقی به روز کنند و البته موضوع ثبت سند و معامله تنها مربوط به امروز نیست بلکه ریشه در قرآن دارد.

 

استاندار خراسان شمالی اضافه کرد: در آیه ۲۸۲ سوره بقره به انضباط اقتصادی، تنظیم اسناد، شاهد و چک و سفته اشاره شده است از این رو اگر به این آیه عمل شود شاهد رفع کشمکش ها و سوء ظن ها در جامعه خواهیم بود.

 

صالحی تاکید کرد: سردفتران باید در بخش احراز هویت افراد دوطرف سند معامله، احراز هویت سند معامله و حفظ کرامت انسانی را مورد توجه قرار دهند چرا که حفظ کرامت انسانی به معنای با داشتن آگاه کامل از معامله در امر آن دخالت کنیم.

وی بیان کرد: سردفتران و دفتریاران به عنوان کمک یار دولت می توانند در هدایت کردن طرفین معامله تاثیر گذار باشند. اين افراد پشتیبانی برای مردم، دولت و نظام محسوب می شوند از این رو انتظار انجام معاملاتی مشخص، شفاف و رضایتمند را داریم.

 

 

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی: دولت ۱۰۰ درصد درآمد قانون جامع حدنگار را به ثبت اسناد واگذار کند

 

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی گفت: باید دولت ۱۰۰ درصد درآمد حاصل از  قانون جامع حدنگار را به سازمان ثبت اسناد و املاک واگذار کند.

 

حجت الاسلام اسدالله جعفری هم در اين مراسم با بیان اینکه درصدی از درآمد قانون جامع حدنگار به حساب هلال احمر واریز می شود، اظهار کرد: دولت باید حق ثبت اسناد و سردفتران ودفتریاران را بازگرداند تا این طرح مهم با موفقیت انجام شود.

 

حجت الاسلام جعفری در ادامه خواستار حمایت ویژه برای کانون سردفتران و دفتریاران خراسان شمالی شد و افزود: تاخیر در افتتاح کانون سردفتران و دفتریاران سبب به وجود آمدن کمبودهایی شد از این رو برای موفقیت در کار ضرورت دارد این کاستی ها برطرف بشود. امیدواریم سازمان اسناد و املاک کشور آنچه را که در کانون سردفتران و دفتریاران خراسان شمالی مورد نیاز است همانند زیرساخت ها و تجهیزات فراهم کنند تا شاهد موفقیت های خوبی در استان باشیم.

 

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی در ادامه گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امروز یکی از سازمان هایی است که مسئولیت و ماموریت راهبردی و کاربردی دارد. اين سازمان بیش از ۹۰ سال سابقه خدمت به مردم را دارد و سیر تحولات تاریخی نشان می‌دهد این سازمان ریشه‌دار است و سردفتران و دفتریاران باید سه اصل صحت، سرعت و دقت را در حوزه های مختلف ایجابی، سلبی و اداری رعایت کنند.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
96/11/15