کانون سردفتران و دفتریاران

پنجشنبه, 02 ارديبهشت 1400

گزارشی از همایش سراسری قوه قضاییه

گزارشی از همایش سراسری قوه قضاییه

همایش سراسری قوه قضائیه با حضور سران سه قوه و مسئولان کشوری و قضایی درسالن اجلاس سران برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران به نقل از خبرگزاري ميزان، همایش سراسری قوه قضائیه با حضور سران سه قوه و مسئولان کشوری و قضایی درسالن اجلاس سران برگزار شد.

 

رییس قوه قضاییه: نظام امکان مقابله با سلطه جهانی را دارد

 

آیت الله آملی لاریجانی در این همایش گفت: اقتدار بالای نظام جمهوری اسلامی در منطقه و در سطح بین الملل، توانمندی های نظامی،تکنولوژیکی، منابع انسانی بسیار گرانبها، بصیرت و هوشمندی مردم، منابع غنی نفت و گاز همه اینها از جهات اقتدار و خوشبینی به آینده است و نظام امکان مقابله با سلطه جهانی را دارد.

 

وی ادامه داد:دشمن بعد از مشاهده اقتداری که امروز برای جمهوری اسلامی در منطقه تحقق پیدا کرده، تلاش می کند این توانمندی ها را از بین ببرد و ایران هراسی شدیدی را در دنیا دنبال می کند.

 

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: در همین چند روز اخیر در مورد اجرای قصاص نسبت به یک قاتل بی رحمی که داعش وار در خیابان پاسداران جنایت انجام داده بود و بررسی مسئله قضایی که عادلانه صورت گرفت و قصاص به درخواست اولیای دم صورت گرفت، چه معرکه ای به راه انداختند، وزارت خارجه آمریکا برای محکوم کردن این موضوع بیانیه می دهد، شما چه کاره هستید که از هزاران کیلومتر آن طرف تر در امور داخلی یک کشور دخالت می کنید‎؟

 

آیت الله آملی لاریجانی افزود: اینکه مسئله اصلی اختلاف سلایق شود و اهداف مهم نظام و انقلاب مغفول واقع شود را نمی توان هضم کرد، با نظارت رهبر انقلاب و ارشادات ایشان وحدت خوبی در کشور حاصل و حاکم است، قوا و مسئولین قوا همگرایی دارند و با آشکارتر شدن دشمنی آمریکا در منطقه این انسجام بهتر شده است‎.

 

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: در این چند روز، تلاطم در بازار سکه،ارز و مسکن را دیدید، متاسفانه در این چند سال نقدینگی رشد فزاینده داشته که بسیار خطرناک است و به صورت سرکش به هر کجا سر می زند؛ باید برای آن چاره اندیشید، در جلسات سران قوا تصمیمات خوبی گرفته شده و امیدواریم بخش قابل توجهی از نقدینگی جذب شود‎.

 

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: این برای ما مسلم است عده ای با سرمایه های کلان خودشان در بازار تلاطم ایجاد می کنند، امروز نیروهای امنیتی موظفند اخلالگران در نظام اقتصادی کشور را شناسایی کنند و کار این اخلال گران خیانت به کشور و مردم است.

 

وی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی به هیچ وجه با این مسئله کنار نخواهد آمد و به این اخلال گران هشدار می دهم پنبه ها را از گوش بیرون بیاورند این کارها(اخلال در نظام اقتصادی)مجازات های بسیار سنگینی دارد.

 

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: اگر مصداق افساد فی الارض باشد اعدام و اگر غیر از این باشد تا 20 سال حبس و تمام اموال آنها مصادره می شود؛ در اجرای این قانون تردید نخواهیم کرد و نیروهای امنیتی موظفند در اسرع وقت آنها را شناسایی و به قوه قضاییه معرفی کنند.

 

رییس مجلس: آرامش خاص شهید بهشتی باعث شد ایشان به یک تکیه‌گاه مطمئن تبدیل شوند

 

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در همایش سراسری قوه قضائیه با بیان اینکه نماد قوه قضائیه، یک شخصیت ممتاز انقلاب اسلامی یعنی شهید آیت الله دکتر شهید بهشتی است، عنوان کرد: شهید بهشتی ذوابعاد بود.

 

وی با بیان اینکه آرامش خاص شهید بهشتی باعث شد ایشان به یک تکیه‌گاه مطمئن تبدیل شوند، عنوان کرد: شهید بهشتی در سخت‌ترین شرایط ممکن، در جامعه آرامش ایجاد می‌کرد درحالیکه آن زمان مسئله اصلی بنی‌صدر مبارزه با شخصیت‌های جمهوری اسلامی ایران از جمله شهید بهشتی بود؛ در مقابل شهید بهشتی، بنی‌صدر به جای ایجاد سکینه و آرامش، از هر ابزاری برای ایجاد آشفتگی در جامعه استفاده می‌کرد.

 

رییس مجلس اظهار کرد: قوه قضاییه روی هم رفته در سال های گذشته تلاش های بسیار خوبی داشته است.

 

وی ادامه داد: امنیت در حوزه اقتصادی به دست شما تحقق پیدا می کند و قوه قضاییه در این حوزه جلودار است.

 

لاریجانی گفت: وجه دیگر قوه قضاییه پیشگیری از جرم است و محور این امر است، خدماتی که در قوه قضاییه انجام می شود باید طوری منعکس شود که بازدارندگی داشته باشد؛ این موضوع در تعداد ورودی پرونده تاثیر دارد.

 

رییس مجلس ادامه داد: اطلاع دارم ریاست قوه قضاییه با برخی از قضات و افرادی که در قوه قضاییه تخلف کردند برخورد قاطع کردند که تعدادشان کم هم نبود؛ این کار ارزشمندی است.

 

وی افزود: اینکه هوشیاری در خود قوه قضاییه وجود داشته باشد کار بسیار ضروری و مهمی است و اگر شما با یک فرد خاطی در قوه قضاییه برخورد قاطع کردید مردم باید بدانند.

 

لاریجانی تصریح کرد: اقدامات خوبی که در قوه قضاییه انجام می شود و خوب هم بوده به اطلاع مردم برسد.

 

رییس جمهور: شهید بهشتی مرد حکمت و صبر و استقامت و مدیری بسیار لایق بود

 

رییس جمهور در همایش سراسری قوه قضائیه اظهار کرد: هرچه قوه قضائیه و مسئولان نظام به شیوه و سیره شهید بهشتی نزدیک‌تر شوند، بی تردید بر مقبولیت نظام و این قوه افزوده خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه شهید بهشتی مرد حکمت و صبر و استقامت و مدیری بسیار لایق بود، افزود: شهید بهشتی در هر جمعی که حضور پیدا می‌کرد به عنوان محور آن جمع محسوب می‌شد.

 

رییس جمهور با بیان اینکه یکی از امتیازات قوه قضاییه ما استقلال آن است، گفت: قاضی مستقل است وبالاترین استقلال،استقلال شخص قاضی است، تمام مردم بایداحساس کنندقاضی مستقل است و ما هم باید این احساس را بوجودآوریم.

 

وی تصریح کرد: اگر یک قاضی اشکال داشت نباید به کل قضات تسری داد، قوه قضاییه باید قدرتمند باشد،اگرقوه قضاییه شکست اعتمادمردم شکسته می شود و سیاه نمایی فی ذاته کار نادرست و غلط و دربرخی اشکال مجرمانه است.

 

روحانی بیان داشت: دادستان ها امروز وظیفه سنگین تری را بر دوش دارند، آنکه به صورت علنی و آشکار آینده را سیاه نشان می دهد نیاز به شکایت خصوصی ندارد، آنکه امید مردم را از بین می برد به یک معنا به آمریکا کمک می کند.

 

وی خاطرنشان کرد: کمبود ملموس فیزیکی امروز در کشور ما نیست پس چرا نگرانی وجود دارد؟

 

وزیر دادگستری گزارش عملکرد دستگاه قضا را ارائه کرد

 

سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری ضمن گرامیداشت یاد و نام و خاطره شهید بهشتی و خیرمقدم به حضار گزارشی از عملکرد قوه قضائیه ارائه کرد.

 

وی گفت: سالانه حدود 16 میلیون پرونده در دستگاه قضایی رسیدگی می شود در حالی که آمار یکتای پرونده ها بسیار کمتر بوده است، تحلیل های درستی از پرونده های جاری و یکتا وجود ندارد و این دو باید تفکیک شود.

 

آوایی تاکید کرد : آمار چرخشی و یکتای پرونده ها باید مشخص شود چرا که رسیدگی قضایی شامل چند مرحله است.

 

وزیر دادگستری گفت: سال گذشته با نرخ رشد3/3 درصدی تعداد پرونده های شورای حل اختلاف به بیش از سه میلیون رسیده است.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
97/04/05