کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

فرخوان دریافت مقاله برای فصلنامه حقوق و فناوری اطلاعات+یادداشتی از سردبیر

فرخوان دریافت مقاله برای فصلنامه حقوق و فناوری اطلاعات+یادداشتی از سردبیر

محورهای دریافت مقاله برای فصلنامه حقوق و فناوری اطلاعات اعلام شد.

 

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران، ارسال مقالات می تواند با مطالعه تطبیقی یا فقط با تاکید بر حقوق ایران یا فقه انجام شود و محدودیتی در این خصوص وجود ندارد:

 

* الزامات حقوقی دولت الکترونیکی

 *الزامات حقوقی کسب و کار و تجارت الکترونیکی

* الزامات فقهی در گستره ارتباطات و معاملات الکترونیکی

* الزامات حقوقی دفترداری الکترونیکی

* سیاست گذاری حقوقی در ارتباطات الکترونیکی

* حقوق قراردادهای الکترونیکی: از انعقاد تا خاتمه

* حقوق تجهیزات رایانه ای و ماهواره ای

* حقوق جرایم رایانه ای و الکترونیکی

* حقوق ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین

* حقوق پردازش و رایانش ابری

* حقوق واسط های مالی و فین تک ها

* حقوق احراز هویت در فضای الکترونیکی

* حقوق اسناد و امضاهای الکترونیکی

* حقوق ناظر بر حریم خصوصی در فضای الکترونیکی

* حقوق ناظر بر داده های شخصی در فضای الکترونیکی

* حقوق مالکیت های فکری در فضای الکترونیکی

* حقوق ناظر بر مالیات بر درآمدهای الکترونیکی

* چالش های حقوقی بیمه در ارتباطات و موضوعات الکترونیکی

* حقوق مسئولیت مدنی و ارتباطات الکترونیکی

* حقوق مصرف کننده در ارتباطات الکترونیکی

* حقوق ناظر بر بهداشت جسمانی و روانی در ارتباطات الکترونیکی

* فیلترینگ و مسائل حقوقی آن

* ابعاد حقوقی اسناد تجاری الکترونیکی  

* حقوق رسانه و فناوری اطلاعات

* حقوق شبکه های تلویزیونی در فضای الکترونیکی

* ابعاد حقوقی داده بزرگ ها

* حقوق حاکم بر تبلیغات الکترونیکی 

* حقوق رقابت در ارتباطات و بازاریابی الکترونیکی

* الزامات حقوقی در سطح بین المللی برای یکسان سازی ارتباطات الکترونیکی

* آینده پژوهشی در فناوری اطلاعات

* الزامات حقوقی اینترنت ملی 

* مفهوم سازی و تئوری سازی در ارتباطات الکترونیکی

* حقوق استارتاپ ها در تعاملات الکترونیکی

* حل و فصل الکترونیکی اختلافات و داوری آنلاین

* صلاحیت محاکم و قانون حاکم بر تعاملات الکترونیکی

 

علاقمندان مي توانند آثار خود را به ايميل   [email protected]  ارسال كنند.

 

در اين راستا دکتر طاهر حبیب زاده، سردبیر فصلنامه در يادداشتي سیاست های حاکم بر پذیرش مقالات در فصلنامه حقوق و فناوری اطلاعات را اعلام كرد:

 

در روال فعلی نوع فصلنامه ها مسایلی دیده می شود که همواره به عنوان نقد مطرح می شود، مانند داوری های کلی نه تفصیلی، طولانی بودن فرآیند اعلام نتیجه و لزوم درج نام یک عضو هیات علمی به عنوان نویسنده همکار؛ نظر به انتقادات وارده که شخصا با غالب آنها موافق می باشم، اعلام می‌گردد فصلنامه «حقوق و فناوری اطلاعات» بر یک اصل کلی و چهار زیر اصل استوار است:

 

اصل کلی عبارت است از «پذیرش حداکثری و رد حداقلی مقالات ارسالی». به موجب این اصل هر مقاله ای که استعداد ارتقا برای پذیرش در فصلنامه را دارا باشد، می تواند با اعمال اصلاحات لازم و لو چند باره وارد مرحله نهایی یعنی «پذیرش مقاله» گردد.

 

- در خصوص زیر اصل‌های چهارگانه:

 

*اول. اصل شفافیت داوری:‌ طبیعتا هر اثر علمی قبل از انتشار مورد داوری قرار می گیرد. نکته مهم در این میان داوری علمی با رعایت اصول حرفه ای و مبتنی بر انصاف است. معتقدیم داوری به نحوی باید صورت گیرد که حتی در صورت رد مقاله، نویسنده نوعی از مطالعه نظر داور و چرایی رد اثر، قانع شود. در این راستا،‌ الف) از داوران می خواهیم داوری دقیق و مبتنی بر فرمت داوری مورد نظر فصلنامه انجام دهند و ب) پاسخ داوران را عینا در اختیار نویسنده قرار خواهیم داد تا مطالعه و در صورت اعتراض، جوابیه ارسال کنند تا مورد بررسی علمی مجدد قرار گیرد و ای بسا اعتراض وارد باشد و زمینه پذیرش مقاله را فراهم کند. 

 

*دوم. اصل سرعت: هر نویسنده ای علاقمند است نتیجه بررسی علمی اثر خود را در سریع ترین زمان ممکن اخذ نماید. اینجانب شخصا مقالاتی به فصلنامه های داخلی ارسال کرده است که هنوز پس از گذشت ۱.۵ سال هیج پاسخی دریافت نشده است! در فصلنامه پیش رو تلاش بر این است که پاسخ اولیه مبنی بر «رد یا پذیرش اولیه»، ظرف مدت ۳۰ روز کاری اعلام گردد و در صورت پذیرش اولیه وارد چرخه داوری شود که ظرف مدت ۴۵ روز پاسخ آن اعلام گردد و در صورت رد، دلایل رد ذکر گردد تا مقاله ضمن اصلاح مجددا ارسال و مورد بررسی قرار گیرد. نویسندگان مقاله می توانند به صورت آنلاین روند بررسی مقاله را کنترل کنند. 

 

*سوم. اصل بی طرفی: گاهی تعارفات خارج از فصلنامه موثر در پذیرش یا حتی رد مقاله می شود؛ یا جانب داری یا تعصبات ناوارد علمی یا غیرعلمی موجب تغییر سرنوشت یک اثر علمی می شود. سردبیر خود را ملزم می داند در صورت لزوم و اعتراض صاحب اثر فراتر از روال داوران وارد ماهیت اثر شود و رعایت این اصل را احراز کند،‌ گرچه اصل اولی حسن نیت در رعایت بی طرفی است. 

 

*چهارم. اصل تقدم کیفیت بر عناوین علمی: معضلی که امروزه شاهدیم لزوم درج نام یک استاد ترجیحا عضو هیات علمی به عنوان یکی از نویسندگان مقاله است. این امر زمینه ای برای برخی اتفاقات غیرحرفه ای و غیراخلاقی و حتی غیرقانونی مانند استثمار نویسندگان از جمله دانشجویان از سوی برخی اساتید می شود و ذی نفع اصلی یک اثر، استاد نامبرده می شود در حالی که ارزش افزوده موثری در مسیر خلق اثر نداشته است. این فصلنامه با جدیت مصمم است که ملاک کیفیت را جایگزین عناوین علمی و وابستگی های سازمانی قرار دهد. هر نویسنده ای حتی یک دانشجوی مقطع کارشناسی می تواند با احراز استانداردهای علمی فصلنامه، مقاله خود را منتشر شده ببینید بدون اینکه نامی از افراد با درجات علمی خاص را در مقاله داشته باشد. فصلنامه می کوشد تا در بضاعت خود باب باج خواهی و باج دهی به نحو مذکور را در تولید و انتشار آثار علمی مسدود کند.

 

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
97/07/21