کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 25 ارديبهشت 1400

رییس کانون سردفتران و دفتریاران: دفاتر اسناد رسمی موفق ترین الگوی خصوصی سازی در کشور هستند

رییس کانون سردفتران و دفتریاران: دفاتر اسناد رسمی موفق ترین الگوی خصوصی سازی در کشور هستند

رییس کانون سردفتران و دفتریاران بر این باور است که دفاتر اسناد رسمی موفق ترین الگوی خصوصی سازی در کشور محسوب می شوند.

 

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از خبرگزاری ایرنا، "محمدرضا دشتی اردکانی" در نخستین نشست روسای جوامع و کانون های سردفتران و دفتریاران سراسر کشور با اشاره به نام گذاری امسال به نام 'سال جهاد اقتصادی' از سوی رهبر معظم انقلاب افزود: نگاهی به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه در سال 1404 ایران باید کشور اول در میان کشورهای منطقه باشد و ابلاغ سیاست‌های اصل 44 در سالهای گذشته نشان می دهد که ایشان نقشه راه پیشرفت اقتصادی را، سالها قبل طراحی و ترسیم کرده‌اند و تعبیر معظم له برای امسال، در واقع ادامه همان نقشه راه سالهای قبل است.

 

رییس قدیمیترین بخش خصوصی- حاکمیتی در کشور ادامه داد: بنده از تعبیر 'جهاد' برای اقتصاد چنین برداشت می کنم که شکوفایی اقتصادی و معنوی جامعه ایران و ساختن یک زندگی آرمانی برای مردم امروزه اهمیتی درخور واژه 'جهاد' دارد.


دشتی اردکانی تصریح کرد کلمه‌ی جهاد معمولا به نوعی تلاش مقدس اطلاق می‌شود کما این‌که در طول تاریخ انقلاب هم می‌بینیم که حضرت امام (ره) در مورد سازندگی از این استعاره استفاده می‌کنند و جهاد را وارد صحنه‌های سازندگی می‌کنند و برای دفاتر اسناد رسمی هم بالاترین جهاد بویژه در سال جاری، اصلاح فرایندها و مجهز شدن به ابزارهای نوین روز برای خدمت رسانی به مردم و کاهش هزینه های غیرضروری ناشی از فرایندهای اضافی است.


رییس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به امضای الکترونیک به عنوان زیربنای دولت الکترونیک تاکید کرد باید تمامی جوامع و کانون های استانی به شیوه ای جهادگونه، برای اجرای مراحل آموزشی و گسترش زیرساخت های ارتباطی و تکنولوژیک اقدام کنند تا در نهم خرداد امسال شاهد آمادگی تمام دفاتر اسناد رسمی استان ها برای صدور گواهی امضای الکترونیک برای متقاضیان باشیم.


دشتی اردکانی همچنین مقوله 'سند رسمی' را در کشور بسیار مهم توصیف کرده و از تلاش های رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاون امور اسناد سازمان طی سال گذشته، در اعتلای جایگاه و اعتبار 'سند رسمی' در کشور سپاسگزاری کرد و اظهار امیدواری کرد تا این روند به نفع مردم و نظام همچنان ادامه یابد.


وی در ادامه از دفاتراسنادرسمی به عنوان نهادی حاکمیتی، غیردولتی، وابسته به قوه قضاییه و زیرمجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که به منظور تنظیم و ثبت اسناد رسمی، طبق قوانین و مقررات مربوط از حدود یک قرن پیش تشکیل شده و نقش حساس تثبیت مالکیت مردم و ایجاد امینت اجتماعی و اقتصادی جامعه را در حوز? معاملات و قراردادها به عهده دارند، یاد کرد.

دشتی اردکانی با انتقاد از پاره ای اظهارنظرهای غیرحقوقی که در حوزه اسناد و املاک می شود و جایگاه 'سند رسمی' را در جامعه تضعیف می کند گفت: متاسفانه گاه دیده می شود برخی افراد که حتی تفاوت میان مبایعه نامه و قولنامه را نمی دانند یا از حداقل های دانش و تجربه حقوقی بی بهره اند به اظهار نظرهائی در باره اسناد و معاملات و قراردادهای مردم می پردازند که دود آن در درازمدت به چشم مردم خواهد رفت.


وی افزود: تنظیم قراردادها و اسناد و معاملات مردم، امری برآمده از عمق فقاهت و دارای مبانی مستحکم مبتنی بر علم حقوق است و هدف آن هم ایجاد امنیت روانی در حوزه اسناد و قراردادهای مردم است و بنابراین باید افراد آگاه به مسائل حقوقی در این خصوص به بیان مطلب بپردازند و لذا با امر تثبیت و تسجیل حقوق مالکانه مردم و موضوع سند رسمی باید به شکلی مسئولانه برخورد کرد.


رییس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به اصل 44 و مقوله سردفتری به عنوان الگویی اسلامی-ایرانی گفت: همانطور که بنده قبلا هم گفتم شاید کمتر کسی بداند که دفاتر اسناد رسمی تنها نهاد خصوصی- حاکمیتی هستندکه با بودجه بخش خصوص اداره شده و هیچ گونه وابستگی مالی به دولت حتی در تامین بیمه و حقوق بازنشستگی سردفتران و دفتریاران هم نداشته و از سوی دیگر گستردگی بالایی در سطح کشور دارند.


به گفته وی، هم اکنون حدود هفت هزار و 350 دفتر اسناد رسمی در سراسر کشور، شبکه وسیعی را برای ارایه خدمات به مردم بدون تحمیل هیچ هزینه اضافه ای به بیت المال پدیدآورده اند و از این نظر، هم تجربیات دفاتر اسناد رسمی می تواند در واگذاری های اصل 44 مورد استفاده قرار گیرد و هم دفاتر می توانند به عنوان دفاتر پیشخوان خدمات قضایی موجبات خدمت رسانی بیشتر به مردم در آینده باشند.

انتهای پیام