کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 22 ارديبهشت 1400

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: قولنامه‌ها ارزش اسناد رسمی را ندارند

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: قولنامه‌ها ارزش اسناد رسمی را ندارند

 رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به این مطلب که اسنادی که در دفاتر ثبت اسناد و املاک به ثبت می‌رسند از این امتیاز برخوردارند که بدون نیاز صاحبان سند به تعهدات درون سند رسیدگی شود، گفت: قولنامه‌هایی که در بنگاه‌های معاملات نوشته می‌شود از این قاعده مستثنی است و نمی‌توان مفاد آن را در محکمه به درستی ثابت کرد.به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از خبرگزاری فارس، احمد تویسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیش از ظهر شنبه، هفتم اردیبهشت ماه در نشست خبری خود با اعلام این مطلب افزود: تاکنون 450 هزار سند تک برگ در اختیار مردم قرار گرفته شده است.


وی با اشاره به این مطلب که کاغذ استفاده شده در سندهای تک برگ کاغذ واتر مارک و با چاپخانه دولتی است، گفت: محل ملک، مختصات هوایی، کروکی ملک، الصاق هولوگرام و همچنین عکس هوایی بخش‌هایی از این سند است و با هر تغییر مالکیت این اسناد از فروشنده اخذ شده و سند جدید به خریداران ارائه می‌شود.


وی گفت: بسیاری از مشکلات سندهای دفترچه‌ای با این سندها به کلی برطرف خواهد شد و خلاء‌های قانونی که باعث برخی سوء استفاده‌ها می‌شد به این ترتیب پر خواهد شد.


تویسرکانی با اشاره به این مطلب که در نیمه دوم امسال فراخوانی اعلام خواهد شد تا سندهای دفترچه‌ای از شهروندان اخذ شود و سند تک برگی به آنها داده شود، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم امسال 2 میلیون سند تک برگ در اختیار شهروندان قرار بگیرد.


وی با اشاره به این مطلب که در حال حاضر تمام املاکی که در حال نوسازی و تفکیک هستند مشمول اخذ این سندهای تک برگی هستند، گفت: برای این سندها 20 هزار تومان هزینه برگه سند و دو هزار تومان هزینه کارهای ثبتی در نظر گرفته شده است.


* قولنامه‌ها ارزش اسناد رسمی را ندارند

---------------------------------------------
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به این مطلب که اسنادی که در دفاتر ثبت اسناد و املاک به ثبت می‌رسند از این امتیاز برخوردارند که بدون نیاز صاحبان سند به تعهدات درون سند رسیدگی شود، گفت: قولنامه‌هایی که در بنگاه‌های معاملات نوشته می‌شود از این قاعده مستثنی است و نمی‌توان مفاد آن را در محکمه به درستی ثابت کرد.


وی ادامه داد: از این روست که می‌توان گفت: میان اسنادی که به صورت قولنامه‌ای در بنگاه‌ها به ثبت می‌رسد با مدارکی که در خانه‌ها هم بین 2نفر به امضا می‌رسد تفاوتی وجود ندارد.


* هزینه ثبت طلاق و ازدواج به 70هزار تومان افزایش پیدا کرد

------------------------------------------------------------------
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه دو هفته قبل تعدادی از صاحبان دفاتر رسمی طلاق و ازدواج در مقابل دفتر رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تجمع کرده بودند و نسبت به افزایش نیافتن حق انشاء طلاق و ازدواج گلایه‌مند بوده‌اند، گفت: موضوع تجمع صحت ندارد.


وی ادامه داد: چیزی که از آن به تجمع یاد می‌شود تنها دیدار ساده‌ای میان نمایندگان دفاتر ثبت طلاق و ازدواج و رئیس سازمان بود.


تویسرکانی گفت: رقم حق انشاء طلاق و ازدواج از 45 هزار تومان به 70هزار تومان افزایش پیدا کرد در حالی که این افراد تقاضا داشتند این رقم به 130 هزار تومان افزایش پیدا کند.


* سال گذشته 819 هزار و 687 مورد ازدواج به ثبت رسید

--------------------------------------------------------------
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بخش دیگری از سخنان خود به آمار 819 هزار و 687 ازدواج در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این درحالی است که در سال گذشته 129هزار و 966 واقعه طلاق نیز به ثبت رسیده است.


وی افزود: آمار 3 سال گذشته حاکی از آن است که میزان ازدواج 0.2 درصد کاهش داشته و این در حالی است که آمار طلاق متأسفانه رشد 14 درصدی داشته است و به عبارت دیگر از هر 6 ازدواج یکی به طلاق ختم شده است.


تویسرکانی افزود: در سال 87 تعداد 822 هزار و 884 ازدواج، در سال 88 تعداد 824 هزار و 410 ازدواج و در نهایت در سال 89 تعداد 819 هزار و 687 ازدواج به ثبت رسیده است.


وی گفت: در مدت مشابه در سال 87 تعداد 101 هزار و 293 طلاق، در سال 88 تعداد 118 هزار و 263 طلاق و در نهایت در سال گذشته 129 هزار و 966 طلاق به ثبت رسیده است.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اینکه در سال 87 تعداد 16 میلیون و 480 هزار و 660 معامله ثبت شده است، گفت: این آمار در سال 88 عبارت است از 18 میلیون و 669 هزار و 188 معامله و در نهایت در سال گذشته این عدد به 21 میلیون و 779 هزار و 275 مورد معامله رسیده است.


تویسرکانی همچنین به وصول مطالبات بانک‌های در سال 89 اشاره کرد و گفت: 14 هزار و 906 میلیون ریال هم مطالبات بانک‌ها در این سال وصول شد که 65 درصد رشد داشته است.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آمار ثبت شرکت‌ها در 3 سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال 87 ، 85 هزار و 196 شرکت، در سال 88، 86 هزار و 760 شرکت و در نهایت در سال گذشته 88 هزار و 988 شرکت به ثبت رسیده‌اند.


تویسرکانی با اشاره به این مطلب که اختراعات به ثبت رسیده در 3 سال گذشته کاهش داشته است، گفت: در سال 87، 10 هزار 346 اختراع، در سال 88، 6 هزار و 99 اختراع و در سال گذشته نیز تنها 5 هزار و 282 اختراع به ثبت رسیده است.


تویسرکانی همچنین به بازرسی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و گفت: بیش از 20 هزار مورد بازرسی از سوی این سازمان انجام شده که در این زمینه 1946 نفر تخلفاتشان مورد رسیدگی قرار گرفته است و این افراد یا تعلیق شده‌اند یا دفترخانه شان بسته شده است.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خاتمه با اشاره به این مطلب که ما مخالف فعالیت‌ بنگاه‌های معاملات ملکی نیستیم گفت: آنچه که ما اعتقاد داریم این است که این مجموعه‌ها چون به انجام کارهای حقوقی اشتغال دارند باید تلاش کنند تا به موازین حقوقی نیز آگاهی داشته باشند.

 

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، احمد تویسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود به مناسبت برگزاری همایش یکصدمین سال تأسیس و آغاز به کار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اعلام این مطلب افزود: سال 90 ویژگی مهمی برای سازمان ثبت اسناد دارد و آن هم 100 ساله شدن فعالیت‌های این سازمان است.


وی با اشاره به این مطلب که این سازمان در 21اردیبهشت سال 1290 در قانونی با 139 ماده به تصویب رسید و جزو قوانین اول دوره قانونگذاری به شمار می‌رود، گفت: مفتخر هستیم در سالی که به نام جهاد اقتصادی نامگذاری شده و همه خودشان را مکلف به توجه به فرامین رهبر انقلاب می‌دانند اقدامات و تدابیر ارزشمندی در این حوزه بیندیشیم.


وی افزود: تلاش داریم تا در این سال انجام بهتر امور و بهره‌وری بالاتر همراه با بهره‌مندی بیشتر از منابع در جهت خدمت‌گذاری به مردم را شاهد باشیم و خوشبختانه یکی از پروژه‌های ملی کشور امسال به پایان خواهد رسید.


تویسرکانی با اشاره به این مطلب که طرح ملی کاداستر از سال 73 شروع شده است و پیش‌بینی می‌شد در پایان سال 93 و بعد از 20 سال تکمیل شود، گفت: خوشحالیم که امسال و در پایان سال 90 پروژه کاداستر شهری 3 سال زودتر از پیش‌بینی‌های انجام شده به اتمام خواهد رسید.


وی با اشاره به این مطلب که در سال 87 تنها 490 هزار هکتار از اراضی شهری کاداستر شده بودند، گفت: این میزان در پایان سال 89 به 917 هزار هکتار رسید و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 90 یک میلیون از اراضی شهری در طرح کاداستر به ثبت برسد.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به هماهنگی خوبی که با دستگاه‌های دولتی انجام شده است، گفت: خوشبختانه این هماهنگی‌ها باعث شد 6 میلیون و 73 هزار و 405 هکتار از اراضی ملی هم با فرآیندهای پیچیده‌ای در سیستم کاداستر به ثبت برسند و این روند در حال انجام است.


وی به اهمیت این طرح اشاره کرد و گفت: ما معتقدیم برای کاهش هزینه‌ها و پیشگیری از مفاسد اقتصادی باید سیستم کاداستر و مستندسازی ما برای تدوین حدود مالکیت و رفع خلاء‌های موجود در این حوزه صورت بگیرد و معتقدیم اگر بخواهیم در جهت کاهش هزینه‌های ناشی از بی‌نظمی‌های حقوقی قدم برداریم باید به مستندسازی قوی روی آوریم.


تویسرکانی با اشاره به این مطلب که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حجم عظیمی از خدمات دهی را به عهده دارد و روز به روز هم در حال افزایش‌ خدمات‌دهی است، گفت: در 3 سال گذشته با افزایش 29 درصدی ارائه خدمات رو به رو بودیم به طوری که در سال 87 مجموعه خدمات ارائه شده 25 میلیون بود در حالی که در سال 89 این عدد به 32 میلیون خدمت رسید.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به این مطلب که 415 واحد ثبتی و حدود 7 هزار و 560 دفتر اسناد رسمی در کنار 4 هزار دفتر ازدواج و هزار و 633 هزار دفتر رسمی طلاق این خدمات را ارائه کرده‌اند گفت: باید تلاش کنیم ارائه خدمات به سرعت و بدون مراجعه شهروندان انجام شود و خوشبختانه برای رسیدن به این مهم برخی از خدمات را از طریق پرتال سازمان ثبت به مردم ارائه دادیم.


وی با اشاره به این مطلب که تاکنون موفق شدیم 20 میلیون تردد سالانه را در کشور به واسطه ارائه خدمات غیر حضوری کاهش بدهیم، گفت: در این حوزه اقدامات خوبی را در رابطه با اصلاح فرآیندها در حوزه ثبت شرکت‌ها و برون‌سپاری برخی خدمات انجام داده‌ایم که باعث شده 8 رتبه در رنکینگ بانک جهانی ارتقاء پیدا کنیم.


وی همچنین با اشاره به این مطلب که هزار و 200 سابقه اشخاص حقوقی و مؤسسات و شرکت‌ها در بانک اشخاص حقوقی این سازمان ثبت شده است، گفت: یکی دیگر از اقدامات سال 89 ما استفاده از پست برای ارائه خدمات به مردم بوده که باعث شده پیشگیری از مراجعات حضوری آنها را به همراه داشته باشد.

انتهای پیام