کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

رییس سازمان ثبت: مرجع ثبت رسمی معاملات خودرو، کماکان دفاتر اسناد رسمی هستند

رییس سازمان ثبت: مرجع ثبت رسمی معاملات خودرو، کماکان دفاتر اسناد رسمی هستند
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با تصمیم صحیح مجلس شورای اسلامی کماکان دفترخانه اسناد رسمی، مرجع رسمی ثبت معاملات به طور خاص معاملات خودرو است.
 
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه یزد، احمد تویسرکانی در حاشیه بازدید یک روزه خود از اداره ثبت اسناد و املاک استان یزد در جمع خبرنگاران استان یزد در پاسخ به سوالات آنها بابیان اینکه تعارضی در خصوص مرجع رسیدگی به ثبت رسمی نقل و انتقالات خودرو وجودندارد، گفت: در سنوات اخیر مباحثی در این خصوص مطرح شده که با تصمیم صحیح مجلس شورای اسلامی تاکید شد که کماکان مرجع ثبت رسمی معاملات به طور خاص ثبت رسمی معاملات خودرو در دفترخانه اسناد رسمی باشد.
 
وی افزود: با نگاه دقیق و کارشناسانه مجلس شورای اسلامی، این مصوبه الان در شورای نگهبان مطرح است و این در حالی است که ما در زمینهثبت اسناد رسمی خودرو در دفاتر ثبت اسناد در گذشته مشکلی نداشتیم چرا که دفاتر یک مجموعه وسیع و گسترده در اقصی نقاط کشورند که اعضای آن همه از حقوقدانان هستند ونگرانی ما از این است که اگر قرار باشد یک اقدام حقوقی را که دهها سال یک نهادحقوقی انجام می‌دهد بگیرند چگونه امکان دارد مرجع دیگری در این حجم وسیع و باپیشنخوان های مردمی بتوانند چنین سازکاری را فراهم کنند.
تویسرکانی تاکید کرد: به نظر می آید این تصمیم ارزشمند مجلس شورای اسلامی نگرانی‌های ناشی از این موارد را مرتفع می‌سازد.
تویسرکانی در خصوص نظارت بر گردش مالی دفاتر ثبتاسناد و املاک نیز اظهارکرد: این عمل اقدام ارزشمندی است که با تجهیز دفاتر اسنادرسمی به دستگاه های خودپرداز الکترونیکی تحت سیستم نرم‌افزاری مناسب است و ما لحظه به لحظه مجموعه تراکنش های مالی دفتر خانه‌ها و متعاملین و نوع معاملات را نظارت داریم.
وی تاکید کرد: وزارت اقتصاد و دارایی نیز لحظه به لحظه و به راحتی بر گردش مالی دفاتر نظارت دارند به طوری که آذرماه به طور مثال حدود یک میلیون تراکنش مالی در سراسر کشور داشتیم که مجموع رقم معاملات انجام شده 55 میلیارد ریال بوده است.
وی ادامه داد: این حکایت می‌کند که ساز و کارنظارت بر دفترخانه‌های اسناد رسمی فراهم است و هیچ نگرانی در نظارت بر عملکرد آنهانیست.
رییس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور در ادامه بهیکی از اقدامات سازمان در راستای جمع‌آوری بانک اطلاعات اشخاص حقوقی اشاره کرد وگفت: این فرصت خوبی را برای بخش های نظارتی کشور فراهم کرد تا با اصلاح قانون تجزاتکه در دستور کار مجلس است بتوانیم بسیاری از آسیب هایی را که در گذشته از این ناحیهمتوجه کشور بود را از بین ببریم و دستگاه‌های متولی بتوانند سریع و به روز نظارتخود را انجام دهند و سرویس دهی لازم را داشته باشند که در نتیجه آن فضای کسب و کارکشور مساعدتر خواهد شد.
وی همچنین به اهمیت ارتقاء سلامت اداری اشاره کردو گفت: در این زمینه نیز اقدامات موثری هم در سازمان و هم در سایر بخش‌ها از جملهکاهش پدیده تعدی و تجاوز به اراضی و املاک دولتی که خوشبختانه بانک جامعه اطلاعاتدولتی در حال ساماندهی است و ساز و کار مستندسازی املاک عمومی نیز فراهم شده است.
تویسرکانی ادامه داد: یکی از اقدامات موثر اینسازمان در جهت پاسخگویی صریح و صحیح به مردم شفاف سازی و اصلاح فرآیند امور است کهدر حوزه املاک قدم های خوبی در جهت ساماندهی بانک جامع املاک برداشته شده به اینمعنا که کل سوابق مالکیتی مردم در دفاتر املاک و پرونده های ثبتی که در سراسر کشور 40 میلیون است و در گذشته امکان ورود آسیب و یا دخل و تصرفات افراد سودجو را داشت،با سامان گرفتن بانک جامع املاک و اطلاعات مربوط به سوابق مالکیتی اشخاص در سراسرکشور زمینه صدور سند مالکیت جدید فراهم شد که در این خصوص تا امروز 170 هزار سندمالکیت جدید صادر شده است.
وی ادامه داد: لازمه آن این است که در بخش‌هایی کهسند مالکیت را صادر می‌کنیم سیستم کاداستر اجرا شده و سوابق مالکیتی مردم دربانک‌های اطلاعاتی ذخیره شده و امکان تعارض در مالکیت ها و امکان جعل اسناد مالکیتوتطبیق اطلاعات حقوقی مالکین در سند و دفاتر املاک که یکسان شده نظم حقوقی بسیارموثری به کشور خواهد داد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد: اگر بتوانیم در سراسر کشور کل اسناد مالکیت را درست کنیم، یکی از دغدغه‌های مهم درجهت بروز آسیب و اشکال در این زمینه در کشور مرتفع خواهد شد. در سال‌جاری تا آذرماه 170 هزار سند مالکیت جدید در کشور و 6 هزار و 650 سند مالکیت جدید در استان یزدصادر شده است.
وی از اقدامات جدی مدنظر این سازمان در سال آیندهرا توسعه ثبت رسمی در کشور عنوان دارد که به همین جهت موضوع ثبت آنی معاملات و تحتشبکه قرار دادن کلیه دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق را در دستور کار داریم وهمچنین تسریع در اجرای سیستم کاداستر در سراسر کشور و موضوع تکمیل ورود اطلاعات پرونده های مالکیتی در بانک‌های اطلاعاتی سازمان نیز مد نظر است که با جدیت بیشتر وبرنامه‌ریزی دقیق‌تر در سال آینده رسیدگی خواهد شد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد: مامعتقدیم که در نظام هر اقدامی که در جهت تثبیت مالکیت و توسعه ثبت اشخاص حقوقی صورتبگیرد به همان میزان فضا را برای رونق کسب و کار محیا کرده ایم که از جمله اقدامات سال گذشته اصلاح فرآیند ثبت شرکت‌ها بود که توانستیم این فرآیند را به طور متوسط تا 5 روز کاهش دهیم که این عامل اصلی ارتقاء 9 رتبه کشور در فضای کسب و کار در سطح بین المللی شد.
وی اعلام کرد: هم اکنون 7 هزار و 100 دفتر ثبتاسناد رسمی ، 3 هزار و 600 دفتر ازدواج و یک هزار و 700 دفتر طلاق در کشور وجوددارد که در راستای توسعه دفاتر اسناد رسمی برنامه ای نداریم اما به شدت نیازمندافزایش دفاتر ازدواج هستیم که آزمونی در این زمینه اعلام شده که 5 اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد و متقاضیان می توانند اطلاعات تکمیلی را از وب سایت سازمان ثبت اسناد و املاک دریافت کنند.
تویسرکانی با اشاره به بازدید خود از اداره ثبت اسناد و املاک استان یزد عملکرد این سازمان را خوب و ارزشمند ارزیابی کرد و گفت: باوجود قدم‌های خوبی که این سازمان در استان یزد برداشته است باید در نظر داشت که ماموریت سازمان ثبت اسناد در ابعاد مختلف است و باید با نگاه ملی و یکسان سازی و بااصلاح فرآیندها بتوانیم به نقاط مطلوب‌تری نزدیک شویم.
گفتنی است، تویسرکانی صبح امروز در بازدید یک روزه خود از سازمان ثبت اسناد و املاک استان یزد، از واحدهای ثبتی شهرستان و نیز واحداسکن و داده آمایی پرونده های ثبتی، کاداستر، فن‌آوری اطلاعات و گروه نرم‌افزاریاداره کل بازدید کرد و پس از نشست خبری با اصحاب رسانه در دیدار با کارکنان دفاترثبت اسناد و سران دفاتر رسمی و ازدواج و طلاق نیز قضات دادگستری استان یزد حضوریافت.
از دیگر برنامه‌های بازدید یک روزه معاون قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در استان یزد شرکت در شورای قضایی استان و نیز دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمه یزد، حضور بر تربت سومین شهیدمحراب آیت‌ا... صدوقی و نیز بازدید از بافت قدیم یزد است.
 
تثبیت مالکیت، محور اصلی اقتصاد کشور است
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تثبیت مالکیت را یکی ازارکان مهم و محور اصلی اقتصاد کشور دانست و با اشاره به حجم عظیم خدمت‌رسانی اینسازمان به مردم به بی‌مهری‌های صورت گرفته نسبت به سازمان ثبت اسناد و املاک اشارهکرد.
احمد تویسرکانی در ادامه حضور یک روزه خود در استان یزددر جمع اعضای دفاتر اسناد رسمی، سران دفاتر اسناد، ازدواج و طلاق و قضات دادگستریاستان یزد گفت: اگر ناهنجاری‌های اقتصادی و اجتماعی در جامعه موجود باشد، بایدانتظار انبوه پرونده‌ها و جرایم را نیز داشت بنابراین هر چه به سرچمشه توجه شده وآسیب شناسی شود و به مقابله با مشکلات برویم، کار نتیجه بخش‌تر خواهد بود.
وی افزود: سازمان املاک و اسناد کشور یک دفترحاکمیتی است که نتیجه کار آن مرتبط با دستگاه قضایی و هم تاثیر گذار بخش‌هایاجتماعی و اقتصادی است و مجموعه دست اندرکاران باید به معنای کامل عنایت و توجهلازم به شیوه‌ها و سیاست‌های مطلوب را داشته باشند.
تویسرکانی تصریح کرد: به جهت اینکه ثبت اسناد واملاک پیشخوان خدمات به مردم است و همواره در معرض قضاوت عمومی است به لحاظ تبع کارمسوولیت، در خدمت رسانی بهتر و رضایت مندی مردم مسوولیت داریم.
وی ادامه داد: همه مردم به نوعی با این سازمانمرتبط هستند و حجم بسیاری از خدمات از طریق سازمان ثبت اسناد به مردم ارائه می‌شودکه تکلیف بزرگ این نهاد را در برابر مردم نشان می‌دهد.
وی یکی از ارکان مهم و محور اصلی اقتصاد را بحثاملاک و تثبیت مالکیت عنوان و با بیان حجم عظیم خدمت‌رسانی این سازمان به مردم بهبی‌مهری‌های صورت گرفته نسبت به سازمان ثبت اسناد و املاک اشاره کرد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره بهدهه مبارک فجر گفت: انقلاب بزرگی که با نهال آن با خون‌های فراوان کاشته شد و باتلاش‌های زیادی برای به بار نشستن این نهاد انجام شد که امروز به درخت تناوری مبدلشده است که سایه آن در سراسر جهان گسترده و الهام بخش همه مستضعفین است.
هم‌چنین، غلامحسین حیدری رییس کل دادگستری استانیزد نیز در این جلسه ثبت اسناد و املاک را یکی از زیربناهای خطیر و مهم در پیشگیریاز وقوع جرم عنوان کرد.
وی ادامه داد: بسیاری از جرایم وقوع یافته دراجتماع در زمینه‌های مختلف ناشی از عدم ثبت اسناد و املاک است.
وی جایگاه ثبت را دارای جایگاه بالایی در امور قضامعرفی و افزود: نقش ثبت اسناد در زمینه تثبیت مالکیت مردم در امور قضا قابل توجهاست.
حکیمیان مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد نیزدر این جلسه با اشاره به کاهش منابع مالی، خواستار افزایش حمایت‌های مالی سازمان ازاداره کل ثبت اسناد و املاک استان یزد شد.
در ادامه این دیدار، از سه تن از مدیران برتراداره کل ثبت اسناد و املاک استان یزد در شهرستان‌ها تقدیر به عمل آمد.
 
انتهای پیام