کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 18 ارديبهشت 1400

ششمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان تهران برگزار شد

ششمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان تهران برگزار شد

ششمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان تهران صبح امروز (جمعه) برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران،‌اين اتنخابات با حضور و استقبال سردفتران و دفترياران آغاز شد تا حائزين اكثريت آراء از ميان 44 سردفتر و 16 دفتريار داوطلب انتخاب شوند.

 

ناصري صالح آبادي، رييس هيات نظارت بر ششمين دوره انتخابات هيات مديره كانون دررابطه با اهميت شركت در اين انتخابات و مدارك مورد نياز گفت: اين انتخابات از ساعت 9 صبح امروز آغاز شده و اميدوارم همه سردفتران و دفترياران فعالانه در اين انتخابات صنفي شركت كنند.

 

وي تاكيد كرد: به همراه داشتن كارت شناسايي سردفتري يا دفترياري و كارت شناسايي ملي براي شركت در اين انتخابات الزامي است.

 

هاشمي مقدم، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاك كشور نيز در اين انتخابات حضور يافت و در جمع خبرنگاران گفت: آنچه که مورد تاکید قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است، این است که مردم به هیچ وجه به سند عادی و تنظیم قول‌نامه‌های عادی اکتفا نکنند چون با ثبت سند در دفترخانه‌ها، اسناد از اعتبار و امنیت بالایی برخوردار می‌شوند.

 

وي در حاشیه ششمین دوره انتخابات کانون اظهار کرد: امروز شاهد برگزاری انتخابات هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان تهران هستیم. طبق قانون دفاتر اسناد رسمی، یک ماه قبل از پایان دوره سه‌ساله هیات مدیره این کانون، هیات نظارتی انتخاب می‌شوند و مقدمات برگزاری انتخابات را فراهم می‌کنند که این اتفاق در موعد مقرر خود صورت گرفت و امروز پس از احراز صلاحیت داوطلبان، انتخابات برگزار شده است.

 

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله هیات نظارت بر انتخابات در اولین فرصت پس از پايان زمان راي گيري،‌ شمارش آراء را آغاز خواهند كرد و نتیجه انتخابات اعلام خواهد شد.

 

هاشمی مقدم با تاکید بر اهمیت تنظیم قراردادها و اسناد توسط مردم در دفاتر ثبت اسناد رسمی اظهار کرد: یکی از مسائل مهمی که جزء وظایف سردفتران است موضوع سند رسمی است. سند رسمی سندی است که حاکمیت و تمام مراجع رسمی ملزم به ترتیب اثر دادن به آن هستند. برخلاف سند عادی که در صورت تردید و تشکیک نسبت به آن سند باید در مراجع قضایی در فرآیند طولانی بررسی انجام شود تا اینکه به تایید برسد و یا مردود اعلام شود.

 

وی افزود: سندی که در دفاتر اسناد رسمی به ثبت می‌رسد به عنوان یک سند رسمی شناخته می‌شود و همه مراجع رسمی ملزم هستند که به محض ارائه آن سند در هرمورد ادعا شده، مورد استناد قرار داده و ترتیب اثر دهند.

 

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: عدم اكتفا به سند عادي و قولنامه هاي عادي همواره مورد تاکید قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان متولی بحث تنظیم اسناد رسمی بوده است. افرادي نبايد تقاضاها و روابط حقوقی خود را يه صورت عادي تنظيم و بدان اكتفا كنند چون در هر مرحله ممکن است مورد تردید واقع شود و حقوق طرفینی که با سند عادی روابط خود را تنظیم می‌کنند، تضییع شود و برای جلوگیری از تضییع حق، هر کدام از طرفین سند با مراجعه به دفتراسناد رسمي، از اعتبار و امنیت بالایی برخوردار می‌شوند که کمتر موجب مواجه شدن با هرگونه خدشه و بی اعتمادی خواهند شد.

 

انتخابات كانون سردفتران و دفترياران هر سه سال یکبار برگزار می‌شود و هیات نظارت بر انتخابات پس از شمارش آرا در نهایت تعداد ۱۵ سردفتر و ۱۵ دفتریار را به عنوان حائزین اکثریت آرا به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی می‌کند. پس از بررسی ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک، تعداد ۱۰ نفر از این لیست ۳۰ نفره به عنوان اعضای هیات مدیره کانون شامل هفت سردفتر و سه دفتريار اعلام خواهند شد.

 

ششمين دوره انتخابات كانون سردفتران و دفترياران استان تهران تا ساعت 16 امروز ادامه خواهد داشت.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
98/04/14