کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 02 مهر 1400

دیدار اعضای هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران با رییس دیوان عدالت اداری

دیدار اعضای هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران با رییس دیوان عدالت اداری
 اعضای هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران روز گذشته با  حجت الاسلام و المسلمین بهرامی، ریيس دیوان عدالت اداری ديدار و پیرامون مسائل و موارد مبتلا به دفاتر اسناد رسمی گفت و گو كردند.
به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران، در ابتدای این دیدار محمد عظیمیان، نایب رییس کانون ضمن  برشمردن  اهم موضوعات روز حوزه سردفتری و تبیین آنها از جمله بخشنامه اسکن اثر انگشت سردفتر در فرآیند ثبت سند، عدم‌ وجود مجوز سازمان ثبت در جهت تعدیل و افزایش حق التحریرقبل از انقضای چهارسال، محاسبه صرف حق الثبت از ماخذ ۳۶ درصد ارزش معاملاتی و عدم تسری آن به حق التحریر و عدم تکلیف ارسال آمار معاملات فصلی به بيان شرحي درخصوص اين موارد پرداخت.
وي خواستار توجه و استفاده قضات دیوان عدالت اداری از نظرات کارشناسی کانون سردفتران و دفتریاران در بررسی ها و در نهایت صدور آرای صادره شد. 
در ادامه ریيس دیوان عدالت اداری  نقش دفاتر اسناد رسمی در تنظیم، تثبیت و سلامت معاملات مردم را باعث افتخار قوه قضاییه دانست و در این خصوص مواردي را مطرح كرد.
حجت الاسلام و المسلمین بهرامی در ادامه  کیفیت رسیدگی در هیات‌های تخصصی دیوان و چگونگی ارجاع پرونده به هيات عمومي و از جمله دو فقره راي هيات تخصصي را كه اخيرا صادر شده و قرار است در هيات عمومي مطرح گردد تشريح كرد.
وي با مقايسه سيستم قضايي ايران و فرانسه به چگونگي رسيدگي به بخشنامه‌هاي خلاف قانون اشاره كرد و افزود: مهلت اعتراض به بخشنامه‌هاي خلاف قانون در فرانسه دو ماه است و در ايران رسيدگي در ديوان مقيد به زمان نيست.
وی در پایان برای اعضای جدید هیات مدیره کانون سردفتران و دفترياران آرزوی توفیق در ارائه هرچه بهتر خدمت به همکاران نمود و ابراز امیدواری كرد با توجه به مستندات و دفاعیات ارایه شده از سوی هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران، رای مقتضی در هیات عمومی دیوان عدالت اداری صادر گردد.
تاریخ ارسال خبر: 
98/07/01