کانون سردفتران و دفتریاران

سه شنبه, 25 خرداد 1400

رییس اتحادیه کانونهای وکلا: اسنادرسمی اعتبار و اطمینان را برای طرفین معاملات تضمین می کنند

رییس اتحادیه کانونهای وکلا: اسنادرسمی اعتبار و اطمینان را برای طرفین معاملات تضمین می کنند

رییس اتحادیه سراسری کانونهای وکلا گفت: اگر همه معاملات با سندرسمی انجام شود هم برای طرفین اطمینان و تضمین بیشتری وجود خواهد داشت و هم اتکا به سند رسمی راحت تر و صحیح تر است.

بهمن کشاورز، رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری در گفتگو با کانون سردفتران و دفتریاران در محل غرفه این کانون در هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها، درخصوص اینکه راهکار اصلی در پیشگیری از اتلاف وقت و انرژی محاکم قضایی به واسطه اسناد عادی چیست، گفت: من  هم موافقم که اگر همه معاملات با سند رسمی انجام شود هم برای طرفین اطمینان بیشتری وجود خواهد داشت و هم اتکا به سند رسمی راحت تر و صحیح تر است و بسیاری از مسایل از جمله تردید، تکذیب و انکار در مورد اسناد رسمی بی مورد است و طبعا ادعای جعل باتوجه به مقدمات پیچیده و عقبات بسیار سخت، کمتر رخ می دهد.

 

 وی قانون تسهیل تنظیم اسناد رسمی را قانونی راهگشا و کاربردی دانست و افزود: با این قانون، افراد بسیاری به سمت تنظیم اسناد رسمی گرایش پیدا کردند و این قانون پس از تصویب مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

 

کشاورز قانون پیش فروش آپارتمان را قدری قابل تامل و بحث دانست و گفت: این قانون به نوعی دامنه کار دفاتر اسناد رسمی را محدود کرده و در حقیقت برخی از فعالیت های این بخش را به مراجعی غیر از این دفاتر اختصاص داده اما تصور می کنم که در نهایت همه این موارد، الزاما باید سند رسمی را در دفتر اسنادرسمی تنظیم کنند و این قانون علی رغم وجود برخی نواقص،‌جلوی کلاهبرداری ها را خواهد گرفت.

 

کشاورز تصریح کرد: اگر فرهنگی حاکم شود که افراد همه امور را حتی در مرحله مقدمات، تحت نظر سردفتر اسناد رسمی، مشاور یا و وکیل حقوقی و یا حتی فردی که مطلع به ضوابط باشد انجام دهند، از نظر ایجاد اطمینان بیشتر نسبت به نتایج امور مفید خواهد بود که این موارد مستلزم تهیه و تدوین قوانین است.

 

وی در رابطه با تکلیف دستگاه قضایی به سبب برنامه پنجم توسعه در جهت تنظیم اسناد رسمی، اظهار داشت: حقیقت این است که در این راستا نیاز به فرهنگ سازی وجود دارد. نفس ذکر این مورد در برنامه پنجم توسعه بسیار خوب است اما باید مراجع رسمی مانند کانون سردفتران،کانون وکلا و حتی اتحادیه کانونهای وکلا پیگیر این امر باشند، متاسفانه گاهی مسائلی پیش می آید که شاید در رده نخست اهمیت قرار ندارند اما مورد توجه قرار می گیرند که این موارد مغفول می مانند اما باید در این زمینه پیگیری و تکرار کرد تا به نتیجه مطلوب رسید.

انتهای پیام