کانون سردفتران و دفتریاران

سه شنبه, 25 خرداد 1400

مدیرکل ثبت استان تهران از انجام استعلامات ثبتی به صورت الکترونیکی در آینده ای نزدیک خبر داد

مدیرکل ثبت استان تهران از انجام استعلامات ثبتی به صورت الکترونیکی در آینده ای نزدیک خبر داد

مدیرکل ثبت استان تهران با تاکید بر اینکه سازوکار لازم برای استعلام الکترونیکی املاک در تهران فراهم است گفت: فقط منتظر دستور رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هستیم.

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، میرصادق سعادتیان با حضور در غرفه کانون سردفتران و دفتریاران در هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان اینکه در حال حاضر دوران الکترونیکی شدن است و هر چقدر کار الکترونیکی شدن اسناد را به تاخیر بیندازیم،‌متضرر خواهیم شد، گفت:در این رابطه باید از همه فرصت ها استفاده کنیم.

 

وی با بیان اینکه اگر سردفتر اسناد رسمی بودم همه را به اسکن دفاتر تشویق و ترغیب می کردم، اظهار کرد: باید برای حفظ سرمایه ها و افزایش اعتبار و اطمینان،‌اسکن دفاتر را جدی بگیریم تا از هرگونه حوادث غیرمترقبه مصون باشیم.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران در پاسخ به اینکه دفاتر اسناد رسمی در این زمینه با خلا قانونی روبرو هستند و راهکار چیست،‌گفت: در ماده 131 قانون برنامه چهارم توسعه مستندا ذکر شده که ادارات ثبت می توانند تمام فرآیندهای خود را الکترونیکی کنند. دفاتر اسناد رسمی هم می توانند برای احیای اسناد در شرایط خاص و جلوگیری از جعل سند و اختلافات ملکی اقدام به  اسکن دفاتر کنند.

 

وی درخصوص تکلیف دستگاه قضایی کشور در اطلاع سانی و تشویق مردم نسبت به تنظیم سندرسمی براساس قانون برنامه پنجم توسعه، اظهار داشت: در این قانون بر آنی شدن ثبت تاکید شده است. دراین راستا همکاری مشترکی بین ادارات ثبت و دفاتر اسناد رسمی مورد نیاز است. در حال حاضر در تمام ادارات ثبت استان تهران آمادگی لازم وجود دارد که اگر ابلاغی از سوی ریاست سازمان ثبت صورت گیرد، پاسخ استعلامات ملکی الکترونیکی شود.

 

سعادتیان با بیان اینکه دفاتر اسناد رسمی در زمینه خرید اوراق به صورت الکترونیکی و استفاده از دستگاه کارتخوان بسیار خوب عمل و به نحو احسن همکاری کرده اند، گفت: اگر مشارکت سردفتران اسناد رسمی نبود بسیاری از موارد، موفقیت آمیز انجام نمی شد.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران با قدردانی از دفاتر اسنادر سمی در بخش آمار دهی و استفاده از خدمات الکترونیکی در حداقل زمان ممکن،‌از انجام استعلام الکترونیکی در 6 استان کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد این طرح به زودی در تهران اجرا شود.

 

سعادتیان در پایان پیشنهاد کرد؛ کانون سردفتران و دفتریاران تسهیلاتی را برای دفاتر اسناد رسمی در رابطه با خطوط اینترنت پرسرعت فراهم کند تا در آینده علاوه بر اخذ استعلامات به صورت الکترونیکی، امکان ارسال نامه های ادارات اجرای اسناد رسمی و سایر مکاتبات اداری از طریق الکترونیکی فراهم شود.

انتهای پیام