کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 02 مهر 1400

همایش ششم دی استانها/برگزاری گرامیداشت روز دفاتر اسناد رسمی در استان فارس

همایش ششم دی استانها/برگزاری گرامیداشت روز دفاتر اسناد رسمی در استان فارس

مراسم بزرگداشت  سالروز دفاتر اسناد رسمی از طرف کانون سردفتران و دفتریاران استان فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران به نقل از گزارش ارسالي كانون فارس،اين مراسم با حضور سردفتران و دفتریاران استان، هیات مدیره کانون استان، معاونین ثبت استان، روسای ثبت شیراز، اعضاء هیات مدیره کانون وکلا، هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی، جمعی از اساتید دانشگاه، مسئولین قضایی شیراز و خبرنگاران در شیراز برگزار شد.

 

در این مراسم حسین ساجدی، ریيس کانون و عضو شورای عالی کانونها و جوامع سردفتری ضمن خوش آمدگویی از اهمیت ثبت اسناد در دفاتر و امنیت مالی و سرمایه مردم و شفافیت معاملات و ثبت آن و نیاز مردم به این مهم سخن گفت و از فعالیتهاي کانون فارس نام برد.

 

در ادامه چمن سرا، معاون ثبت استان در امور اسناد طي سخناني به دیگر مزایای ثبت سند و فعالیت ثبت استان اشاره كرد.

 

ارجمند، عضو هیات مدیره و عضو دادگاه انتظامی سردفتران و دفتریاران استان از مسائل مبتلابه صنف سردفتری سخن گفت.

 

به گزارش روابط عمومي به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، ساجدی، رييس کانون سردفتران و دفترياران استان فارس در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه ۴۴۳ سردفتر اسناد رسمی در استان فعالیت دارند، گفت: در هر دفترخانه حداقل ۳ تا ۱۰ کارمند مشغول به فعالیت هستند.

 

او معتقد است که سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی یک قشر زحمتکش و دارای سلامت نفس هستند و در پاسخ به سوالی درباره هزینه‌های دفاتر اسناد رسمی، گفت: هیچگونه حقوقی از دولت دریافت نمی‌کنند و به صورت حاکمیتی زیر نظر قوه قضائیه اداره می‌شود.

 

ساجدی، تنظیم اسناد، گواهی امضاء، سند اقرارنامه، سند تعهد، وکالت نامه‌ها را از مهمترین وظائف سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی برشمرد.

 

رئیس کانون سردفتران و دفترياران فارس، درخصوص درآمد دفاتر، اظهار داشت: درآمد دفاتر اسناد رسمی بسیار پائین است و حتی هزینه خود دفتر هم به سختی تامین و به دست می‌آید.

 

او همچنین با بیان اینکه کمبود دفترخانه اسناد رسمی نداریم، تصریح کرد: دفاتر از چهار مرجع رسمی شامل سازمان بازرسی کل کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان امور مالیاتی و کانون سردفتران و دفتریاران، نظارت می‌شوند بنابراین تخلفات در این حوزه بسیار پایین است.

 

ساجدی گفت: با توجه به کمبود سند خوشبختانه تخلف در استان کم شده است و اگر تخلفی هم صورت بگیرد عمدی نیست و اشباع بوده است.

 

رئیس کانون سردفتران و دفترياران استان فارس اظهار کرد: اگر سردفتری تخلف کند بازرسان این تخلف را در دفتر بررسی کرده و به دادگاه انتظامی اعلام و دادگاه رای به تذکر کتبی، انفصال، جریمه نقدی و شاید تبرئه خواهد کرد.

 

محمود چمن سرا معاون اسناد اداره کل ثبت اسناد و املاک فارس هم با اشاره به سیستمی و الکترونیکی شدن ثبت اسناد، این فرایند را گامی ارزشمند در جهت جلوگیری از تخلفات احتمالی و تضییع حقوق مردم برشمرد و گفت: تا پایان آبانماه یک میلون و ۱۰۳ هزار سند توسط بازرسان مورد بررسی قرار گرفته است.

 

 چمن سرا ادامه داد: از هفته گذشته در سامانه سازمان ثبت بحث استعلام اصالت سند مالکیت قرار گرفته و عموم مردم می توانند با مراجعه به سامانه www.ssaa.ir از اصالت سند اطلاع یابند.

 

تاریخ ارسال خبر: 
98/10/08