کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 04 مهر 1400

همایش شش دی استانها/ همایش نکوداشت روز دفاتر اسناد رسمی در آذربایجان شرقی برگزار شد

همایش شش دی استانها/ همایش نکوداشت روز دفاتر اسناد رسمی در آذربایجان شرقی برگزار شد

مراسم گراميداشت روز دفاتر اسناد رسمي با حضور مديركل ثبت اسناد و املاك استان و جمعي از مسئولين استاني، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و رياست كانون تهران در تبريز برگزار شد.

 

 

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران به نقل از سايت كانون آذربايجان شرقي،‌در ابتداي مراسم محمدعلي جبارزاده، رييس کانون سردفتران و دفترياران استان آذربايجان شرقي ضمن تبريک روز دفاتر اسناد رسمي، دفاتر اسناد رسمي را داراي ظرفيت بسيار بالايي در ابعاد مختلف از جمله تثبيت مالکيت مردم،بهداشت حقوقي و اقتصادي دانست و تاكيد كرد توسعه صلاحيت دفاتر اشتغال بيش از هزاران نفر را به همراه خواهد داشت.

 

جبارزاده با انتقاد از اعتبار بخشي به اسناد عادي، تجديد نظر در اين زمينه را خواستار شد.

 

وي ورود نهادهاي غيرمسئول را به حوزه صلاحيت ذاتي دفاتر برخلاف اصل 44 قانون اساسي و تضييع کننده حقوق مردم دانست.

 

رييس کانون سردفتران و دفترياران استان آذربايجان شرقي باتوجه به تورم موجود در جامعه عدم ابلاغ تعرفه حق التحرير دفاتر را مورد اشاره قرار داد و اظهار اميدواري کرد بزودي شاهد ابلاغ تعرفه مزبور باشيم.

 

محمد افخمي، مديرکل ثبت اسناد و املاک استان نيز در اين همايش با بيان اينکه نگاه به دفاتر اسناد رسمي،توسعه صلاحيت و برون سپاري خدمات ثبتي به آنهاست افزود: جامعه امروز مي‌طلبد صرفا به اسناد رسمي اعتبار دهيم و از اعتبار بخشي به اسنادعادي پرهيز كنيم چرا که اين امر جلوي بسياري از تخلفات را گرفته و از تشکيل پرونده‌هاي متعدد در مراجع قضايي جلوگيري خواهدکرد.

 

افخمي ادامه داد: بايد از تشکيل پرونده‌هاي تخلف در موضوعات جزئي براي دفاتر جلوگيري کرد و در روزهاي آتي بدين منظور با بازرسان ثبتي و کانون استان جلسه‌اي تشکيل خواهد شد.

 

مديرکل ثبت استان با اشاره به اينکه استان آذربايجان شرقي در اجراي قانون پيش فروش ساختمان،استان اولين هاست، گفت: اگر اراده کنيم مي‌توانيم درزمينه‌هاي ديگر نيز اينچنين باشيم.

 

وي در پايان خواستار همراهي نماينده‌هاي مجلس مبني براختصاص کامل درآمد حدنگار به اجراي طرح مزبور شد و اجراي  آن را در جلوگيري از تخلفات بسيار موثر دانست.

 

رئيس کل دادگستري استان آذربايجان شرقي هم در اين همايش نهادينه شدن اسناد رسمي در جامعه را موجب كاهش حجم پرونده هاي قضايي تا حدقابل توجهي دانست.

 

خليل اللهي افزود: استناد به مدارک قانوني و رسمي در دعاوي در احقاق حقوق اشخاص نقش اساسي دارد و لازم است دراين زمينه براي مردم فرهنگ سازي شود.

 

وي در ادامه از سردفتران درخواست كرد مندرجات اسناد ازجمله اسناد وکالت و آثار آنها را براي مردم توضيح داده و تفهيم نمايند.

 

دکتر پزشکيان، نايب رييس مجلس و نماينده مردم تبريز،آذرشهر و اسکو در مجلس شوراي اسلامي بابيان اينکه دفاتر اسناد رسمي نقش بسيار مهمي در ايجاد شفافيت و تضمين حقوق مردم دارند گفت: براي تحقق عدالت و بهداشت قضايي بايد به تقويت دفاتر پرداخت.

 

وي ضمن برشمردن مزاياي طرح کاداستر اجراي کامل آن را خواستار شد.

 

دکتر فرهنگي ديگر نماينده مردم تبريز،آذرشهر و اسکو در مجلس شوراي اسلامي هم با استناد به آيه 282 سوره مبارکه بقره دفاتر اسناد رسمي را بعنوان کاتبين بالعدل داراي جايگاه والايي دانسته و بابيان اينکه شکل گيري نظام تثبيت حقوق اشخاص توسط دفاتر صورت مي‌گيرد، وظيفه کانون به عنوان حلقه واسط را ارتباط گيري با حاکميت و اعضاي خود دانست و گفت: کانون بايد دغدغه هاي اعضا را به حاکميت منتقل و به اجراي سياست هاي حاکميت توسط اعضاي خود کمک نمايد.

 

دکتر معصومه آقاپور، نماينده مردم شبستر در مجلس شوراي اسلامي هم ضمن تبريک روز دفاتر،تسهيل در پروسه تنظيم اسناد را خواستار شد و اظهار داشت: بايد به مشکلات مردم درحوزه اسناد و املاک به ويژه در اسناد مسکن مهر رسيدگي شود.

 

دکتر داودي، نماينده مردم سراب درمجلس شوراي اسلامي ضمن اعلام حمايت از دفاتر اسناد رسمي و تقويت آنها از سران دفاتر درخواست كرد ازحقوق مردم دفاع كنند.

 

وي در ادامه ارتقاي اسناد رسمي را مورد تاکيد قرارداد و از اجراي طرح کاداسترحمايت كرد.

 

در ادامه دشتي اردكاني، رييس کانون سردفتران و دفترياران مرکز با بيان اينکه دکتر خدائيان با تاسيس دفاتر خدمات ثبتي مخالفت کرده تاکيد كرد: برون سپاري خدمات ثبتي بايد صرفا براي دفاتر اسناد رسمي باشد. رياست سازمان ثبت با برون سپاري خدمات مربوط به نقشه برداري و صدور اجرائيه و ثبت شرکتها به دفاتر موافقت كرده اند که بخشي از کارهاي مربوط به ثبت شرکتها و اجراي ثبت تاپايان سال جاري به دفاتر اسناد رسمي واگذار خواهد شد.

 

وي اظهار داشت: با توجه به صحبت هاي بعمل آمده و پيگيريهايي انجام شده  در هفته هاي آتي تعرفه حق التحرير دفاتر که در آن سقف تحرير در نظر گرفته شده است ابلاغ و اجرايي خواهدشد.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
98/10/18