کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 02 مهر 1400

راهنمای دفاتر اسناد رسمی برای استعلام و صدور گواهی مالیاتی الکترونیکی نقل و انتقال املاک مسکونی

راهنمای دفاتر اسناد رسمی برای استعلام و صدور گواهی مالیاتی الکترونیکی نقل و انتقال املاک مسکونی

"راهنماي دفاتر اسناد رسمي براي استعلام و صدور گواهي مالياتي الكترونيكي نقل و انتقال املاك مسكوني" از سوي معاونت درآمدهاي مالياتي سازمان امور مالياتي اعلام شد."

 

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران، وفق مقررات ماده ۱۸۷ قانون مالیاتهای مستقیم تنظیم سند معاملات املاک توسط دفاتر اسناد رسمی مستلزم دریافت گواهی انجام معامله از اداره امور مالیاتی ذیربط و درج شماره گواهی مذکور در اسناد تنظیمی است. در همین راستا و به منظور سهولت تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی و جلوگیری از تردد و مراجعات غیرحضوری مراجعان به ادارات امور مالیاتی، سازمان امور مالیاتی کشور با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نسبت به طراحی و پیاده سازی سامانه برون سپاری نقل و انتقال املاک به دفاتر اسناد رسمی (موضوع تبصره ۴ ماده قانونی موصوف) اقدام نموده است.

 

با بهره گیری از سامانه مذکور پس از آنکه استعلام توسط دفتر اسناد رسمی در بخش مربوط در سامانه ثبت تکمیل و ارسال شد محاسبه مالیات نقل و انتقال ملک در سامانه مالیاتی انجام و مبلغ مالیات به همراه شناسه قبض و شناسه پرداخت مالیات از طریق سامانه به دفتر اسناد رسمی اعلام می شود. پس از پرداخت مالیات توسط متقاضی و تایید برخط بانک عامل، گواهی مربوط توسط سامانه مالیاتی صادر و اطلاعات آن از طریق سامانه ثبت به صورت برخط برای دفاتر اسناد رسمی ارسال خواهد شد.

 

راهنمایی ذيل ( فايل pdf ضميمه) به منظور ارائه اطلاعات مورد نیاز برای ارسال استعلام مالیاتی از طریق سامانه ثبت و نحوه تکمیل فیلدهای اطلاعاتی مربوط، با همکاری دو سازمان تهیه شده است.

 

*** راهنما براي استفاده همه دفاتر اسناد رسمي در سراسر كشور را از اينجا دانلود كنيد.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
99/02/16