کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 02 مهر 1400

برگزاری جلسات کمیسیون‌های دفتر حقوقی کانون به صورت مجازی

برگزاری جلسات کمیسیون‌های دفتر حقوقی کانون به صورت مجازی

سرپرست دفتر حقوقي كانون از برگزاري جلسات كميسيون‌هاي دفتر حقوقي كانون سردفتران و دفترياران به صورت مجازي خبر داد.

 

 

 

به گزارش روابط عمومي كانون، نورعلي مظاهري با اشاره به اين مطلب گفت: همواره برگزاري جلسات کمیسیون‌های دفتر حقوقی كانون و به طور خاص کمیسیون حقوقی اين دفتر به صورت مجازي مورد نظر و توجه من بود و با توجه به شيوع بيماري كرونا در جامعه، بر آن شديم جلسات كميسيون‌ها را به صورت مجازي برگزار كنيم.

 

مظاهری در توضیح این تصمیم گفت: یکی از راه‌های استفاده جامع از نظرات همکاران و مشارکت علمی و تخصصی کانون‌های استانی برگزاری کمیسیون‌های مذکور به صورت مجازی از طریق ابزارهای اطلاع‌رسانی اینترنتی بود. از طرفی علاوه بر ضرورت رعایت پروتكل‌هاي بهداشتی، برای برخی همکاران مشکلاتی از جهت رفت و آمد در تهران وجود داشت. هم‌چنین امکان استفاده از نظریات حقوقی سایر همکاران در دیگر استان‌ها وجود نداشت و این امر باعث شد در اجرای این تصمیم مصمم تر باشیم.

 

او بهره‌مندی و استفاده از نظریات همکاران همه استان‌ها را مایه ارائه و دریافت نظریات کارشناسی و دقیق‌تر دانست و خاطرنشان کرد: پیش از این، تضارب افکار و نظریات در حدی نبود که همیشه یک نظریه کاملاً پخته و دقیق در اختیار همکاران قرار گیرد و چه بسا گاهی با تعارض اندیشه‌ها نیز روبرو بودیم. به همین دلیل، برگزاری جلسات به صورت مجازی از ۲۶ خردادماه در دفتر حقوقی آغاز و با کسب نظرات موافق، اجرایی شد.

 

سرپرست دفتر حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران با بیان اینکه تعداد اعضای کمیسیون حقوقی کانون در مدت یک ماه اخیر تا ۵۰ نفر افزایش یافته است گفت: استقبال همکاران در سطح تهران و سایر استان‌ها موجب شده است تعداد اعضای کمیسیون حقوقی و ساير کمیسیون‌ها رشد عددی قابل توجهی را نشان دهد و چون زمینه‌های کاری پاسخگویی به مسايل روز و مبتلابه دفاتر اسناد رسمی و همچنین مراجع قانونی دیگر، از وظایف این کمیسیون است، تا اطلاع بعدی، جلسات کمیسیون‌ها به صورت مجازی برگزار می شود تا از نظر کیفی نیز شاهد رشد باشيم.

 

مظاهری همچنین به افزایش مشارکت همکاران در کمیسیون رای وحدت رويه اشاره کرد و اظهار داشت: از آنجا که یکی از وظایف کانون سردفتران و دفتریاران وفق فراز ۲ ماده ۶۶ قانون دفاتر، ایجاد وحدت رویه در جهت اجرای مقررات و نظامات در دفاتر اسناد رسمی با تایید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است، كميسيون راي وحدت رویه در واقع، به تمامی سوالات مهم که مورد اختلاف سردفتران در تنظیم اسناد و احیاناً پاسخگویی به ارباب رجوع واقع می‌شود و این اختلافات در تهافت آرا و نظرات، کلیه استانها سوالات خود را در یک کانال واحد و متمرکز مطرح مي‌كنند تا تمامی کمیسیون‌های حقوقی کانون‌های استانی نظرات خود را اعلام و نظریه اکثریت و غالب پس از تنقیح به تایید سازمان ثبت رسیده و اعلام شود.

 

سرپرست دفتر حقوقی کانون یادآوری کرد: نظر به اینکه آراي وحدت رویه کانون سردفتران و دفتریاران از تاریخ ابلاغ برای دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور لازم الاجرا خواهد بو و در حکم قانون است، با جلسات مجازی که برای نخستین بار به صورت کشوری و سراسری برگزار می‌شود تامین نظر حداکثری حقوق‌دانان جامعه سردفتری در ایجاد رای وحدت رویه نیز تحقق می‌یابد.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
99/04/25