کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

نشست هیات مدیره کانون اردبیل با مسئولان قضایی استان به مناسبت گرامیداشت ششم دی

نشست هیات مدیره کانون اردبیل با مسئولان قضایی استان به مناسبت گرامیداشت ششم دی

 هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان اردبیل به مناسبت روز دفاتر اسناد رسمی با حضور در دادگستری استان با رئیس کل دادگستری، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان، معاونت امور اسناد و رئیس بازرسی اداره کل ثبت اردبیل دیدار و گفت و گو کردند.

ناصر عتباتی، رئیس کل دادگستری استان در این دیدار با گرامیداشت فرارسیدن سالروز حماسه ۹ دی " روز بصیرت و میثاق امت با ولایت" و نیز گرامی داشت فرا رسیدن سالروز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، ششم دی ماه، روز دفاتر اسناد رسمی را تبریک گفت.

 

وی با تشریح اهمیت اسناد رسمی به تاثیر آن در ثبات مالکیت ها و تنظیم مراودات در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اشاره کرد و گفت: بی شک در تمامی کشورها اسناد رسمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و کشورها با حساسیت ویژه ای به این موضوع می پردازند ولی در ایران با توجه به نامگذاری این روز بر پایه ارزش‌های معنوی،کار در این حوزه بر اساس مبانی اعتقادی پررنگ‌تر شده و این امر به سلامت مجموعه و نگاه مسئولانه و متعهدانه در این حوزه کمک می کند.

 

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به اهمیت اسناد رسمی در سند تحول قوه قضاییه گفت: در این سند به تنظیم مراودات حقوقی بر طبق اسناد رسمی و نیز مسائل و موضوعات مختلف از جمله تسریع در اجرای قانون حدنگار بسیار تاکید شده است.

 

وی بر لزوم فرهنگ سازی در جامعه مبنی بر تنظیم قراردادها بر اساس اسناد رسمی تاکید کرد و افزود: تنظیم قرارداد بر پایه اسناد غیر رسمی موجب ایجاد مشکلات بسیار برای مردم شده و همه ساله پرونده های متعدد کیفری و حقوقی در دادگاهها و محاکم قضایی در این خصوص تشکیل می گردد، لذا انجام اقدامات شاخص با استفاده از ظرفیت رسانه ها، فضای مجازی و تبلیغات محیطی در خصوص تبعات تنظیم قراردادهای غیر رسمی و اطلاع رسانی و آگاهی دهی در این خصوص برای مردم یک ضرورت است.

 

محمدی، مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل هم در این جلسه روز دفاتر اسناد رسمی را  تبریک گفت و سران دفاتر استان را جزو سردفتران کم تخلف در سطح کشور دانست .

 

محمدی گزارشی از تعداد اسناد تنظیمی در 9 ماهه سال 99 ارائه کرد و گفت: در این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تعداد اسناد تنظیمی و معاملات در استان رشد داشته است و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان جزو ادارات فعال در حوزه کاداستر بوده و تقریبا در سال جاری 65 درصد اراضی ملی در استان اردبیل به ثبت رسیده است.

 

رئیس کانون سردفتران ودفتریاران استان اردبیل هم روز ششم دیماه را به سردفتران و دفتریاران و کارکنان دفاتر اسناد رسمی تبریک گفت و گزارشی از عملکرد کانون استان اردبیل و دفاتر اسناد رسمی و الکترونیکی شدن استعلام ها و پذیرش صدور اجراییه از طریق دفاتر اسناد رسمی ارائه کرد.

 

دکتر الفی دفاتر اسناد رسمی را بازوی توانمند قوه قضائیه دانست که نقش موثری در کاهش پرونده های ورودی  به دادگستری دارند.

 

تاریخ ارسال خبر: 
99/10/10