کانون سردفتران و دفتریاران

سه شنبه, 25 خرداد 1400

افتتاح ساختمان کانون سردفتران و دفتریاران خراسان رضوی

افتتاح ساختمان کانون سردفتران و دفتریاران خراسان رضوی

ساختمان كانون سردفتران و دفترياران خراسان رضوي افتتاح شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران، محمدرضا دشتي اردكاني،‌رييس كانون سردفتران و دفترياران در مراسم افتتاح ساختمان كانون سردفتران و دفترياران اين استان با تسليت رحلت حضرت فاطمه معصومه(س) و گراميداشت ياد و خاطره مرحوم استاد ميرشفيعي و مرحوم رضا انتظامي گفت: جامعه سردفتران و دفترياران خراسان رضوي در ماه گذشته مصيبت بزرگي را شاهد بود و اين دو عزيز هر دو از افتخارات جامعه سردفتري و كشور بودند.

 

 

وي ادامه داد: پيشكسوت هاي ما با همان بضاعتي كه داشتند،‌ تشكل ها را حفظ كردند و ما بايد قدردان آن ها باشيم. مرحوم ميرشفيعي هم هميشه تاكيد داشتند كه زمين هاي كانون خراسان رضوي بايد حفظ شود.

 

دشتي اردكاني با تاكيد بر اينكه بايد قدرشناس هيات مديره هاي قبلي باشيم، گفت: هيات مديره مشهد تنها چند ماه ديگر حضور دارند. بايد از زمان باقي مانده هم نهايت استفاده را كرد و امور را پيش برد.

 

وي با بيان اينكه همه راهها به مشهد ختم مي شود،از مساعدت و همراهي رييس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در موافقت تخصيص بودجه و خريد ملك براي كانون خراسان رضوي قدرداني كرد.

 

‌رييس كانون سردفتران و دفترياران به آخرين جلسه هفته گذشته با رييس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور اشاره كرد و گفت: در اين جلسه كه با حضور تعدادي سردفتر و روساي كانون ها از استان هاي كشور برگزار شد، مطالب بسيار دقيق و كارشناسي طرح شد و مورد بحث قرار گرفت كه اسكنر اثر انگشت و حذف دفتر جاري از آن جمله بود.

 

دشتي اردكاني گفت: با اجرايي شدن كامل دستگاه اسكنر اثر انگشت در آينده نزديك و حذف دفاتر كاغذي، 99 درصد ثبت الكترونيك اسناد را پيموده ايم و يك درصد باقي مانده به امضاي الكترونيكي برمي گردد كه مردم بايد به سازمان مراجعه داشته باشند كه در نهايت سازماني كاملا الكترونيك داشته باشيم.

 

وي با بيان اينكه هر كسي غير از جناب دكتر تويسركاني،رييس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور مسئوليت اين سازمان را بر عهده داشت،‌پروژه ثبت الكترونيك اسناد به سرانجام مطلوب نمي رسيد،‌گفت: فشاري كه در زمان افتتاح اين طرح از سوي افراد مختلف و برخي رسانه ها وارد شد بسيار زياد بود كه با درايت رييس سازمان اجراي اين طرح ادامه يافت و تكميل شد به گونه اي كه در حال حاضر اگر ثبت آني قطع شود با مشكلات بسياري روبرو مي شويم.

 

دشتي اردكاني با بيان اينكه ملك ساختمان كانون خراسان رضوي در سال 1392خريداري و پس از آن بازسازي شده است،‌ادامه داد: در حال حاضر كانون ها و جوامع سردفتران و دفترياران در 28 استان مالك هستند كه از اين تعداد چهار استان آپارتمان و بقيه ملك و زمين خريداري كرده اند.در استان هاي كرمان و كردستان هم ساختمان هايي در حال ساخت است.

 

رييس كانون سردفتران و دفترياران خراسان رضوي هم در اين جلسه با اشاره به تكليفي كه قانون بر اساس ماده 66 قانون دفاتر اسنادرسمي بر عهده كانون ها قرار داده است،‌گفت:در اين راستا در جهت احياي بازرسي  و كميسيون وحدت رويه محل مناسبي نداشتيم. از آن جا كه كانون استان خراسان رضوي بعد از تهران بزرگترين كانون كشور است و اداره آن در يك واحد صد متري استيجاري مشكل بود، بر آن شديم تا با تهيه ساختمان مناسبي به اقداماتي كه هيات مديره هاي پيشين انجام داده بودند جامه عمل پوشانده و محل مناسبي را براي كانون استان تهيه كنيم.

 

حسين اورعي قديري ادامه داد: در اولين قدم با ياري رييس سازمان ثبت بودجه اي به كانون استان اختصاص يافت كه براي خريد اقدام كرديم. جا دارد از حمايت هاي جناب آقاي دشتي اردكاني،‌رييس كانون سردفتران و دفترياران مركز و هيات مديره كانون مركز قدرداني كنيم كه به وعده خود عمل كرد و به تسريع خريد ساختمان براي كانون خراسان همت گمارد.

 

وي با تاكيد بر اينكه بيش از نيمي از زمان دوران هيات مديره استان براي خريد و بازسازي محل كانون استان صرف شده است، گفت: اكنون در ساختمان جديد براي برگزاري كارگاه هاي آموزشي فضا و مكان مناسب در اختيار داريم كه با دعوت از اساتيد دانشگاه  كلاس هاي آموزشي مختلف برگزار مي شود.

 

در ادامه رحمتي زاده، مديركل ثبت اسناد و املاك خراسان رضوي با قدرداني از اقدامات صورت گرفته هيات مديره استان و مساعدت هيات مديره كانون مركز، وضعيت اسنادرسمي را در حال حاضر نامناسب دانست و گفت: اين شرايط با وضعيت ركود در حوزه معاملات املاك رخ داده است. الان وضعيت تنظيم اسنادرسمي كاهش داشته است.

 

وي با اشاره به سعه صدر همكاران در دفاتر اسنادرسمي،‌نگاه سردفتران را نگاه غيرمادي در حوزه سندرسمي دانست و اظهار داشت: افتخار ما همكاران توانمند و با تجربه هستند كه در سازمان ثبت و سردفتري اسنادرسمي تجربه دانشگاهي دارند و اين افراد افتخاري براي سازمان ثبت و جامعه سردفتري محسوب مي شوند. تلاش ما بر اين است كه اگر سندي تنظيم مي شود پشتوانه اموال و دارايي مردم باشد و حضور مردم در دفاتر بر اين است كه جايگاه سندرسمي را محترم مي شمرند.

 

در پايان اين مراسم محمد عظيميان،‌نايب رييس كانون سردفتران و دفترياران به سوالات  سردفتران و دفترياران پاسخ گفت.

انتهاي پيام

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
94/11/3