کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400

آگاهی‌بخشی عمومی؛ رکن اصلی پیشگیری از وقوع جرم

آگاهی‌بخشی عمومی؛ رکن اصلی پیشگیری از وقوع جرم

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ایلام گفت: دستگاه قضایی برخلاف گذشته به دنبال مجرم نیست بلکه به ریشه جرائم توجه دارد که راهکار برای مقابله با آن طرح و برنامه‌ریزی کند و باید توجه داشت که همه دستگاه‌ها در امر مهم پیشگیری مسئولیت دارند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «جعفر دارابخانی» در جلسه کارگروه رسانه و مطبوعات معاونت پیشگیری از وقوع جرم اظهار کرد: اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی عمومی رکن اصلی پیشگیری از وقوع جرم در سطح جامعه است و رسانه در این راستا نقش بسیار مهم و حائز اهمیتی دارند.

 

وی با بیان اینکه بسیاری از جرائم به دلیل ناآگاهی از قوانین به وقوع می‌پیوندد، افزود: ارتقاء سطح آگاهی عمومی نسبت به قانون و جرائم از بسیاری از بزه‌ها مخصوصاً در بین کسانی که برای اولین بار مرتکب جرم می‌شود مؤثر است.

 

دارابخانی علت بیشترین جرائم در استان ایلام را ناآگاهی و عدم اطلاع از قوانین و مقررات دانست و خاطرنشان کرد: بنا بر آمار اعلام‌شده توسط سازمان زندان‌ها 48 درصد زندانیان کسانی هستند که برای اولین بار وارد چرخه زندان می‌شوند ، اما خوشبختانه در استان ایلام در این راستا زندانی بسیار پایینی داریم به نحوی که زیر 10 درصد بوده‌اند.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ایلام با اشاره به اینکه اشخاصی که تکرار جرم می‌کنند حرفه‌ای و خطرناک هستند، تصریح کرد: در موضوع سرقت بیشتر کسانی که این جرم را مرتکب می‌شوند جوانان هستند و یکی از دلیل آن‌هم شیوع اعتیاد و مصرف مواد مخدر است و بنا بر بررسی آمارها افرادی که امروزه دست به سرقت و به خصوص برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی می‌کنند زیرک و باسواد هستند.

 

وی با تأکید بر اینکه باید برای کاهش جرائم در دو حوزه اشتغال و اعتیاد به صورت جدی مدیریت کرد و برنامه درست و منطقی انجام داد گفت: در این راستا باید برنامه کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت صورت بگیرد تا مشکل حل شود.

 

دارابخانی ادامه داد: بسیاری از علت گرایش به مصرف مواد مخدر بیکاری و فقر است و افراد هم برای تأمین مواد مخدر خود مجبور می‌شود دست به اعمال مجرمانه بزنند.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ایلام بابیان اینکه باید بیشتر در همه حوزه‌ها به مقوله پیشگیری توجه شود ، خاطرنشان کرد: در حوزه پیشگیری با سه مقوله پیشگیری فرهنگی - اجتماعی، مذهبی و حقوقی و قضایی مواجه هستیم و در این راستا دو مقوله اول بسیار مهم و حائز اهمیت هستند که در اختیار قوه قضائیه نیستند و متولی آن دیگر دستگاه بوده و در آخر مقوله برخورد فقط بر عهده قوه قضاییه است که زیاد کارساز نیست.

 

وی با اشاره به اینکه همه افراد جامعه درزمینهٔ پیشگیری از وقع جرم وظیفه دارند و نباید نسبت به این مهم که رفاه اجتماعی به دنبال دارد بی‌توجه باشند، افزود: پیشگیری اجتماعی با مشارکت مردم تأثیرگذارترین اهرم برای کاهش جرائم است.

 

دارابخانی ادامه داد: دیگر در دستگاه قضایی به دنبال مجرم نیستیم و بلکه ریشه جرم توجه داریم که راهکار برای مقابله با آن طرح و برنامه‌ریزی کنیم و باید دانست همه دستگاه‌ها در امر مهم پیشگیری مسئولیت دارند و اگر هم‌افزایی و تعامل فرهنگی،دینی و قضایی به‌خوبی داشته باشند قطعاً در اهداف موردنظر تأثیرگذار است.

 

معاون پیشگیری از وقع جرم دادگستری ایلام با اشاره به اینکه مفهوم پیشگیری یعنی پیش‌بینی جرائم و ارائه راهکار مناسب برای کنترل و مهار آن،افزود: در راستای اجرای برنامه‌ها باید نظارت جدی و مؤثر صورت گیرد تا اثر آن در جامعه نمود داشته باشد و از طرف دیگر توسعه مطالعه، دانش‌بنیان کردن مقوله پیشگیری، تحقیق و پژوهش در این زمینه مؤثر است.

 

وی با تأکید بر اینکه باید زمینه‌های جرائم شناسایی و راه درست برای مقابله با آن صورت داد، گفت: در حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هر سه ماه یک‌بار سیمای جرائم استان موردبررسی و آمارگیری می‌شود و مرتکبین از نظر جمعیت، پرونده‌های حقوقی و کیفری و اشخاص مرتکب، مقایسه با سال گذشته افزایش یا کاهش جرائم در اختیار مسئولان برای برنامه‌ریزی قرار می‌گیرد.

 

دارابخانی، کیفیت‌بخشی به برنامه‌های اجرایی و توجه به اسناد بالادستی را در این زمینه بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: هیچ دستگاهی نیست که برای آن در حوزه پیشگیری برنامه دستورالعمل تعریف‌نشده باشد پس باید وارد عمل شوند.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری،تقویت اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخش عمومی، بهره‌گیری از ظرفیت رسانه‌ها به خصوص فضای مجازی، از دیگر عوامل تأثیرگذار در این زمینه دانست و افزود: فضای مجازی الآن به یک واقعیت تبدیل‌شده و هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید این حوزه تأثیرگذار نیست، و آثار آن اثربخش بوده و یکی از تأثیرگذارترین فضاها در جامع ما الآن فضای مجازی است اما با کنترل و مدیریت می‌توان بهره درست از آن برد.

 

وی بابیان اینکه یکی از تأثیرگذارترین اهرم در جامه برای پیشگیری آگاهی بخشی است اما در این زمینه شکل و نحوه‌ی اطلاع‌رسانی بسیار تأثیرگذار و حائز اهمیت است تصریح کرد: انتشار مطالب غیرواقع رفتار مجرمانه حساب می‌شود و افراد مجاز نیستد هر مطلبی را انتشار دهد‌ چون برخی اخبار ناپخته و ناصحیح است، برای مثال تا برای یک مجرم کیفرخواست صادر نشود هیچ رسانه حق ندارد اسم وی را بیان کند.

 

دارابخانی گفت: 16 مورد عنوان برنامه راهبری برای پیشگیری از وقوع جرائم در استان در دستور کار است و با توجه به کار و اطلاع‌رسانی‌ها صورت گرفته الآن پیشگیری در استان به یک دغدغه عمومی تبدیل‌شده که جای خوشحالی دارد.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ایلام بابیان اینکه در سال گذشته 37 برنامه اساسی پیشگیرانه اجرا شد افزود: 120 جلسه کارگروه تخصصی و 30 هزار دقیقه برنامه پیشگیرانه و آگاهی‌بخش در صداوسیمای استان پخش‌شده و در ایام انتخابات و عید هم برنامه متفاوت متناسب با ایام تهیه و صورت گرفته است.

 

وی با اشاره به اینکه رسانه‌های استان با معاونت پیشگیری از وقوع جرم استان تاکنون همکاری بسیار خوبی داشته‌اند و از همه ظرفیت‌های خود برای تحقق اهداف این معاونت استفاده کرده‌اند، افزود: امسال بیش از 45 برنامه تصویب و برای اجرا ابلاغ‌شده است و مهم‌ترین آن‌ها برنامه آگاهی بخشی عمومی است و این مهم جز با کمک رسانه‌های استان میسر نیست.

 

دارابخانی خاطرنشان کرد: ضرب‌وجرح عمدی، توهین، تهدید،سرقت، نزاع دسته‌جمعی، طلاق، دعوای خانوادگی، تصرف و تخریب اراضی ملی و اشخاص،حوادث رانندگی، قتل و مواد مخدر را از آسیب‌های عنوان کرد که در سال جدید برای پیشگیری از آن‌ها برنامه اجرا می‌شود.

 

معاون پیشگیری از وقع جرم دادگستری استان با تأکید بر اینکه قولنامه‌های مشاوران بنگاه‌های معاملات ملکی به هیچ‌وجه رسمت و سندیت ندارد، تصریح کرد: متأسفانه برخی بنگاه‌های املاک از موقعیت سوءاستفاده کرده و اقدام به صدور خرید فروش املاک دولتی و اراضی ملی در قالب زمین‌خواری می‌کنند که مردم باید در این زمینه مراقب باشند.

 

وی بابیان اینکه سند رسمی تعریف دارد و باید توسط مأمور دولتی تنظیم شود، گفت: حاشیه‌نشینی درنتیجه عدم صدور سند رسمی حاصل‌شده و زمینه بسیاری از جرائم است.

 

در ادامه «علی‌ محمدنیاکان» - مدیرکل فرهنگ ارشاد اسلامی ایلام نیز اظهار کرد: متأسفانه در فضای مجازی دروغ، تهمت و زیاد خواهی بسیار زیاد بوده که باید با استفاده از کارشناسان چهره‌ی مذموم این حرکات را به جامعه شناساند.

 

وی بابیان اینکه اطلاع‌رسانی باید خردمندانه و آگاهانه باشد، افزود: در بیان و انتشار خبر عنصر آبرو بسیار مهم است که باید موردتوجه باشد و عواقب سنجی صورت گیرد و بعد خبر منتشر شود.

 

نیاکان با اشاره به اینکه گاهی اوقات انتشار برخی اخبار به ناامنی جامعه کمک می‌کند خاطرنشان کرد: رسانه باید به فرهنگ‌سازی درست کمک کنند.

 

در ادامه «عبدالحمید کرمی» - رئیس خانه مطبوعات ایلام نیز اظهار کرد: اسم این معاونت باید به معاونت پیشگیری و مشارکت مردمی تغییر یابد تا چهره اجتماعی و مردمی به خود بگیرد.

 

وی بابیان اینکه پیشگیری بدون حضور رسانه امکان‌پذیر نیست، افزود: تلاش رسانه‌های استان کمک به این حوزه بوده و هر چه دستگاه قضایی ارتباط خود را با رسانه‌ها بیشتر کند در راستای اهداف موفق‌تر خواهد بود.

 

کرمی با تأکید بر اینکه استفاده از توان کانون‌های بازنشستگی در راستای پیشگیری از جرائم بسیار تأثیرگذار خواهد بود، تصریح کرد: این قشر از جامعه بدون هیچ چشم‌داشتی می‌توانند در راستای کاهش جرم تأثیرگذار باشند اما باید به آن‌ها میدان داد.

 

رئیس خانه مطبوعات ایلام ادامه داد: فضای مجازی یک واقعیت غیرقابل‌انکار است و از طرف دیگر مطبوعات استان از نظر مالی دچار مضیقه هستند که برای کار کردن نیازمند توجه هستند.

 

در ادامه «مهدی فتاحی» - معاون اطلاعات و اخبار صداوسیمای استان ایلام نیز اظهار کرد: اصلی‌ترین نقش در همه زمینه‌ها رسانه ایفا می‌کند و همان‌طور که می‌تواند تأثیرگذار باشد همان‌قدر هم مخرب است.

 

وی بابیان اینکه اجرای برنامه‌های پیشگیرانه در قاب هنر می‌تواند بسیار مؤثر باشد، افزود: رسانه‌ها به دلیل موقعیت و حساسیتی که در افکار عمومی دارند باید باظرافت کار کنند و کسی که فضای مجازی را انکار کند از عقل سالمی برخوردار نیست.

 

فتاحی بر ضرورت در نظر گرفت مجازات بازدارنده قوی برای برخورد با انتشاردهندگان مطالب خلاف واقع و کذب در فضای مجازی را ضروری دانست و گفت: باید طوری برخورد شود تا هرکسی جرات انتشار هر مطلبی را نداشته باشد.

 

در ادامه «علی حیدربیگی» - معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام نیز اظهار کرد: استمرار جلسات و تشکیل کمیته‌های تخصصی، کارگروه‌های رسانه‌ای و آگاهی بخشی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

 

وی بابیان اینکه باید روی جرائم تمرکز کرد نه مجرم، افزود: با توجه به آمارهای موجود اعتیاد موجب بروز وقوع بسیاری از جرائم است لذا این حوزه نیازمند برنامه‌ریزی منسجم، درست و دقیق برای پیشگیری است.

 

حیدربیگی با تأکید بر اینکه شکل‌گیری بسیاری از جرائم به دلیل وجود خلاء‌های قانونی است، تصریح کرد: برای مثال بسیاری از قوانین بانکداری دچار مشکل هستند که نیازمند اصلاح و بازبینی هستند.

 

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی ایلام با اشاره به اینکه در حال حاضر در فضای مجازی بازار شایعات داغ است، تصریح کرد: دستگاه قضایی و دیگر دستگاه‌های باید با دادن به‌موقع اطلاعات و اخبار به رسانه از شایعات جلوگیری کنند و این مهم فقط با ارتباط تنگاتنگ با رسانه‌ها محقق می‌شود و قطعاً ثمر تعامل با رسانه دیده خواهد شد.

 

«مجید سلیمانی‌نژاد» - رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، استان نیز اظهار کرد: باید حداقل یک ماه یک‌بار برنامه‌های معاونت پیشگیری از وقوع جرم استان در اختیار رسانه‌ها قرار بگیرد و همچنین نشست خبری در راستای برنامه‌های اجراشده برگزار شود.

 

وی بابیان اینکه متأسفانه مسئولان به‌موقع در مورد اخبار و حوادث پاسخگو نیستند، افزود: وقتی مسئولان حاضر به پاسخگویی نیستد قطعاً بازار شایعات هم داغ می‌شود لذا ضروری بوده که دستگاه قضایی برای شفاف‌سازی و جلوگیری از شایعات به‌موقع اطلاعات و اخبار را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

 

انتهای پیام

تاریخ ارسال خبر: 
95/3/10