کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 02 مهر 1400

نگرانی کانون سردفتران و دفتریاران و همکاران ما شتابزدگی در ازدیاد دفاتر است که به راحتی جبران پذیر ن

مراسم افطار کانون سردفتران و دفتریاران برگزار شد
عضو هیات مدیره:
نگرانی کانون سردفتران و دفتریاران و همکاران ما شتابزدگی در ازدیاد دفاتر است که به راحتی جبران پذیر نیست
مراسم افطار کانون سردفتران ودفتریاران، با حضور سران دفاتر و دفتریاران اسناد رسمی تهران در تالار دشت بهشت برگزار شد. 
به گزارش خبرنگار کانون سردفتران و دفتریاران، در ابتدای این مراسم هادی معزالدینی رئیس هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران با آرزوی قبولی طاعات و عبادات میهمانان موضوع مهم مطروحه در چند روز اخیر را بحث احتمال ازدیاد دفاتر اسناد رسمی اعلام و توضیحات مختصری را در این زمینه ارائه کرد.
در ادامه احمد علی قاسمی، سردفتر اسناد رسمی 299 تهران، با اشاره به اینکه شنیده شده تصمیم به تاسیس 14 هزار دفتر اسناد رسمی جدید گرفته شده، گفت: همانگونه که مسئولین محترم به حق انتظار دارند سردفتر یک بخشنامه را هم رعایت کند در غیر این صورت او را تحت تعقیب انتظامی و محکومیت قرار می دهند. ما هم از قوه قضائیه که طبق اصل 156 قانون اساسی مسئول حسن اجرای قوانین است انتظار داریم حد نصاب مقرر در ماده 5 قانون دفاتر اسناد رسمی را در تاسیس دفاتر رعایت کند.
وی ادامه داد: همان قانونی که می گوید کشور یک رئیس جمهور و هر وزارتخانه یک وزیر می خواهد و به عذر و توجیه اینکه ما بیکار داریم نمی توان 5 رئیس جمهور و وزارتخانه ده وزیر داشته باشد همان قانون می گوید به ازای هر 15 هزار نفر یک دفترخانه باید تاسیس شود و خارج از حد نصاب مذکور با توجه به آمار معاملات و میزان حق الثبت وزیر دادگستری می تواند در هر حوزه ثبتی فقط 2 دفترخانه اضافه کند و هیچ عذری از جمله اینکه با تاسیس هر دفترخانه 5 نفر مشغول کار می شوند و این امر اشتغال زاست نمی تواند مورد قبول باشد.
قاسمی به آمار درآمد 5 میلیون تومانی دفاتر اسناد رسمی در سال گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: از این مبلغ با توجه به کسورات قانونی 700 تا 800 هزار تومان و به روایتی 400 هزار تومان برای سردفتر باقی می ماند و طبق آمار ماهانه تنها دو دفتر در تهران درآمد بالای 20 میلیون تومان درآمد داشته اند که نمی توان آن را عمومیت داد.
سردفتر اسناد رسمی 299 تهران، با تاکید بر اینکه سردفتری حرفه خطیر و پرمسئولیتی است، گفت: این چه نوع اشتغال زایی است که با تاسیس هر دفترخانه جدید کارمندانی از دفترخانه های با تجربه خواه نا خواه باید در دفاتر جدید مشغول کار شوند؟
در ادامه این مراسم افطار، مسلم آقاصفری عضو هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران و سردفتر اسناد رسمی 11 تهران هم اظهار داشت: حدود 40 سال پیش"الموتی" وزیر وقت دادگستری یکباره امکان حضور افراد بسیاری را به عنوان سردفتر فراهم کرد اما در این دوره افزایش کار، رفاه یا سلامت کار حاصل نشد و تنها اتفاقی که افتاد این بود که اشخاص ناصالح بسیاری وارد شغل سردفتری شدند و زلال سردفتران قدیمی آلوده شد.
وی با بیان اینکه آزموده ها مرتب تکرار و با سعه صدر در هزینه آن ولخرجی می شود، گفت: در این میان علی رغم صرف مال و عمر حاصل همان حاصل سابق است.
آقاصفری با ذکر اینکه ما نسبت به اشتغال جوانان تحصیل کرده احساس مسئولیت می کنیم، ادامه داد: در این رابطه احساس مسئولیت می کنیم اما به چه قیمت ؟ سردفتری امری تخصصی است و هیچ فارغ التحصیلی از هیچ دانشگاهی با هر مدرکی علمی نمی تواند در بدو ورود به این حرفه سردفتر باشد. کما اینکه 80 درشد تخلفات اخیر مربوط به سردفتران جدید و عموما ناشی از بی تجربگی بوده است نه سوءنیت.
عضو هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به اینکه ما نباید این آزموده را دوباره تجربه کنیم، ادامه داد: جامعه ما ناگزیر از تحول است و کانون و همکاران باید خود را با تحولات روز همراه سازند اما باید بستر لازم را آماده کنیم.
وی با تاکید بر اینکه توجه و تلاش مسئولان را ستایش می کنیم و تفویض برخی امور را که ضمن لایحه قضازدایی و پیش فروش آپارتمان فراهم خواهد شد ارج می نهیم، افزود: این امور هنوز تحقق نیافته و بازده درآمدی و آماری آن هم مشخص نیست.
آقاصفری گفت: مشکلات پیش روی ازدیاد دفاتر اسناد رسمی را به صورت مسائل در دو گزینه اقتصادی با بررسی آمار و ارقام و نیز حقوقی به وزیر دادگستری منتقل کرده و توجه ویژه آنان را به این مسائل معطوف داشته ایم.
عضو هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد: آنچه موجب نگرانی کانون سردفتران و دفتریاران و همکاران ما شده شتابزدگی در این زمینه است که به راحتی جبران پذیر نیست.
وی با بیان اینکه کرامت انسان ها تنها در سایه استغناست و استغنای مالی هم یکی از آن هاست، افزایش دفاتر اسناد رسمی را بدون زمینه سازی لازم، کاری ناشایست و چه بسا خطرناک دانست و از مسئولان امر درخواست کرد با جلوگیری از شتابزدگی برای حفظ سلامت و ایجاد شرایط مناسب اقدام کنند.
در پایان این مراسم طوماری که حاوی مراتب اعتراض کانون سردفتران و دفتریاران و همکاران بود قرائت شد و میهمانان حاضر پس از افطار طومار مذکور را امضا کردند تا به قوه قضاییه ارائه شود.