کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 10 اسفند 1399

گزارش عملکرد یکساله دفتر بازرسی کانون سردفتران و دفتریاران اعلام شد

طبق گزارش عملکرد یکساله دفتر نظارت و بازرسی کانون سردفتران و دفتریاران 355 دفتر اسناد رسمی در سال گذشته مورد بازرسی قرار گرفته اند که از این تعداد 184 مورد بازرسی کلی و 171 مورد بازرسی اجمالی انجام شده است.
 
به گزارش خبرنگار کانون سردفتران و دفتریاران، جلسه عمومی کارشناسان بازرس دفتر نظارت و بازرسی با حضور دشتی اردکانی رییس و آقاصفری نایب رییس کانون سردفتران و دفتریاران در دفتر نظارت و بازرسی تشکیل و مراتب تشکر و قدردانی از سرپرستی و کادر بازرسی و نیز ابراز محبت و رضایت امیری، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، میرشریفی معاون امور اسناد و جعفری مدیر کل بازرسی این سازمان از روش و نحوه بازرسی دفاتر اسناد رسمی توسط کانون سردفتران و دفتریاران در سال گذشته اعلام شد.
 
اردشیر نصیریان، سرپرست دفتر نظارت و بازرسی ضمن قرائت نامه این دفتر به هیئت مدیره کانون و نیز ارائه آمار عملیات سال گذشته از همه همکاران تشکر و قدردانی کرد و به اعلام سرفصل برنامه سال جدید دفتر پرداخت.
 
وی به اصلاح روش دفتر نظارت، تعبیه صندوق پیشنهادات و شکایات، تهیه فرم برای اظهار نظر ارباب رجوع دفتر اعم از حقیقی و حقوقی نسبت به روش اقدامات دفتر نظارت و بازرسی و نتیجه کار و نیز بازرسی دفاتر جدید اعم از دفاتر تازه تاسیس یا دارای سوابق قبلی، بازرسی کلی یا اجمالی در مناطق مختلف تهران اشاره کرد و افزود: با توجه به خواست ریاست کانون جهت توسعه بازرسی در سایر استانها، موضوع تحت بررسی و مطالعه است و در آینده نزدیک طرح تهیه شده جهت تامین اعتبار و تصویب تقدیم خواهد شد.
 
نصیریان خاطر نشان کرد: دفتر نظارت و بازرسی از سال 1385 فعالیت خود را بطور جدی آغاز کرد و در سال گذشته نیز با همکاری اساتید مجرب و بازرسان فعال و کارآزموده که همگی پیشکسوتان سران دفاتر اسناد رسمی بوده اند و سالها اندوخته و تجربیات خود را با تمام وجود و در کمال حسن نیت در اختیار دفاتر قرار داده و همواره در پی ارشاد و راهنمایی آنان بوده اند و در جهت ارتقاء سطح علمی و عملی و نیز کمی و کیفی دفاتر مساعدت کرده اند.
 
وی ادامه داد: کمک به تحقق این هدف بزرگ از تلاش و همراهی بازرسان جوان این مجموعه نیز که با مساعدت آن ها این مهم میسر شده، می توان نام برد. به ویژه در سال گذشته که یکی از اهداف این دفتر بنا به دستور رییس سازمان ثبت ارشاد و نظارت و بازرسی دفاتر جدید التاسیس بوده و با همین هدف کلیه دفاتر اسناد رسمی مذکور طبق آمار پیوست مورد رسیدگی کلی و ارشاد و راهنمایی قرار گرفته اند و نیز آمار رسیدگی به امور پرداختی دفاتر اعم از حق الثبت و ده درصد حق التحریر نیز بررسی شکایات وارده و مکاتبات انجام شده در این ارتباط همچنین آمار ارسالی گزارش بازرسی کلی سایر استانها از طریق جوامع مربوطه مطابق با ابلاغهای صادره بوده است.
 
در پایان این جلسه آمار عملکرد دفتر نظارت و بازرسی کانون در سال 1386 به این شرح اعلام شد:
_جمع دفاتر مورد بازرسی 355 دفتر که 184 مورد بازرسی کلی و 171 مورد بازرسی اجمالی انجام شده است
_جمع اسناد بازرسی شده 780139 فقره
_جمع وصولی کسری پرداخت 10 درصد حق التحریر اسناد 204201830 ریال بوده است که به حساب کانون واریز شده است
_در همین مدت به 131 مورد شکایت اشخاص از دفاتر اسناد رسمی رسیدگی و با کمال تاسف 12 مورد از گزارشات بازرسی منجر به صدور کیفرخواست شد.
انتهای پیام