کانون سردفتران و دفتریاران

سه شنبه, 12 اسفند 1399

رئیس سازمان ثبت با نمایندگان کانون ها و جوامع سردفتران و دفتریاران استان ها دیدار کرد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با نمایندگان کانون ها و جوامع سردفتران و دفتریاران استان ها دیدار و گفت وگو کرد.
 
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران، احمد تویسرکانی راوری، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با ابراز خرسندی از برقراری این جلسه با حضور نمایندگان کانونها جوامع سردفتران استانها، یکی از جایگاه های موثر در بحث پیشگیری از وقوع جرم را ثبات اقتصادی و ایجاد امنیت اجتماعی دانست.
 
وی با اشاره به اینکه در برخی از موارد دفاتر اسناد رسمی جایگاه واقعی خود را ندانسته اند، گفت: نقش این دفاتر باید پررنگ تر از گذشته در جامعه احساس شود و از آنجایی که مردم دفاتر را بعنوان امنای جامعه و افراد عادل می شناسند، سردفتران اسناد رسمی منشا آثار مهمی در جامعه هستند، همواره باید به جایگاه ویژه ای که شارع مقدس در کتاب مبین قائل شده از طریق قوانین در جهت استقرار واقعی این جایگاه یاری رسانیم.
 
تویسرکانی بر ضرورت اصلاح و به روز رسانی قوانین و مقررات در زمینه دفاتر اسناد رسمی تاکید کرد و اظهار داشت: دفاتر اسناد رسمی در این راستا در اولویت برنامه ریزیهای سازمان هستند و اصلاح مقررات منجر به اصلاح شیوه ها و تحول در وضعیت موجود خواهد بود.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود عدم استفاده از فناوری های روز را یکی از راه های بروز مشکل دانست و بکار بردن شیوه های دستی و سنتی را از منفذ های ایجاد مشکل برشمرد و ادامه داد :در این راستا؛ تعامل، همفکری و همراهی با دفاتر اسناد رسمی بسیار راهگشا خواهد بود.
 
تویسرکانی به توسعه کمی دفاتر اسناد رسمی در سال های گذشته اشاره کرد و ضمن تاکید براینکه افزایش کمی در دستور کار سازمان نیست، افزود: اکنون زمانی است که توسعه کیفی این دفاتر را در اولویت قرار دهیم.
 
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پایان پیشنهادات مطرح شده از سوی نمایندگان کانونها و جوامع سردفتران استانها را قابل بررسی و پیگیری دانست و ابراز امیدواری کرد، با طرح این موارد در جلسات سازمان ثبت و برگزاری جلساتی مشابه، گام های اساسی در راستای ارتباط هرچه بیشتر دفاتر اسناد رسمی و سازمان ثبت اسناد و پیشبرد اهداف عالیه برداشته شود.
 
محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران هم با قدردانی از برقراری این جلسه در سازمان ثبت، با بیان اینکه درحال حاضر چهار کانون و 21 جامعه سردفتران در کشور درحال فعالیت هستند، گفت: اکثر جوامع در استانها تقاضای تشکیل کانون را دارند که امیدواریم با مساعدت های ریاست جدید سازمان ثبت در صورت امکان شاهد تبدیل جوامع به کانون باشیم.
 
در این جلسه موضوعات متفاوتی در حوزه مسائل سردفتری از جمله ازدیاد دفاتر و تبعات آن، دفاتر اسناد رسمی بعنوان گلوگاه اجرای قانون، ضرورت اصلاح و به روز سازی قوانین و مقررات ثبت و دفاتر اسناد رسمی، نحوه بکارگیری منابع درآمدی در استانها برای جوامع و کانونها مطرح شد.
 
پیشنهاد تشکیل کمیته مشترکی از نمایندگان دفاتر اسناد رسمی و سازمان ثبت، لزوم پوشش اداره کل امور اسناد در بخش ساختار برای دفاتر علاوه بر مباحث نظارتی، جایگاه دفاتر اسناد رسمی، تشکیل شورای عالی سردفتران، تشکیل دفتر ارتباط با حوزه علمیه، انتخاب دفتریار از بستگان درجه اول، شناور بودن تعرفه های اسناد غیر مالی، تبصره الحاقی ماده 58، بحث سازماندهی کارکنان دفاتر و بیمه آنان، حق التحریر، راهکارهایی برای رفع مشکلات اسناد اتومبیل، توسعه صلاحیت دفاتر اسناد رسمی، یکپارچگی دفاتر با استفاده از نرم افزارها و سخت افزارها و تشکیل جلساتی مشابه با حضور نمایندگان کانونها و جوامع استانها و رئیس سازمان ثبت در آینده از جمله دیگر مسائل مطروحه بود.
 
انتهای پیام