کانون سردفتران و دفتریاران

سه شنبه, 25 خرداد 1400

اعلام نظر شورای نگهبان درمورد آخرین مصوبات ارسالی مجلس و دولت

شورای نگهبان در مورد آخرین مصوبات ارسال شده از سوی مجلس شورای اسلامی و دولت اعلام نظر کرد.
 
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لایحه پیش فروش ساختمان مصوب جلسه بیست‌ و چهارم مرداد ماه سال جاری درجلسه‌ ششم شهریور ماه شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظر شورا به شرح زیر اعلام شد:
 
‌1- در ماده (‌٦)، چنانچه اجرای امور مذکور در این ماده و بندهای آن مانع اعمال خیار فسخ برای پیش خریدار شود، خلاف موازین شرع است.
 
‌٢- احکام مذکور در ماده (‌٦) و بندهای آن و مواد (‌٧) و (‌٨) و تبصره آن و مواد (‌٩) و (‌١٢) و قسمت اخیر ماده (‌١٤) و مواد (‌١٦) و (‌٢٠) باید همانند موارد مندرج در ماده (‌٢) به صورت شرط ضمن عقد قرارداد باشد والا خلاف موازین شرع است.
 
‌٣- قسمت اخیر ماده (‌١١) چون تحمیل بر طرفین است،خلاف موازین شرع شناخته شد.
 
‌٤- در ماده (‌١٨) ایجاد ضمان برای منتقل‌الیه خلاف موازین شرع است.
 
‌٥- اطلاق ماده (‌١٩) نسبت به مواردی که برخی ازتعهدات باقی مانده باشد، خلاف موازین شرع است.
 
طرح اصلاح قانون راجع به منع توقیف اموال منقول و غیر منقول متعلق به شهرداری‌ها مصوب ‌١٣٦١ و الحاق دو تبصره به آن در جلسه ششم شهریور ماه شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
    
از همکاران محترم انتظار می رود تا سریعاً نظرات و نقد خود را در خصوص لایحه پیش فروش ساختمان و ایرادات شورای نگهبان به کانون سردفتران اعلام و ارسال نمایند تا به مقامات ذیربط انعکاس داده شود.
 
انتهای پیام